Vaba aeg

Kas tead, kus asub Nõmmel Tuglaste aed? (1)

Linnaleht, 15. august 2019, 17:12
Elo ja Friedebert Tuglas ning Elo Kurvits päikesevarju all aias (1959). Foto: Paul Horma (Underi ja Tuglase kirjanduskeskus)
Laupäeval kell 15 on huvilised oodatud külastama näituse „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“ raames Elo ja Friedebert Tuglase aeda Nõmmel. Ringkäiku juhib kirjandusteadlane Elle-Mari Talivee ning see on tasuta.

Üritusel räägitakse Tuglaste aia tekkest ning külastatakse ka Friedebert Tuglase kabinetti. Aed asub Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseumiosakonna juures, aadressil Väikese Illimari 12.

1933. aastal valmis Nõmmel Artur Adsoni ja Marie Underi maja, mille juurde rajati ka aed. 1944. aastal põgenes kirjanikepaar Rootsi, maja anti üle sõjasündmustes kodu kaotanud Tuglastele. Adson ja Under jäid Rootsi pagulusse, Tuglased leidsid aga end peagi sisepaguluses, sest 1940. aastate lõpul langes eesti varamodernistliku kirjanduse üks võtmetegelasi põlu alla.

Loomingulise ja ühiskondliku eraldatuse ning majandusliku kitsikuse olukorras aitasid Tuglastel säilitada elurõõmu raamatute lugemine ja koduaia arendamine; „kibe aiatöö“ leevendas elukibedust. Stalini surmale järgnenud rehabiliteerimise käigus taastati 1955. aastal Friedebert Tuglase kirjanikuõigused. Tuglased hakkasid uuesti vastu võtma külalisi – sageli just aias, mis sai omanike jaoks erilise tähtsuse. 1959.–1961. aastal võtsid nad ette põhjaliku jäädvustamise ning valmis kolm albumit „Meie aed“ Paul Horma fotodega.

Kumu projektiruumi näituse „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“ lähtepunkt on Elo ja Friedebert Tuglase koduaia fotodokumentatsioon – esteetiliselt ja kontekstuaalselt väga põnev materjal. Tuglaste, praeguseks Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse aia fotorepresentatsiooni, aeda ennast ja laiemalt aeda kui sümbolit on aastatel 2016–2019 uurinud kaasaegse fotokunsti meetodite abil Tanja Muravskaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee