Arvamus

Priske riigileib (1)

Kristjan Roos, 9. mai 2019, 17:40
Tänaseks on avaliku sektori palgad teinud võimsa tõusu, olles muutunud üksjagu priskeks. Foto: Robin Roots
Kui Juhan Parts 2003. aastal peaministriks sai, olnud ta üksjagu üllatunud, kui avastas, et valitsust teenindavate töötajate kabinettides ei põlegi mitu tundi pärast ametliku tööaja lõppu enam tuled.

Kuidas saab nii olla, et Eesti riigiametnikud ei olegi ametnikud 24/7, imestanud Stenbocki majas hilistel tundidel end ilmselt üksikuna tundnud peaminister.

Aga kui 2000. aastate alguses jäid ametnike palgad veel paljuski erasektorile alla, siis nüüdseks on avaliku sektori palgad teinud võimsa tõusu, olles muutunud üksjagu priskeks.

Rahandusministeeriumi värske uuringu andmetest selgus, et ametnike keskmine kuupalk oli mullu 1754 eurot. Veel paremini on tasustatud ministeeriumite töötajad: sealsete töötajate keskmine palk oli mullu 2433 eurot. Taustaks: paljudele kättesaamatuna näiv Eesti keskmine palk oli detsembri seisuga 1455 eurot.

Usutavasti on motiveeriv palk teinud ka imet ja ministeeriumites tehaksegi nüüd meie kõigi parema elu hüvanguks palehingis tööd ka hilistel õhtutundidel. Ja kindlasti ei leia ühestki ministeeriumist ametnikku, kes aeg-ajalt piiluks arvutist Delfi uudiseid või unustaks end kogemata kohvinurka liiga pikalt tühjast-tähjast lobisema.

Eestis töötab avalikus sektoris 132 414 inimest, neist valitsussektoris 116 224. Paratamatult võib nii mõnigi asjassemittepuutuv lihtsurelik end tabada seetõttu mõttelt: huvitav-huvitav, millega need kümned tuhanded ametnikud seal tähtsates majades küll tegelevad?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee