Värsked Pärnu uudised

Poola-Läti filmifestivalil linastub Mark Soosaare uus dokumentaalfilm 

Linnaleht, 3. jaanuar 2019, 16:19
Mark Soosaar on värskelt valmis saanud 25-minutilise dokumentaalfilmi Riia Vabadussambast. Foto: Erlend Štaub
Pärnu Uue Kunsti muuseumis 13. jaanuarini kestva Poola-Läti filmifestivali „Marmormees ja Milda“ üks tipphetk on festivali viimasel päeval linastuv Mark Soosaare värske dokumentaalfilm „Milda“.

Tegemist on videokirjaga 100-aastasele Läti vabariigile. Soosaar uurib filmis, kuidas lätlastel õnnestus Riia kesklinnas asuv Vabadussammas, kaunis naine Milda hoidmas pea kohal kolme õnnetähte, hävitamisest ära hoida. Skulptor Kārlis Zāle loodud ja Läti vabariigi 17. aastapäeval avatud Vabadussammas oli ainus riiklikule iseseisvusele pühendatud monument Baltikumis, mis jäi püsima ajalootormidest hoolimata. Läbi ime säilis ka Riia Vennaskalmistu koos dolomiidist raiutud Zāle leinavate hobuste, langenud sõdurite ja pea langetanud Läti Emaga.

13. jaanuaril kell 16 näeb ka Andris Slapiņši 1975. aastal valminud poeetilist vaatefilmi „Liivi laulud“, mille keskmes on Kuramaa rannik.

Laupäeval kell 16 linastub Andrzej Wajda 2007. aastal valminud draama „Katõn“, mis räägib Saksamaa ja Nõukogude Liidu sissetungist Poolasse 1939. aasta septembris, mil Punaarmee vangistas ja tappis Katõni küla lähedal metsas ligi 20 000 Poola ohvitseri. Need mehed olid Poola vaimne ja sõjaväeline eliit.

Pühapäeval kell 16 saab aga näha mullu valminud Ivars Seleckise dokumentaalfilmi „Jätkub...”. Film jutustab seitsme lapse loo, kes kasvavad samas riigis, kuid kelle sotsiaalne taust, majanduslik olukord ja perekonnalugu on erinevad. Laste kodude ja kooli kaudu avaneb läbilõige Läti ühiskonnast.

Seleckis on üks Baltikumi tuntumaid dokumentaliste ja möödunud aasta Pimedate Ööde filmifestivali elutööauhinna laureaat. Ta on Läti uue laine dokumentalistika rajajaid, kelle poeetiline, ühiskondlikke protsesse käsitlev looming andis kuuekümnendate lõpus ja seitsmekümnendate alguses Läti tõsielufilmile hoopis teistsuguse, vabama hingamise – erinevalt seniste nõukogude propagandast pakatavate ringvaadete kuivast ametlikkusest.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee