Värsked Tartu uudised

Valge-toonekurg uuris Tartu linnaelu 

Jüri Laurson, maheaednik, 9. mai 2019, 17:42
Valge-toonekurg lendas Maisi ja Rukki tänaval asuva valgustusliini posti otsa ja seisis seal tardunult peaaegu pool tundi.Foto: Jüri Laurson
Mai on kuulutatud keskkonnakuuks, mil inimesed pööravad erilist tähelepanu keskkonna puhtusele. Looduse reostus ja laialdane kemikaalide kasutamine põllumajanduses, tööstuses jm ei ohusta ainuüksi inimeste tervist, vaid seab ohtu ka loomade ja lindude elu.


Igal kevadel lendab Eestisse pesitsema mitmesuguseid rändlinde. Kuid aasta-aastalt nende arvukus väheneb. Viimasel ajal kuuleme meediast, et selle põhjuseks on mürkkemikaalide kasutamine taimekaitses. Pole siis ime, et linnud otsivad pesitsuskohta linnas.

Pühapäeval kella 15.30 ajal märkasin valge-toonekurge, kes lendas Maisi ja Rukki tänaval asuva valgustusliini posti otsa ja seisis seal tardunult peaaegu pool tundi, avades aeg-ajalt nokka ning keerates pead kord ühele, kord teisele poole, justkui uudistades ümbrust. Viimaks pööras ta kaela nii alla kui sai, avas noka ja kukutas välja ligi 10–15 cm pikkuse tumeda asja, mis kaugelt oletuse järgi või olla kala või uss. Pärast seda tõstis ta uuesti pea, sulges noka ja jäi veel kümneks minutiks uhkelt seisma. Seejuures oli ta nii keskendunud, et ei teinud tänaval kõndijatest väljagi. Viimaks ajas oma suured tiivad laiali ja tõusis lendu.

Valge-toonekurg kuulub kaitstavate linnuliikide teise kategooriasse. Eesti ökosüsteemi ja elurikkus vajavad tõhusat kaitset, et inimtegevusest ei jääks järele viljatu ja elutu keskkond.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee