Tarbija

Kaubanduses on suvetööd enam kui tuhandele noorele 

Nele Peil, Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht, 9. mai 2019, 17:30
Kaupmeeste liidu tegevjuhi Nele Peili sõnul võib ühest suvisest tööotsast alguse saada edukas karjäär. Foto: Johan - Paul Hion
Kas Eestis valitseb töökäte puudus või tööjõupuudus, võib küsida viimaste nädalate arutelude põhjal. Kaubanduses on igatahes inimesi kõvasti puudu, mis teeb sellest just noorte jaoks suurepärase hüppelaua.

Näiteid ei tule kaugelt otsida. Stockmanni praegune finants- ja IT arenduse juht alustas 15 aastat tagasi samas poes klienditeenindajana. Circle K klienditeeninduse juht tuli 25 aastat tagasi tööle bensiinijaama. Suur osa kaupluste juhatajatest on alustanud müüja või kassapidajana ning seda vaid mõni aasta tagasi.

Noored tahavad töötada, taskuraha teenida ja, mis peamine, kogemusi omandada. Õpilasmaleva kohad saavad igal aastal täis loetud tundidega. Noored võiksid julgelt pöörduda ka kodu lähedal asuvatesse kaubandusettevõtetesse ja uurida, milliseid võimalusi suvel töötamiseks pakutakse.

Arvukamalt vabu suvetöökohti leiab toidukaubanduses, suurtes jaekettides. Ka R-Kiosk, Circle K ja teised mugavuspoed-tanklad võtavad suvisel ajal palju noori tööle. Rõiva-, bürookaupade ja ehituskaubanduses, kus töötajate arvud väiksemad, leidub ka vabu hooajalisi kohti vähem, ent vajadus abikäte järele valitseb sealgi.

Mida noored kaubanduses teha saavad? Suvetöödena pakutakse eelkõige kaupade väljapanemist riiulitesse, klientide teenindamist ja laos töötamist (vastuvõtt, komplekteerimine jms). Väiksemates poodides ja tanklates saab teha väga erinevaid töid, sest väikeses kollektiivis on iga töötaja nagu ühemeheorkester. Alkoholi või tubakat müüvates kauplustes saavad kassas tööd vaid täisealised. Mujal oodatakse juba 15–16-aastaseid noori.
Kaubanduses töötamise plussideks on ka paindlik töökorraldus ja graafikud – lemmikfestivalile ei pea töö pärast minemata jätma, sest tööpäevad ei kesta üheksast viieni. Paljudele noortele meeldib teha paar korda nädalas pikki vahetusi ja saada siis mitu vaba päeva. Teine tahab töötada paar tundi ja hommikuti. Võimalikud on mitmesugused variandid.

Tööle ka sügisel

Mida saab suvetöö pakkumisest kaupmees? Lühiajaliselt asendab suvetöötaja puhkavat tavatöötajat. Aga pikaajaliselt on alati lootus, et noorele organisatsioon meeldib ja ta soovib kooli kõrvalt tööd osaajaga jätkata ka sügisel. Kui tekkinud on klapp, järgneb sellele sageli karjäär organisatsiooni sees, või vähemalt võimalus veel paar järgnevatki suve samas kaupluses tööl käia, mis säästab uute inimeste väljaõpetamise vajadust.

Kaubandusettevõtete kogemus näitab, et noored teevad tööd hea meelega. Valdkonna tööandjad pööravad noortele töötajatele aina enam tähelepanu, võimaldavad paindlikke töögraafikuid ja väljaõpet. Ühest suvisest tööotsast võib saada lihtsalt toreda kogemuse ja uue arvuti või jalgratta raha, kuid ka rahuldust pakkuva karjääri.

--------------
Vaata ka
Kaubanduses pakutavate suvetööde kohta leiab infot: kaupmeesteliit.ee/tulekaubandusse/suvetoo-kaubanduses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee