Värsked Tartu uudised

Kas Tartu saab toidupargid või ujuva lava? 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 5. oktoober 2018, 11:41
Ujuval laval oleks ettepaneku esitaja sõnul kaks kasutusvõimalust. Tavaolukorras asub statsionaarselt paigas olev ujuv lava kalda lähedal (Narva mnt 2 ees) ja on kõigile avatud kasutusega. Samas saab seda kasutada päevitamiseks ja aja veetmiseks ning sealt saavad jõele minna SUP-lauatajad, kanuutajad jt. Foto: Tartu linnavalitsus
Eile alanud ja kolmapäevani kestval Tartu kaasava eelarve hääletusel on valida 25 linlaste esitatud idee vahel, neist vähemalt kaks kuni 100 000 euro suurust ideed viiakse ka tuleval aastal ellu.

Nagu ka varasematel aastatel näeksid linlased, et paraneda võiksid sportimistingimused. Nii on tervelt seitse ideed seotud spordiga. Soovitakse Puškini kooli spordiväljaku, Annelinna spordiväljaku ja Emajõe vabaujula uuendamist, joogiveevõtukohti kergliiklusteede äärde, Karlova mõisaplatsi välijõusaali, mänguväljakute eakateõbralikumaks muutmist ja Ropka parki terviseraja loomist.

Liikluski on linlastel hinge peal. Nii on välja pakutud, et kesklinna foorid võiksid olla nn targa lahendusega ja Karlova liiklust tuleks rahustada.

Teisalt leidub ideid, mis üllatavad uuenduslikkusega. Näiteks MTÜ Tartu Tantsuakadeemia on välja pakkunud Emajõele ujuva lava ehitamise. „Ujuvat lava on võimalik muuta nii suureks lavaks, catwalk’iks kui ka ajutiseks sadamasillaks. Lahendus on tänapäevane ja vastupidav, konstruktsioonid kuumtsingitud terasest, ujuvuse annavad EPS-täitega plastujukid ning pealiskiht on viimistletud ajas jääva puitplastiga,“ seisab idee tutvustuses.

Kristo Poljakov on aga välja käinud mõtte muuta Tartu pargid toiduparkideks. „Muudame Tartu pargid vabatahtlike abil liigirikkamaks, istutades nendesse võimalikult toitainerikaste viljade ja marjadega puid, põõsaid ja võimalusel ka muid aedvilju, näiteks vertikaal- ja kõrgpeenardele, kasutades parimaid teadaolevaid meetodeid,“ tutvustab Poljakov. Ta lisab, et sellistes parkides on olulised ka kasulikke putukaid ja linde meelitavad taimed, sealhulgas põllulilled. See tähendab suhteliselt vähest niitmist ja võimalikult suurt liigirikkust, mis on kasulik nii inimestele kui ka loodusele.

Põnev idee Art Challenge näeb aga ette muuta Tartu linnaruum mitmetasandiliseks võlumaailmaks. Projekti esimene osa oleks markeerida kümme soditud Tartu linna strateegilist asukohta ning kaunistada need noorte kunstnike teostega, mis jääksid tänavaid rikastama. Teosed paikneksid üle linna ning suunaksid nii elanikke kui ka külastajaid uudistama rohelist Tartut. Teiseks võiks ettepaneku esitaja teatel luua piltkaardina toimiva interaktiivse äpi, kus oleks kuvatud juba olemasolevad ja projektis loodavad tänavakunstiteosed.

---------------------------

Kaasava eelarve hääletus

Tänavune Tartu kaasava eelarve hääletus lõpeb kolmapäeval kell 18. Kaaslinlaste esitatud 25 idee vahel saab valiku teha Tartu kodulehel või raekoja infokeskuses.

Kaasava eelarve ideedega saab tutvuda Kaarsilla näitusel, raekoja infokeskuses ja aadressil www.tartu.ee/kaasaveelarve.

Hääletusel saab iga tartlane oma hääle anda kuni kolmele ideele. Ellu viiakse järgmisel aastal kaks enim hääli saanud ideed. Hääletada saavad vähemalt 16-aastased inimesed, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linn.

Sel aastal esitati kaasavasse eelarvesse 57 ideed, millest pärast ekspertide koosolekuid ja suviseid avalikke arutelusid koorus välja 25.

Kaasava eelarve ideeks võib olla investeeringuobjekt maksumuse ülempiiriga 100 000 eurot. Eesmärgiks on 200 000 euro eest viia tuleval aastal ellu vähemalt kaks ideed.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee