Värsked Tallinna uudised

Kesklinna vanem: turvafirmaga pole vaja praegu lepingut pikendada 

Vladimir Svet, kesklinna linnaosa vanem, 14. september 2018, 11:04
Vladimir Svet  Heiko Kruusi
Meie hinnangul praegune olukord kesklinna parkides ei nõua turvafirmaga USS Security sõlmitud lepingu pikendamist.

See kehtis 6. septembrini. Lepingu järgi osutas firma turvateenust 11 objektil: Kanuti aed, Tornide väljak, Skoone bastion, Toompark, Harju mägi, Falgi park, Politseipark, Tammsaare park, Musumägi, Lembitu park ja Poolamäe park.

Eelmisel nädalal ei paistnud noortekambad korrarikkumistega silma, esines ainult paar juhtumit, kus turvatöötajatel tuli sekkuda. Ühel juhul kutsuti noortele alkoholi tarvitamise pärast politsei ja teisel juhul oli tegu ebakorrektse käitumisega, kus noored olid jalgadega pinkide peal ja kuulasid valju muusikat, kuid turvatöötaja märkuse peale nad lahkusid. Üks seltskond lõhkus klaaspudeli, kuid korjas turvatöötaja käsu peale killud kokku.

Edaspidi tuleb noorte riskikäitumise ja sellega kaasnevate probleemidega hakata süsteemsemalt tegelema. Pean seejuures silmas järgnevat.

Esiteks tõhusam ennetustöö, mis tähendab eeskätt paremat koostööd lastevanemate, politsei, lastekaitse, kooli, noorsootöötajate ja sotsiaalhoolekande vahel. Selles valguses arutame praegu politseiga, millised peaksid olema meie järgmised sammud. Selge on see, et peame panema rohkem rõhku noorsootööle tänaval ning keskenduma riskikäitumise varajasemale märkamisele – seda eeskätt koolide ja perede kaudu. Asjaolu, et kesklinn saab lisaeelarvega veel sel aastal juurde kaks lastekaitsetöötajat, võimaldab tõhustada ka lastekaitsetegevust selles suunas.

Teiseks, kuritegevuse tõkestamise ja selle vastu võitlemise eest vastutab politsei. Siin võiks riik kaaluda politseiressursi suurendamist või kui see võimalik ei ole, siis võimalust laiendada omavalitsuste munitsipaalpolitsei õigusi. Jutt ei ole sellest, et mupo hakkab politsei asemel juurdlusega tegelema, vaid nende panus vabastaks politsei ressursse ja lubaks suunata neid õigesse kohta. Karistamisel on siiski noorte kuritegevuse tõkestamisel sekundaarne roll, kuna teatavasti vanglakaristus peamiselt ei vähenda, vaid suurendab retsidiivsust.

Kolmandaks võiks kesklinna avalik ruum pakkuda linlastele suuremat turvatunnet ja vähem soosida riskinoorte kogunemisi. Seejuures pole oluline ainult reaalse ohu olemasolu, vaid ka see, et linlased tunneksid end parkides turvaliselt. Selleks plaanime koos politsei ja arhitektidega vaadata meie parke järg-järgult üle sellise vaatevinkliga, mida võiks neis muuta suurema turvatunde tagamiseks. Siin saab olla mitu aspekti: rohkem valgustust, valvekaamerad, parem parkide läbinähtavus, pargivahtide olemasolu, rohkem inventari huvitegevuseks.

Juba sellest nädalast hakkame koos politsei ja turvafirmaga analüüsima mehitatud valve efekti. Võimalik, et parkide turvalisuse tagamiseks ei ole vaja otseselt turvamehi, vaid võib piisata ka vastava väljaõppega pargivahtidest, kes saavad operatiivselt kutsuda turvafirma. Ent täpsemaid järeldusi teeme pärast kõikide seotud osapooltega arutamist.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee