Arvamus

Kas maksuteemast saab põhiküsimus? (1)

Kristjan Roos, toimetaja, 17. jaanuar 2019, 17:22
Peagi algab tuludeklaratsioonide esitamine Foto: Arno Saar
Kui viimasel paaril nädalal on lähenevate valimistega seoses ühiskonnas enim kõlapinda tekitanud Eesti 200 aktsioonid – esmalt plakatiskandaal ja seejärel sel nädalal Postimehe peatoimetaja Lauri Hussari ootamatu liitumine erakonnaga –, siis lähiajal võib kaardid segi paisata tuludeklaratsioonidega seonduv.

Suurt segadust tekitanud ja riigi poolt ka halvasti kommunikeeritud maksureform on tekitanud olukorra, kus maksu- ja tolliameti teatel tuleb 15. veebruaril algaval tuludeklaratsioonide esitamisel 57 000 inimesel riigile tagastada kokku 10,8 miljonit eurot – tagasimakse keskmiseks summaks teeb see 189 eurot. Kuigi oodatust vähem tulumaksu tasunute hulgas leidub neidki, kes seda on teadlikult teinud, ootab küllap enamikku neist peagi väga halb üllatus.

Valimistega seoses tasuks aga valijal üha uhkemaid lubadusi lugedes tähelepanelikult jälgida, kelle arvelt neid lubadusi antakse. Raha on ju ikka piiratud koguses, kui ei kavatseta just suuri laene võtta ehk elada tulevaste põlvede arvelt. Kui keegi lubab lisaraha näiteks pensionärile, noorele perele või õpetajale, siis peab ta selle kuskilt ka võtma. Vabalt võib juhtuda, et lubatav lisaraha neiltsamadelt mingis teises vormis, näiteks mõnede poliitikute välja pakutud kinnisvaramaksu näol ka ära võetakse. Selline näide on ju võtta paari aasta tagant, kus riik ühe käega suurendas lastetoetust, aga Tallinn teise käega samal ajal lasteaiatasusid.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee