Vaba aeg

Kinoteatri võimukomöödia kutsub üles omama kriitilist pilku 

Kristjan Roos, 31. jaanuar 2019, 17:31
Lavastaja Birgit Landbergi sõnul käib poliitikaga paratamatult kaasas võimuiha, kuid teisalt läheb poliitikasse neidki, kes tahavad elu paremaks teha.Foto: Gabriela Liivamägi
Järgmise nädala teisipäeval esietendub Rävala 8 konverentsisaalis ehk hoones, mille pärast omaaegne poliitik Villu Reiljan süüdi mõisteti, Kinoteatri lavastus „Titaanide heitlus“, mille toob lavale Birgit Landberg teatrist Must Kast.

Lavastus on poliitiliselt ebakorrektne võimukomöödia, kus lavale astuvad neli noort ambitsioonikat ja võimujanus meest, et pidada maha võitjate vääriline lahing, lubab Kinoteater. Lavastajaks on Kinoteater kutsunud Birgit Landbergi, kelle komöödia „Peks mõisatallis“ võitis mullu Salme Reegi nimelise teatriaasta auhinna kui tänapäevaselt särav ja intellektuaalne, värske ja provotseeriv lavastus.

Birgit, kas üritate lavastuses olla ka ühiskonnakriitiline või peaks sedapuhku saama pigem äratundmisrõõmu ja nalja?

Lavastus ei ole ühiskonnakriitiline, aga kutsub üles omama kriitilist pilku. Pakume kõverpeeglit, kus võib ära tunda hetki iseenda või teiste elust, aga mitte keskendudes moraali lugemisele. Eks äratundmisrõõm ja naljad sõltuvad juba vaatajast, aga meie jaoks on huumor kindlasti olnud tähtis tööriist ja võiks öelda ka trupile omane ühisnimetaja.

Kui raske on üldse poliitilist komöödiat kirjutada? Juhtub ju sageli, et elu ja sealhulgas poliitiline elu pakub rohkem üllatusi, kui keegi suudaks eales välja mõelda. Kas tuli siis lihtsalt lehed lahti lüüa ja näidend kirja panna?

Tõsi ta on, et elu pakub palju üllatusi, mis muudab ka teatri tegemise nauditavaks. „Titaanide heitlus“ on protsessi käigus sündinud lavastus, kus erinevad ideed saavad kokku, põrkuvad ja jõuavad lavale.

Tegemist ei ole aga klassikalise lavastusega, kus dramaturg Paavo Piik kirjutas näidendi ja meie hakkasime sellega proovisaalis pihta, vaid alustasime proove ühegi alusdokumendita. Seetõttu ei oska ma öelda, kui raske see poliitilise komöödia kirjutamine olla võiks, eriti silmas pidades, et see lavastus seda ei ole. Ma ise näen seda kui võimukomöödiat, kus peamine rõhk ei ole poliitikal, vaid inimestevahelisel võimuvõitlusel. Poliitika kui selline on lihtsalt üks võimalus seda võimu rakendada.

Kas poliitikutel tasuks lavastust natuke ka karta? Toote nende n-ö võimuiha päevavalgele?

Kindlasti ei näita me näpuga, et sina, sina ja sina tegite niimoodi ja sina naamoodi, aga kellelegi ei tohiks üllatusena tulla, et poliitikaga käib paratamatult kaasas teatav võimuiha. See sõltub pigem konkreetsetest loomuomadustest. On need, kes tahavad olla võimul, ükskõik kellega koos, vahendeid valimata, aga on väga palju ka neid, kes liituvad poliitikaga, sest tahavad elu paremaks teha.

--------------------

Laval on hea energia

Uue võimuteemalise komöödia dramaturg on Paavo Piik ning näitlejatest jagab Henrik Kalmet esmakordselt lava Kristjan Lüüsi, Sander Rebase ja Kaarel Targoga, kes kõik lõpetasid 2015. aastal samal kursusel Viljandi kultuuriakadeemia. „Laval on väga hea energia ja „noortega“ koos tunneb ka minusugune vana näitleja end mõned aastad nooremana,“ on Kalmet koostööd kommenteerinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee