Värsked Tallinna uudised

Tallinna peatänava projekt on toppama jäänud (1)

Linnaleht, 8. november 2018, 17:47
Tallinna peatänava projekt, mille põhimõteteks on autostumise vähendamine ja kaasav tänavaruum. Foto: TMW
Arhitektuurivaldkonna erialaliidud läkitasid pöördumise Tallinna linnapeale Taavi Aasale, milles tuntakse muret Tallinna peatänava projekti jätkumise pärast.

Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Arhitektuurikeskuse, Eesti Planeerijate Ühingu, Eesti Maastikuarhitektide Liidu ja Eesti Disainerite Liidu ühises kirjas märgitakse, et linn pigem takistab uute planeerimispõhimõtete elluviimist ja tervikliku lahenduse koostamist. Pöördumisega soovitakse linnalt saada konkreetseid vastuseid projekti jätkumise, muuhulgas tähtaegade kohta.

„Peatänava projekti käimalükkamisega andis linn olulise sõnumi, et liigutakse positiivsete muutuste suunas, tänase info kohaselt on projekti koostamine peatunud. Oleme mures peatänava projekti jätkumise pärast, kuna kahetsusväärselt paistab, et linna ametkonnad pigem takistavad, kui otsivad lahendusi uute planeerimispõhimõtete elluviimiseks ja valdkondadeülese terviklahenduse koostamiseks,“ seisab pöördumises.

Erialaliitude esindajate sõnul pole pealinnas kahe ja poole aasta jooksul jõutud kaugemale eskiisprojekti etapist. Samamoodi on seisma jäänud peatänava teise etapi ja nn merevisiooni elluviimine.

Kirjas rõhutatakse, et Tallinn väärib euroopalikku inimkeskset linnaruumi. Peatänav võiks kõigile teistele linnatänavatele olla eeskujuks autostumise vähendamise, tervislike elu- ja liikumisviiside ergutamise, kaasava tänavaruumi, meeldiva ja kvaliteetse elukeskkonna ning majandusliku atraktiivsusega. Ühistranspordi kasutuse ja kergliiklejate arvu suurendamiseks tuleks liikuvuskeskkonna disaini kvaliteeti märgatavalt parandada. Iga uus jalgrattur või jalakäija aitab Tallinnas vähendada liiklusprobleeme, hoida kokku kuludelt ja vähendada linna ökoloogilist jalajälge.

Tallinna linnavalitsuse, Eesti Arhitektuurikeskuse ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud Tallinna peatänava arhitektuurivõistlus andis erialaliitude hinnangul 2016. aastal väga hea tulemuse. Kavakava, Linnalahenduste ja EXTech Designi koostöös sündinud võidutöö näitas selgelt, kuidas tänavaruumi saab eri kasutajate vahel mõistlikumalt jagada, ruumi mitmekesistada, kujundust parandada ning selle tulemusena moodsa linnasüdame identiteeti tugevdada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee