Arvamus

28 aastat hiljem (2)

Kristjan Roos, 15. august 2019, 17:34
Õhtulehe esikülg 21. augustil 1991Foto: Õhtuleht
Prantsuse revolutsioonist saati korratakse ikka ja jälle, et iga revolutsioon sööb oma lapsi. Ka meie oma Eesti laulva revolutsiooni kangelased on hilisematel aegadel kõvasti vintsutada saanud. Kes manala teele läinud, kes unustatud, kes endale ise suure augu kaevanud.

Aga just iseseisvuse taastamise päev, 20. august on õige aeg meenutamaks ja tänamaks laulva revolutsiooni aegseid kangelasi, neid, kes võitlesid Eesti riigi taastamise eest.

Üks laulva revolutsiooni aegseid poliitikuid ja iseseisvuse taastajaid Rein Veidemann on kaks aastat tagasi rääkinud, et neil erilistel päevadel 1991. aasta augustis keerlesid Eesti poliitikute (ja tegelikult kogu rahva) peas sellised sõnad nagu „kuhjumine“, „pulbitsemine“, „lahknemispunkt“, „plahvatus“, „ennustamatus“, „juhuslikkus“, „pöördumatus“. „Olla ühe unistuse tõekssaamise tunnistajad, koguni selle unistuse teostajad – see on nii meie kui ka veerand sajandit tagasi elanud põlvkondade privileeg,“ mõtiskles Veidemann 20. Augusti Klubi üritusel.

Nendes sõnades on väga palju idealismi. Tundub, et just idealism ja omakasupüüdmatus oligi see, mis iseloomustas toonast aega ja poliitikuid. Seesama 20. august 1991 oli lisaks märkimisväärne selle poolest, et kaks poliitiliselt eri leeri, ülemnõukogu ja Eesti Kongress suutsid edukalt koostööd teha, näidates, et otsustavatel hetkedel oskavad eestlased ühte hoida, ühe asja eest väljas olla.

Ja mida me näeme nüüd, 28 aastat hiljem? Võimumeeste hulgas on neidki, kes naeruvääristavad laulvat revolutsiooni, ning püünele on astunud uus, poliitbroilerite põlvkond, kel puudub reaalse eluga pea igasugune kontakt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee