Vaba aeg

Millega üllatab tänavuse Jõulujazzi peaesineja Lizz Wright? 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 30. november 2018, 11:32
Jõulujazzi peaesineja Lizz Wright on Anne Ermi sõnul olemuselt looduslaps ja talle meeldib laval esineda paljajalu. Foto: Jazzkaar
Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm ütleb, et PÖFF ja ka 14. detsembrini kestev Jõulujazz toovad pühad lähemale: vaatad PÖFF-i filme, käid paar korda nädalas kontserdil – ja ongi juba jõulud käes.

Tänavuse festivali üks peaesinejaid on Ameerika vokaaldžässi tippu kuuluv Lizz Wright. Millega ta võiks üllatada? Anne Erm märgib, et pigem pakub noor diiva oma sügavalt mahlaka sametpehme häälega jõululikku turvatunnet, mida on kuulnud paljud Ameerika pühakojad.

„Sekka veidi kelmikamat bluusilikku-kantrilikku muusikat, mida ta võiks vabalt esitada ka Viljandi folgil. Lauljatari vaba südamlik suhtlemine publiku ja muusikutega ei saa kedagi külmaks jätta. Olemuselt on ta looduslaps ja talle meeldib laval esineda paljajalu, mitte kõpskingadega. Aga mine tea, kui bigbändi muusikud on nii triksis-traksis, siis… Lisaks on kavas mõned ta lemmikud džässiklassikast, nende hulka kuulub kindlasti Ella Fitzgerald, kes on senini Ameerika vokaaldžässi etalon,“ mõtiskleb Erm. Tema sõnul peaks üksjagu põnevust tekitama ka Estonian Dream Big Bandi ja lauljatari koostöö. Osa lugusid on just selleks kontserdiks arranžeerinud Siim Aimla.

Oreliharmooniad

Anne Ermi sõnul on Jõulujazzil oluline koht ka orelil. „Orelita ei kujutagi ju jõulupühi ette, on need siis jumalateenistuse koraalihelid või hoopis Ulla Kriguli Eesti uudisteoste kontserdi põnevad harmooniad Nigulistes. Organist Ulla Krigul tellis Jõulujazziks uued lood eri stiile esindavatelt heliloojatelt. Maria Fausti sügavkirgas käekiri on kindlasti tuntav ja võib kuulajal ihukarvad püsti ajada, Miljardite kitarristilt ja Lenna laulude autorilt Raul Ojamaalt võib oodata veidi popilikumat helikeelt ja Sander Mölder toob võimsate orelitoonide kõrvale elektroonilisi helisid,“ tutvustab festivali peakorraldaja kontserti, mida saab 7. detsembril kuulata Niguliste kirikus ja 14. detsembril Pärnu Eliisabeti kirikus.

Niguliste kirikus kõlab džässi veelgi, sest 13. detsembril leiab seal aset veel üks eriline kontsert: koos Eesti Filharmoonia kammerkooriga musitseerivad Robert Jürjendal, Madis Metsamart ja Arve Henriksen. Erm meenutab, et kui kitarrist Jürjendal ja löökpillimängija Metsamart mõned aastad tagasi Nigulistes kontserdi andsid, siis tekkis helide ja atmosfääri lummav harmoonia, mida nende iidsete võlvide all kohtab haruharva. „Kui veel lisada, et vaatamata pikale kajale on see kammerkoori üks lemmikesinemispaiku, kus iga laulja peab kontrollima oma hääle igat virvet, tekitab see ühine vaikusest sündiva heli kuulamine erilise elamuse,“ ennustab Erm.

Pehme tooniga trompetist

Mitmel korral Jazzkaarel käinud Norra trompetisti Arve Henrikseni iseloomustab ta aga järgmiselt: „Henriksen kostab kõrva eriliselt kauni ja pehme tooni poolest. Nimelt armus ta jaapani flöödi sakuhachi helidesse ja püüdis seejärel ka trompetist välja võluda vaikseid hellitlevaid helisid. Arve tegutseb mitmes Norra tippansamblis, nagu Supersilent, Trio Mediaeval jt, ta on ka hinnatud helilooja.“

Jõulujazzi lõpetab 14. detsembril Luksemburgi klaveritrio Dock in Absolute Kumu auditooriumis. Ermi sõnul on laval oodata ülimat keskendatust ja pärast kontserti võib muusikuid näha publikuga suhtlemas. „Luksemburg on väike riik, aga see ei tähenda, et neil talentide põud oleks. Trio, kus mängivad pianist Jean-Philipp Koch, bassist David Kitzinger ja trummar Michael Mootz, on praegu selle maa džässi kuumim ekspordiartikkel. Pole ka imeks panna, sest trio helikeel on moodne, ulatub minimalistlikest rokilike lugudeni ja on samas ikka džäss, hea, tänapäevane, publikut kõnetav džäss,“ lisab Erm.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee