Värsked Tartu uudised

Tartu lugu Toomemäel 

Linnaleht, 4. juuli 2019, 16:54
Väliskontaktide näitus Toomemäel. Foto: Piret Tamm (Tartu ülikooli muuseum)
Toomemäel Tartu ülikooli muuseumi ja Inglisilla vahele jääval alal on värskelt avatud välinäitus „Kultuuride kohtumispaik – Tartu“.

Väljapanek räägib loo 16 silmapaistvast eurooplasest, kes on õppinud või õpetanud Tartu ülikoolis ning elanud Tartus 19.–20. sajandil. Kõik nad on hiljem mõjutanud kodumaa või Eesti kultuurilugu või poliitikat või saanud oma teadussaavutustega tuntuks kogu maailmas.

Teiste hulgas portreteeritakse Tartus õigusteadust õppinud Władysław Raczkiewiczit, kes oli Poola esimene president eksiilis; samuti siin õppinud ja õpetanud arsti ja apteekrit David Grindelit, kelle järgi on nime saanud tuntud ravimifirma Grindex; aga ka Tartus majandust õppinud Krišjānis Valdemārsi, kellest sai Läti rahvusliku liikumise alusepanija. Armeeniat esindab näitusel armeenia uue kirjakeele rajaja Hatšhatur Abovjan ja Gruusiat Grigori Tseretheli, keda peetakse klassikalise filoloogia kui teadusharu rajajaks Gruusias. Mõistagi räägitakse ka Venemaalt pärit ja Tartus töötanud ning kogu maailmas tuntuks saanud kirurg Nikolai Pirogovi lugu.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee