Arvamus

Daudz laimes dzimšanas dienā, Latvija!* (1)

Kristjan Roos, toimetaja, 16. november 2018, 11:44
Läti võrkpallikoondise fännid 2016. aastal TallinnasFoto: Tiina Kõrtsini
Pühapäeval on suur pidupäev lätlastel, sest Läti riik saab 100-aastaseks. Lõunanaabri aastapäev läheb meile korda vaat et sama palju kui meie enda oma. Koos soomlastega on lätlased meie parimad naabrid, sõbrad ja mõttekaaslased.

Kuigi 1920. aastatel on Eesti Lätiga kembelnud Ruhnu pärast (ja võitnud), on muidu eestlaste ja lätlaste suhted olnud pea alati suurepärased. Kui vaja, oleme teineteist aidanud ja toeks olnud, kui mõelda kas või Landesveeri sõjale. Et Läti on meile tähtis, tõestab ainuüksi folklorist Kristi Salve tõdemus, et Riiat on eesti rahvalauludes mainitud rohkem kui meie oma linnu.

Eestlasi ja lätlasi ühendab ka üksjagu sarnane meelelaad. Tõsi, lätlased näikse olevat meist lõbusamad ja sellist muretumat olekut tasuks neilt õppida. Pidutsedagi oskavad nad paremini: kui meie riigi sünnipäeval, 24. veebruaril on Tallinna tänavad tühjad, siis Riia on 18. novembril suures peomeeleolus, mida rikastavad valgus-show ja ilutulestik.

Aga samas on Läti ikkagi natuke veel kui avastamata teemant. Läti ei tähenda ju sugugi vaid saldējums’i, Brainstormi ja odavat õlut. Tõsi, odava alkoholi mõju kahe rahva suhete veel paremaks muutumisel ei saa alahinnata: alles hiljuti tõestati uuringus, et Lätist ostetud alkohol tekitab eestlastes võlutunde. Seda ei olegi nii vähe. Ja kes kord juba piiri taga õlle järel käinud, läheb järgmisel korral ehk juba kultuuriga tutvuma. Avastamisrõõmu peaks jaguma.

* Palju õnne sünnipäevaks, Läti!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee