Värsked Tallinna uudised

Vanalinna päevad: Taani filmid, lilleball ja lõpetamine Snelli tiigi ääres 

Linnaleht, 30. mai 2019, 18:07
Tallinna vanalinna päevade ajal elustub linnas kui keskaeg, sest tänavatel võib märgata rüütleid, heeroldeid ja narre. Foto: Teet Malsroos
Pühapäevani kestvate 38. korda toimuvate Tallinna vanalinna päevade juhtteema lähtub 800 aasta möödumisest Tallinna kirjalikust esmamainimisest Henriku Liivimaa kroonikas ja sestap kannab festival pealkirja „Tallinn 800 – linna sünd“.

Tänasel päevade avamisel elustub Raekoja platsil 800 aasta taguse Dannebrogi legend.

Kes soovib linna ajaloo algusaegadest põhjalikumalt teada saada, sel on paslik seada sammud linnamuuseumi (Vene 17). Sealsel värskelt avatud avatud näitusel „Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi“ tehakse hea ülevaate, kui vana on Tallinna alade asustus. Väljapanek annab taaniaegsest Tallinnast arheoloogiliste andmete põhjal detailse pildi.

Pühapäeval kell 15 algab Suurgildi hoone (Pikk 17) eest tasuline ringkäik „800 aastat Tallinna ajalookäike“. Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektori kohusetäitja Krista Sarv avab muheda arheoloogi pilgu kaudu linna ajaloo pöördkäike.

Raekoja platsil linastuvad õhtuti Taani filmid. Reedel kell 21 näidatakse Andreas Dalsgaardi dokumentaalfilmi „Inimese mõõtu linn“. Kopenhaageni, New Yorgi, Dhaka, Chongqingi ja teiste linnade näidete põhjal mõtiskleb Taani arhitekt Jan Gehl linnaruumi mõjust inimestele. Tema ka eesti keelde tõlgitud raamat „Linnad inimestele“ (2015) on linnaplaneerijate ja linnakultuuri huviliste raudvara, kus ta seletab lihtsalt ja arusaadavalt lahti oma põhitõed sellest, kuidas linnad ja inimesed koos toimivad.

Laupäeval kell 21 linastub Raekoja platsil aga Taani kirjaniku Karen Blixeni raamatul põhinev ja võõrkeelse filmi Oscari pälvinud „Babette’i pidusöök“ (1987), mis on filmiajaloo üks hinnatumaid toiduteemalisi linateoseid.

Pühapäeval kell 17 algab Raekoja platsil lilleball, kus Soome, Itaalia, Valgevene, Venemaa ja Rootsi floristide meeskonnad esitlevad kohtunikele ja pealtvaatajatele riideid, mis on tehtud elusatest lilledest ja muust taimsest materjalist. Iga tööd esitletakse spetsiaalse muusika ja koreograafia saatel.

Vanalinna päevadele pannakse pühapäeval kell 20 punkt üllatavas paigas – Snelli tiigil. Ingmar Jõela lavastab muusikalise visuaalteatri rännaku, mille keskseteks kujunditeks on vesi, meri ja veekogu. Etendus lõpeb veepealse ilutulestikuga.

Vaata kogu kava aadressilt vanalinnapaevad.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee