Arvamus

Poliitmängude aeg (3)

Kristjan Roos, 7. märts 2019, 17:47
Häälemagnetite asemel astuvad areenile suured läbirääkijad, tagatubade valitsejad, härra Nilssonid.Foto: Andres Varustin
„Nüüd alles läheb põnevaks!“ hõiskab nii mõnigi poliitikahuviline.

Kuigi riigikogu valimised on lõppenud, keegi ei tüüta enam tänaval pastakate jagamisega ning vali-mind-mehed kaovad vähemalt mõneks ajaks ära – järgmised valimised pole siiski mägede taga, 26. mail valitakse juba Euroopa Parlamenti –, pole poliitmaastikul rahunemise märke veel näha. Võimu ju alles hakatakse jagama ja koalitsiooni moodustama.

Häälemagnetite asemel astuvad areenile suured läbirääkijad, tagatubade valitsejad, härra Nilssonid. See on peen mäng, sest sobima peavad programmid, aga ka isikud. Ja lõpuks võib kõik lörri ajada ministrikohtade jagamine. Koalitsiooniläbirääkimistel, aga ilmselt veel enam kuskil n-ö mitteametlikel kohtumistel pubis või kohvikus alles hakkab selguma, millise suuna Eesti järgmiseks neljaks aastaks võtab. Kust lähevad erakondade punased jooned, millest keegi on valmis loobuma, milles valmis kompromissideks.

Valimised võitnud Reformierakond on andnud vastuolulisi signaale: kui vahetult valimiste järel rääkis ta, et eelistab koalitsiooni Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, siis kolmapäeval teatas ootamatult, et alustab kõnelusi Keskerakonnaga. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tegi selle peale kavala käigu, kutsudes looma Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni.

Esimesed arengud näitavad seega, et paljudele üllatuslikult on Keskerakonnast saanud populaarseim partnerikandidaat ja Reformierakonna närvilisus võib lõpuks Kaja Kallasele maksma minna peaministrikoha.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee