Värsked Pärnu uudised

Pärnu linn mõtleb tõsiselt Aasia turistide meelitamisele (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 18. oktoober 2018, 18:09
Kuigi Weekend Festival Baltic tuleval suvel Pärnus ei toimu, võib linn võõrustada mõnda uut suurt üritust. Foto: Jörgen Norkroos
Kuigi statistikaameti andmete põhjal koostatud kogumik „Pärnu arvudes 2017“ näitab, et Pärnut külastavate soomlaste osakaal vaikselt kahaneb, ei pruugi see linnavalitsuse arenguteenistuse turismiarenduse peaspetsialistide sõnul tegelikult nii olla.

Värskelt ilmunud statistikakogumikust selgub, et Pärnu linna külalistest on välismaalastest enim, 61 protsenti jätkuvalt pärit Soomest. Mullu oli piiri tagant linna külastama tulnute hulgas soomlasi 64 ja tunamullu 66. Samal ajal on aga lätlaste osakaal hakanud kasvama: 2015. aastal oli see 13, tunamullu 16 ja mullu juba 18.

Linna arenguteenistuse turismiarenduse peaspetsialistid Orvika Reilend ja Ave Lääne märgivad aga, et kogumikus ei ole kajastatud külaliskorterites ja Airbnb kaudu broneeritud ööbimised. Tegelikkuses on soomlaste osakaal siiski suurem. Ka Pärnu lennujaama rekonstrueerimine peaks tulevikus Soomest pärit turismile hoogu juurde andma.

Soome puhul mängib Reilendi sõnul järjest suuremat rolli see, kuidas turistid Pärnusse jõuavad. Kui vanemad inimesed on veel valmis leppima bussireisiga, siis nooremad, eriti kesk- ja põhjasoomlased ei taha seda ette võtta. Seetõttu uuendataksegi Pärnu lennuvälja, et Kesk- ja Lääne-Soome, Rootsi ja Norra ning võib-olla ka Venemaa turistid saaksid Pärnusse otse lennata. Tallinna ja Riia lennujaam mugavat alternatiivi ei paku, sest näiteks Kesk-Soomest Helsingisse ja Tallinnast Pärnusse jõudmiseks peaks turist ikka aega kulutama.

Transpordiühendused pole muidugi turismiarenduse peaspetsialistide sõnul turistide osakaalu ainuke mõjutaja. Kindlasti on lätlasi Pärnumaale meelitanud Lottemaa ja spaad, toiduelamuste otsijate arv järjest kasvab. Lätlaste osakaalu suurenemist võib seostada ka sealse elatustaseme tõusu ja huviga naaberriigi vastu. Pärnu pakub ka tegevusi lastele ja asub Riia mõistes heas kohas, Pärnus peatutakse läbisõidul Saaremaalegi.

Milliste riikide elanikke loodaksid aga linna turismiarendajad Pärnus rohkem näha? Pärnu peamised sihtturud on Reilendi ja Lääne sõnul küll Soome ja Läti, kuid tööd tehakse ka Venemaa, Rootsi ja Saksa turuga. Uueks turuks järgmisel aastal on valitud Aasia. „Aasia turistid külastavad juba praegu Pärnut, kuid ei jää veel ööbima. Teeme tööd selle nimel, et nende ööbimisi siin kasvatada,“ märgib Reilend.

Ametnike sõnul käib Pärnus ja selle lähedal ka palju Saksamaa ja Inglismaa loodusturiste, jaapanlastel on suur huvi Kihnu saare vastu.

Pärnu linnavalitsuse meedianõunik Teet Roosaar lisab, et kasvupotentsiaali on Rootsi, Norra ja Venemaa Euroopa-osa turistidel ehk lähipiirkondade elanikel, kelle jaoks pole Pärnu külastamine olnud seni kõige mugavam. „Loodame siinkohal Pärnu lennuväljale. Kui see on uuendatud, on mõtet nendes riikides ka aktiivsemat reklaami teha. Potentsiaalne turismisuund on Helsingis maabuvate Aasia turistide Pärnusse ja Riiga meelitamine,“ ütleb Roosaar.

---------------------------

Kas Pärnu saab uue suure festivali?

Septembri alguses ütles Weekend Festival Balticu peakorraldaja Henri Lindal, et üritust ootavad ees muudatused ja järgmisel aastal see enam Pärnus ei toimu. Tänavu külastas festivali kolmel päeval kokku 65 000 inimest. Kas ja kuidas mõjutab festivali kolimine Pärnu külastatavust?

Pärnu linnavalitsuse meedianõunik Teet Roosaar vastab, et suvepealinnas on üritusi ja turismiatraktsioone erinevate huvidega külalistele. „Pingutame, et hooaeg oleks pikem, ega panusta ainult üksikutele ettevõtmistele. Muidugi võib Weekendi ärajäämine külastatavust veidi mõjutada, samas ei pruugi see nii juhtuda, sest juba on käidud linnavalitsuses uurimas, mida oleks siin võimalik selle asemel teha. Usume, et järgmiseks suveks on uus suur festival olemas, täpsemalt sellest aga veel rääkida ei saa,“ lisab meedianõunik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee