Arvamus

Suured vs. väiksed (2)

Kristjan Roos, toimetaja, 28. veebruar 2019, 18:15
Rahvusraamatukogu ühiskonnateaduste saalis saab 30. märtsini näha näitust „Eesti valimisreklaamid läbi aegade“.Foto: Teet Malsroos
Arvamusküsitluste andmetel saab juba praegu kindlalt väita, et seekordsete valimiste võidu eest võitlevad Keskerakond ja Reformierakond ehk siis pühapäevased riigikogu valimised näitavad, kas peaministrina jätkab Jüri Ratas või saab Eesti Kaja Kallase näol endale ajaloo esimese naispeaministri.

Ja samas pole sugugi välistatud, et praegused suurimad rivaalid, titaanide heitlust pidavad Keskerakond ja Reformierakond pärast valimisi hoopis ühises koalitsioonis lõpetavad.


Nii praegused koalitsioonierakonnad (Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa) kui ka suurim opositsioonijõud Reformierakond püüavad aga igal juhul mõista anda, et hääl uutele tulijatele või mõnele väikeerakonnale oleks justkui kaotsi läinud. Jah, kui nood jäävad alla viieprotsendise valimiskünnise, siis nad riigikokku ei pääse. Kuid teisalt ei maksa unustada, et riigikogu valimistel vähemalt kaks protsenti häältest kogunud erakond hakkab riigilt saama eelarvelist toetust, mis on vajalik erakonna tegevuse jätkamiseks.

Üks on selge, uued (Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond) või seni vaid opositsioonis olnud erakonnad (EKRE, Vabaerakond ja rohelised) toovad sumbunud Eesti poliitikasse tänu uutele inimestele värskust ja energiat. Ja loodetavasti ka uusi ideid. Kui võimul olnud erakondadelt saab põhjusega küsida, miks nad senimaani oma nüüd äkki välja käidud ideid pole varem realiseerinud, siis uutelt erakondadelt võib idealistlik valija siiski loota, et nad päriselt ka asuvad oma valimislubadusi ellu viima.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee