Vaba aeg

Taavi Kerikmäe ja Tencu püüavad tabada Eesti filmide atmosfääri 

Kristjan Roos, 16. november 2018, 11:37
Kuigi muusika ja video on osade ja kaadritena komponeeritud, sünnib nende alusel lavastus kinosaalis. „Jäljed“  
Kahel õhtul, täna Tartus Elektriteatris ja teisipäeval Tallinnas Sõpruses kuuleb ja näeb PÖFF-i raames Taavi Kerikmäe ja Andres Tenusaare ehk Tencu loodavat audiovisuaalset kontserti „Jäljed“.

Aastaid koos töötanud Taavi Kerikmäe (elektroonika, helilooja) ja Andres Tenusaare ehk Tencu (animatsioon, video) duo esitab eelkomponeeritud materjali, mis seguneb kohapealse pildi- ja helitöötlusega. Ka EV100 muusikaprogrammi kuuluval kontserdil kajastatakse Eesti helifilmi ajalugu muusikas ja pildis, selle loomiseks on inspiratsiooni saadud 1964.–2013. aastani valminud filmidest.

Audiovisuaalse kontserdi aluseks on 13 Eesti filmi. Kuna olete öelnud, et publikul on võimalus need filmid ära arvata, siis kas see tähendab, et olete alusmaterjaliga üpris julgelt ümber käinud?

Tencu: Väga keerukaks tervikkompositsiooniks oma lugu selle materjali põhjal ei oleks saanud teha, kuna võtsime aluseks nii palju filme. Päris alguses oli valikus isegi ligi 50 filmi. Lisaks oli mõte lisada töösse kaadreid, mis oleks stseeni või näitlejate järgi äratuntavad. Samas on ka palju kaadreid, mis on olnud filmis katteplaanidena, ja need on kõrvaltvaatajale ilmselt paras nuputamine. Lisaks tuleb näitamisele materjal, mida oleme loonud pigem originaalkaadritest inspireeritult, püüdes tabada mõne filmi atmosfääri.

Taavi: Filmide muusikat pole me esituses üldse kasutanud. Oleme helis püüdnud tabada midagi, mis võiks olla nende nii erinevate filmide ühisnimetaja. Kui nii saab ütelda, siis püüdsime lähtuda pigem materjali tekstuurist.

Millised olid filmide valiku kriteeriumid?

Tencu: Kindlasti johtus valik eelkõige väga isiklikust kogemusest. On neid filme ju minevikus vaadatud ja need on oma jälje meisse jätnud. Samas oleme otsinud filmidest sarnaseid liine, et tekiks kulgev tervik.

Kontsert on osa PÖFF-ist. Kui tähtis teie enda jaoks see festival on?

Tencu: Festival on minu jaoks muutunud millekski, mis peab kogu aeg taskus olema, isegi kui ma seda mõnikord taskust välja ei võta. Aga vajan seda võimalust. Samas olen alati püüdnud võimalikult palju animafilme ära vaadata ning ka mõnd mängufilmi olen käinud igal aastal vaatamas.

Taavi: Mulle on festival aastate jooksul avanud palju maailmu. On hulk autoreid, kelle loomingust ma enne festivale polnud kuulnud, aga kelle tööd on mind minu oma tegemiste juures tugevalt mõjutanud. Seega – jah, festival on mulle olnud oluline teejuht filmimaailma.

Kas selle aasta PÖFF-i kavas on ka midagi, mida tingimata vaatama tahate minna?

Tencu: Kindlasti püüan nagu igal aastal käia vaatamas uusi animafilme, samuti lühimängufilme.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee