Arvamus

Salaniit, mis ühendas kolm rahvast (5)

Kristjan Roos, 22. august 2019, 18:01
Balti kettFoto: Peeter Langovits / ETA / Õhtuleht arhiiv
30 aastat tagasi seisid eestlased, lätlased ja leedukad kui üks mees Balti ketis.

Maailma ajaloo mõisteski erakordse ja tagantjärele isegi maagilise meeleavaldusega anti kõige paremal moel kogu maailmale mõista kolme rahva vabadusihast.

Aga ühtlasi oli ja on Balti kett omamoodi salaniit, mis ühendas eestlased, lätlased ja leedukad tugevamini kui kunagi varem. Veel praegugi on mõne lätlase või leedukaga kõige lihtsam ühist keelt leida Balti ketist rääkides, sest mõned teised teemad, näiteks Eesti ja Läti alkoholiaktsiisi vaidlus, võivad juba eriarvamusi tekitada. Lõpuks on ju iga riik enda eest väljas ja vahel on parimate sõprade vahel just tunda seda kõige armutumat konkurentsi.

Teisalt, kellega veel on meil kõige lihtsam ühist keelt leida kui lähiajaloos samasuguseid vintsutusi kogenud naabritega?

„Eriline tunne on olla osa sellest suurest perekonnast,“ kirjeldas koos eestlaste Ewerti ja lätlaste Instrumentiga ühislaulu „Via Baltica“ esitanud leedu laulja Jazzu sel nädalal Balti ühtsust võib-olla paremini, kui ükski poliitik on seda suutnud. Üksi oleme väikesed, koos suured.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee