Arvamus

Vastand- või koostööpaarid? 

Kristjan Roos, toimetaja, 25. oktoober 2018, 17:10
Reformierakonna jaoks on võtmetähtsusega see, et valija oleks jätkuvalt dilemma ees, kas Reformierakond või Keskerakond. Andres Varustin
Laulva revolutsiooni ajal määras Eesti poliitikat paljuski Laari ja Savisaare vastasseis, millele hilisemal ajal järgnes Reformierakonna ja Keskerakonna oma.

Sellised suured vastandumised olid kasulikud mõlemale poolele: nii sai üks ja teine valijat hirmutada, et kui too teda ei vali, tuleb teine hirmus jõud võimule. Veelgi tähtsam, sisuliselt andis see mõlemale võimaluse olla suurel pildil.

Mõni aeg tagasi räägiti, et Keskerakond ja EKRE „kavandavad“ seekordset riigikogu valimiskampaaniat nii, et just neist saaksid suured vastandujad. Ainuüksi selline mõte võis reformierakondlastele tähendada mitut unetut ööd, sest Reformierakonna jaoks on võtmetähtsusega see, et valija oleks jätkuvalt dilemma ees, kas Reformierakond või Keskerakond.

Aga on teinegi vastandujate paar, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja EKRE. Nad mängivad justkui madalamas liigas, aga näikse, et „vajavad“ samamoodi teineteist. Sinna juurde sotside jutud à la „me välistame koostöö EKRE-ga“.

Ja ülejäänud erakonnad? Nii riigikogus olevad ja üksjagu identiteedikriisis vaevlevad Isamaa ja Vabaerakond, aga ka uude riigikokku pürgivad Eesti 200, Elurikkuse Erakond ning rohelised võiksid hoopistükkis näidata, et nende poliitika ei ole vastandumise, vaid ühisosa otsimise poliitika. Aga nojah, kui rääkida uutest tulijatest, siis muidugi on neil võimalik vastanduda kõikidele juba riigikogus end mõnusalt tundma harjunud seltskondadele. Ja seda nad ilmselgelt ka teevad.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee