Vaba aeg

Vene avangardist Gustav Klucis Kumus (1)

Linnaleht, 17. aprill 2019, 17:54
Gustav Klucise „Pääsukesed [Sukeldumine]“ (1928; postkaardi kujundus), Moskva üleliidulise spartakiaadi jaoks loodud seeriast „Kehakultuur ja sport“Foto: Repro
Kumus on värskelt avatud tuntud Vene avangardisti ja konstruktivisti Gustav Klucise (1895–1938) näitus.

See on tema esimene isikunäitus Eestis. Väljapanekul kajastatakse ta loomingulist arengut, töövõtteid ja teoreetilisi seisukohti.


Lätis sündinud Klucis sattus Venemaale 1915. aastal tsaariarmee koosseisus ning otsustas Läti küttide liikmena pärast Oktoobrirevolutsiooni sinna jäädagi. Kodumaale ta enam ei naasnud ning tema päritolu on siiani üsna vähe tuntud fakt.

Et konstruktivistlik kunst pidi töötama ühiskonna hüvanguks ning ka Klucisele oli sotsialismi ülesehitus oluline, otsustas ta pühenduda Nõukogude Liidu teenimisele loomingu kaudu. Teda võib pidada fotomontaaži pioneeriks, samuti oli tal suur mõju tollasele graafilisele disainile. Klucis mõistis varakult massikommunikatsiooni põhimõtteid ja mehhanisme ning arendas välja visuaalselt mõjuva agitpropi.

Näitusel eksponeeritavad tööd ulatuvad ajaliselt varastest konstruktivistlikest eksperimentidest elu lõpuni. Muuhulgas saab näha 1919. aastal valminud „Dünaamilist linna“, Spartakiaadi seeriat, kuulsaid poliitplakateid ja Klucise autorijooniste põhjal rekonstrueeritud kolmemõõtmelist objekti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee