Dilaila

Rahvuse mahasalgamisest (1)

Dilaila, dilaila@linnaleht.ee, 13. detsember 2018, 17:03
Kuidas tunnete ära eestlase? Kui tema käest küsida, kus Eesti asub, vastab ta kiiresti, et Põhja-Euroopas, Soome ja Rootsi kõrval.

See ja 99 teist asja kuuluvat Estonian Worldi saja eestlase tundemärgi hulka.

Mõnikord on aga eestlastel nii suur soov end Ida-Euroopast eraldada, et nad räägivad Eesti põhimõtteliselt Rootsiks. Svenssonid on ju igal pool teretulnud ning pole olemas sellist asja nagu vaene Rootsi immigrant. Isegi ülbed britid, kes end maailma nabaks peavad, imetlevad Põhjamaid.

Kuidas siis ennast rootslaseks teha?

„Meil Rootsis ja Eestis on pikk riigi tasustatud emapuhkus, üks pikemaid kogu arenenud maailmas.“

„Meil on väga pikad ja pimedad talved, aga glögi ja piparkoogid teevad olemise hygge’maks.“

„Ükski eestlane, rootslane või soomlane ei saa läbi saunata, need on kõigil kodus olemas.“

Ühesõnaga, tuleb rääkida kõigist Skandinaaviale omastest ja globaalselt tuntud kultuurinähtustest, justkui olekski iga viimanegi neist Eestist alguse saanud. Isegi keskaegse Rootsi kuningriigi okupatsiooni toovad mõned vestlusse – sest see oli ikkagi viikingite okupatsioon, mitte slaavide! Kui skandid kedagi okupeerida tahavad, peab see ju midagi väärt olema.

Üks mu sõbranna läks aga rootsindusega liiale, nii et üks asi viis teiseni ning nüüd peavad kõik teda rootslaseks. Tal ju blondid juuksed ja sinised silmad ka. Ning tema ei hakanud salgama, sest kust nad Prantsusmaa kolkalinnast ikka mõne teise rootslase leiaksid, kes ta paljastaks. Hiljuti aga paluti tal töökohas jõuluseinale rootsi keeles kirjutada. Ta lippas korraks vetsu ning vaatas netist järele, kuidas õige on. Mälu järgi kirjutas ta siiski valesti ning loodab nüüd, et keegi seda ei kontrolli. Mis veel hullem, firma kaalub Rootsi kontori avamist, ning palub tal töötajaid intervjueerima hakata. Ups! Vist on aeg Eestisse tagasi kolida.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee