Värsked Tallinna uudised

Alo Mattiiseni mälestuseks nimetatakse tramm (1)

Toimetas Keit Paju, 18. veebruar 2019, 14:24
Alo MattiisenFoto: TEET MALSROOS
Tallinna Linnatranspordi AS teatab pressiteates, et jätkab muusikatrammide projekti ja saadab reedel, 22. veebruaril kell 11.00, Vana-Lõuna 41 asuvast depoost liinile legendaarsete vabaduslaulude autori Alo Mattiiseni mälestuseks nimetatud trammi.

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul  on sümboolne, et Eesti Vabariigi aastapäeva eel näitame üles austust helilooja vastu, kelle muusika murdis aastakümnete tardumuse ning vallandas rahva hingejõu, mis viis veretus võitluses iseseisvuse taastamiseni. „Alo Mattiisen ja tema muusika on meie uue vabadusaja sümboliks. Loodame, et muusikatramm Alo meenutab nii pealinlastele kui Tallinna külalistele, kui habras on Eesti uus iseolemine ning et selle eest võideldi mitte vägivalla, vaid muusika- ja vaimurelvaga,“ lisas Boroditš.

Tallinna Linnatranspordi trammiteenistuse direktor Andres Vään selgitas, et viiendale muusikatrammile nime valides arvestati Jõgeva vallavalitsuse ning valla elanike ettepanekuga. „Muusikatrammi Alo Mattiiseni mälestuseks nimetamise algatus tuli helilooja sünnipaiga rahvalt ning otsustasime, et Jõgeva elanike soov väärib ka meiepoolset toetust,“ ütles Vään.

Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon. Alates läinud aasta septembrist sõidavad Tallinnas Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi ja lõõtsamaestro Heino Tartese järgi nimetatud trammid. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis saanud nime Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.

Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Tramm Alo liinile saatmine algab 22. veebruaril kell 11.00 Vana-Lõuna 41 asuvas depoos. Tramm väljub depoost 11.15 suunaga Kadriorgu ning kõigis peatustes on neil, kes soovivad Alo Mattiiseni mälestust austada, võimalus trammi siseneda, samuti saab kõigis peatustes siseneda ja väljuda tagasiteel Kardiorust depoosse. Pidulikul sündmusel osalevad Alo Mattiiseni lähedased ning sõbrad, samuti Tallinna linna ja Jõgeva valla ning Tallinna Linnatranspordi esindajad. Alo Mattiiseni muusikat esitavad Jõgeva lapsed.

Trammi paigaldatud teabeaknalt võib lugeda:

Mõistmaks Alo Mattiiseni (1961–1996) suurust, peab tundma maad ja rahvast, kelle poeg ta oli. Eesti on väike riik, mille vabaduspüüdeid on läbi ajaloo maha surutud. Vägivalla ees on siinne rahvas pidanud sageli alla vanduma, ent laulukeeles on leitud võimalus oma lootusi ja unistusi maailmale kuulutada. Läinud sajandi kaheksakümnendate teises pooles alanud rahvuslikku liikumist, mis lõppkokkuvõttes viis Eesti taasiseseisvumiseni, nimetatakse laulvaks revolutsiooniks, sest vabadus saavutati tänu ühislaulmisele, millesse pandi oma hing. Selles vägivallatus vastuhakus võõrale ja vaenulikule etendas keskset rolli isamaaliste laulude looja Alo Mattiisen. Pole ühtki eestlast, kes ise või kelle vanemad ja vanavanemad poleks laulnud Alo Mattiiseni viise. Kuigi iseolemise vaimustus on aastatega tuhmunud ja argipäeva tõeluses löönud vankuma rahvast liitnud ühtsus, kõlavad Alo ülevalt poeetilised ja võimsad ballaadid edasi nende südameis, kes hirmu trotsides kogunesid öölaulupidude lummas oma kodu vabaks loitsima. Alo Mattiisen lahkus meie seast parimas meheeas. Oma imelise aja lapsena rauges looja jõud argipäeva karmis tegelikkuses, ent tema laulud jäävad kõigi nendega, kelle südameis elab vabaduse mõte ja iseolemise magus raskus. Alo Mattiiseni „Ei ole üksi ükski maa“ ja teised isamaalised laulud kestavad üle aegade, meenutades üht hinnatuimat helimeistrit, keda Eestimaa pind on kandnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee