Värsked Tallinna uudised

Ühe koolipere pikk ootus ehk Nõmme gümnaasium ootab juba 50 aastat spordihoonet (1)

Mait Talts, Nõmme gümnaasiumi õpetaja, Markus-Andre Siigur, Nõmme gümnaasiumi abiturient, 31. jaanuar 2019, 17:33
2029. aastal saab Nõmme gümnaasium 100-aastaseks. Nõmmekad loodavad, et vähemalt selleks ajaks on gümnaasiumil oma spordihoone olemas.  Stanislav Moshkov
Juba aastakümneid on räägitud vajadusest rajada Tallinna Nõmme gümnaasiumile spordihoone, kuid endiselt piirdutakse üksnes kavatsuste ja lubadustega, märgivad spordihoone saagast uurimistöö kirjutanud kooli õpilane Markus-Andre Siigur ja tema õpetaja Mait Talts.

Tallinna Nõmme gümnaasiumi spordihoone ehitamise, pigem küll ehitamata jäämise lugu on olnud pikk ja käänuline. Omaaegsed vilistlased mäletavad, et sellest räägitud juba 1960. aastatel. Seega on küsimus üleval olnud rohkem kui pool sajandit.

Kooli pikaajalise kehalise kasvatuse õpetaja Sulev Siideri meenutusel oli 1970. aastate teisel poolel linnavalitsusel kindel plaan spordihoone rajada. Kuid siis hakati uue strateegilise projektina Pääskülla ehitama keskkooli, mistõttu suunati kõik ressursid sinna.

1980. aastate alguses olevat aga linnavõim pakkunud gümnaasiumile (tookord veel Tallinna 10. keskkoolile) lihtsa ja ökonoomse lahendusena kaarhall püstitada. Kuid taas astus saatus vahele… Nimelt põles 1985. aasta algul Rahumäe põhikool, mistõttu järgnevatel aastatel keskendus linn selle ülesehitamisele. Nõmme gümnaasiumis aga jätkus veel mõnda aega aula kasutamine võimlana.

Järgmisse kümnendivahetusse jäid laulev revolutsioon ja Eesti iseseisvuse taastamine. Kooli tolleaegne direktor Arno Kikas otsustas härjal sarvist haarata ning 1992. aastal kuulutati välja kooli juurdeehitise arhitektuurikonkurss. See aidanuks ühtlasi leevendada ruumikitsikust vanas gümnaasiumihoones. Konkursi võitis tookord oma kooli vilistlane arhitekt Margus Koot. Tema projekteeritud hoones olnuks nii spordisaalid, ujula kui ka eraldi peeglitega võimlemis- ja lauatennisesaalid.

Samas saabusid just 1990. aastate alguses majanduslikult kitsad ajad. Kooli uuendamise plaan oli ka ilmselt üleliia suurejooneline – tegemist olnuks kui nööbile mantli külgeõmblemisega. Kuid juba kümnendi teisel poolel, mõnevõrra stabiilsemates oludes, realiseerus seni ainus olulisem Nõmme gümnaasiumi juurdeehitis – nn torn, kus paiknevad raamatukogu ja planetaarium. See valmis 1999. aastal ning samuti Kooti projekti alusel. Kuid ka tookord rõhutati, et järgmise sammuna tuleks ette võtta planeeritud spordihoone ehitus.

Nii jõuab spordihoone saaga uude sajandisse. 2006. aastal kuulutati taas välja arhitektuurivõistlus. Selle võitis Oliver Kruudale kuulunud firma Kalev REC tütarfirma BCA Center. Esialgse arhitektuurilahenduse tellis too Sweco Partnersilt (arhitekt Anto Savi, maastikuarhitekt Rutt Sööt).

See plaan oli eelmisest kohati veel suurejoonelisem: Nõmme gümnaasium võiks kaugemal asuvast Hiiu põhikooli majast sootuks loobuda ja selle asemel saada enda valdusse naaberkrundil Laste 1 asuva parasjagu tühjana seisva endise Nõmme lastehaigla. Renoveerida tulnuks seega kaks maja ja lisaks pidi rajatama kaks täiesti uut korpust. Kogu kompleksi pidid ühendama maa-alused käigud või teise korruse kõrgusel kulgevad galeriid. Juba järgmise aasta mais lükkas linnavalitsus kava tagasi, viidates mitmetele põhjustele, eelkõige projekti liigsele kulukusele.

Enam-vähem samal ajal sai Nõmme gümnaasiumi direktoriks praegune direktor Riho Uulma ning esimese asjana viidi aastatel 2007–2008 läbi kooli viimane põhjalikum remont ja aula-võimla renoveeriti korralikuks aulaks. Kool pidi seetõttu asuma otsima sportimisvõimalusi mujalt, kasutades eelkõige teiste koolide pakutud võimalusi ajani, mil valmib uus spordihoone.

2008. aastal telliti arhitektuurifirmalt Pere & Muru järjekordne projekt. Hoonesse olid kavandatud täismõõtmetes tribüünidega korvpallisaal, väiksemad saalid, mis on mõeldud pallimängudeks, võimlemiseks ja aeroobikaks ning jõusaalid. Spordihoone pidi teenindama lisaks oma õpilastele linnarahvast. Kulude kokkuhoidmiseks loobuti isegi projekti esimeses versioonis olnud ujulast.

Ehitusliku projekteerimise ja tegeliku ehitamisega alustamise eelduseks on aga vastava detailplaneeringu kinnitamine, millega pannakse paika muuhulgas parklate asukoht ja viiakse läbi Nõmme elukeskkonna maksimaalse säilitamise seisukohalt olulised dendroloogilised uuringud. Detailplaneeringu algatamisest teatati meedias juba aprillis 2010, seejärel jäi asi mingitel põhjustel pikaks ajaks seisma.

Pärast vahefaase kinnitati Nõmme gümnaasiumi spordihoone detailplaneering septembris 2015. Lõpliku detailplaneeringu käigus korrigeeritud projekti järgi pidi spordihoone olema haljastuse maksimaalse säilitamise huvides neljakorruseline, lisaks pidid kaks korrust paiknema maa all. Uuem projekt hõlmas taas ka ujulat. Kuid see on olnud ka seni viimane märkimisväärsem samm. Praeguseks on protsess juba taas üle kolme aasta paigal tammunud.

Teema lõpetuseks võiks lisada ühe direktor Riho Uulma meenutuse: „Selle spordihoonega oli veel üks huvitav lugu. Pärast 2010. aastat, kui linnakantselei kontrollis, kuidas koolid rendivad oma spordisaale, küsiti minu käest, miks me ei rendi välja meie kooli juures olevat spordihoonet. Ma siis ütlesin neile, et nad tuleks ja näitaks, kus see spordihoone meil on. Selline komöödia.“

Viimastel, 2017. aasta kohalike volikogude valimistel oli Nõmme gümnaasiumi spordihoone rajamine Keskerakonna Nõmmel antud valimislubaduste nimekirjas esimene punkt. Nii või teisiti tuleb ehitusprojekti väljatöötamiseks ja ehitaja leidmiseks välja kuulutada riigihange.

Samas on viimasel ajal hakatud vihjama võimalusele alustada kogu protsessi jälle algusest ehk siis uuest ideekonkursist ning seejuures taas mõnevõrra vähendatud mahus. Kõik see võtab aega. Samas on taas saabunud valimiste aeg, antud uuedki lubadused. Endised ja uued Nõmme elu edendajad võiksid kas või praegu veel kaugena tunduvale, 2029. aastal tähistatavale kooli 100. aastapäevale mõeldes käituda nüüd tegudes oma kunagiste sõnade järgi.

----------------------------------

Linn: Nõmme gümnaasiumi spordihoone on arengustrateegias

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on Nõmme gümnaasiumi juurde kavandatud spordihoone ehituse plaan seiskunud, sest detailplaneeringus kavandatud maht ületab tunduvalt kooli vajadusi ja linna eelarvevõimalusi.

 
 
 

 
 
 
 

Salvesta me gümnaasiumi juurde kavandatud spordihoone ehituse plaan seiskunud, sest detailplaneeringus kavandatud maht ületab tunduvalt kooli vajadusi ja linna eelarvevõimalusi.

„Küll aga säilib selle detailplaneeringu mahu realiseerimise võimalus tulevikus,“ lisas abilinnapea. Praegu kujundavad haridusamet, linnaplaneerimise amet, linnavaraamet, Nõmme linnaosavalitsus ja Nõmme gümnaasium koos välja seisukohta kooli vajadusi arvestava, kuid väiksema mahuga spordihoone rajamiseks, mis oleks ühenduses koolihoonega.

Aga millal võiks Nõmme gümnaasium saada spordihoone, mida kool on oodanud juba üle 50 aasta? „Praegu on kooli spordihoone ehitus kajastatud linna arengustrateegias, 2019 – projekteerimine, 2020–2022 ehitus,“ vastas Belobrovtsev.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee