Päevateema

Paavst tuleb Eestisse, sest tahab toetada väikerahvaid (4)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 30. august 2018, 17:02
Tallinna linnapildiski on näha, et paavst saabub paari nädala pärast Eestisse. Kõik huvilised saavad 15. septembrini end registreerida ka Vabaduse väljakul toimuvale missale. Foto: Heiko Kruusi
Maailma viie mõjukama inimese hulka loetav paavst Franciscus pole oma ametiajal käinud näiteks Inglismaal ja Saksamaal, aga on külastanud Armeeniat ja Gruusiat ning nüüd, mõne nädala pärast tuleb Balti riikidesse.

Kui Leedus on katoliiklasi palju, siis siin on kogukond väike. Aga miks paavst siis üldse tuleb, võib nüüd mõnigi inimene küsida. Paavsti visiidi pressiesindaja Marge-Marie Paas Tallinna Peeter-Pauli katedraalist tõdeb, et 25. septembril Eestit külastav paavst Franciscus on paavst, kes paneb suure rõhu väikerahvaste toetamisele.

Samal teemal

„Me oleme väike rahvas oma keele ja kultuuriga, oleme kogu oma kristliku ajaloo vältel väga palju kannatanud – ja see on paavstile oluline, et selline rahvas on ikkagi püsima jäänud, säilitanud oma identiteedi. Ta tahab meile avaldada toetust. Sedasama tegi 25 aastat tagasi Eestis käinud paavst Johannes Paulus II. Siis oli aeg muidugi teine, impeerium oli kokku varisenud – selles oli Johannes Paulus II-l oma roll. Aga nüüd tuleb paavst meid julgustama, et me saaks ka vaimult suureks, et me oleks tugevad ja säilitaks oma rahvuse,“ räägib Paas ning märgib, et väikeriikide külastamine on paavst Franciscuse teadlik otsus.

Paavsti visiit Eestisse on üksjagu tihe: Tallinna lennujaamast siirdub ta Kadriorgu, kus kohtub president Kersti Kaljulaidiga. Seejärel saab ta roosiaias kokku Eesti haritlaste, teadlaste ja intelligentsiga – neile pühendab ta ka oma läkituse. Järgneb hommikune oikumeeniline kohtumine Eesti noortega Kaarli kirikus. Paas ütleb, et sellele üritusele tuleb lisaks kristlike konfessioonide noortele neid, kes ei ole usklikud, aga tahavad paavsti oma silmaga siiski lähedalt näha.

Kohaliku katoliku kogukonna jaoks on üheks eriliseks sündmuseks see, et paavst külastab ka Tallinna Peeter-Pauli katedraali. „Siin kohtub ta kiriku abisaajatega, keda aitavad Ema Teresa õed, neli nunna. Ta tahab tunnustada nende tööd ja samas anda vaestele inimestele julgustust. Me oleme muidugi väga õnnelikud, et ta tuleb Eesti katoliku kogukonna koju. Meie vaimne isa meie enda kodus – see on väga suur asi,“ on Eesti katoliku kiriku esindaja ootusärevil.

Viimane aeg registreerida

Paavsti visiidi pressiesindaja Marge-Marie Paas tunneb rõõmu, et paavst külastab ka Eesti katoliku kogukonna kodu, Tallinna Peeter-Pauli katedraaliFoto: Heiko Kruusi

Kuna praegu käib ka kunagise Eesti katoliku piiskopi ja märtri Eduard Profittlichi õndsaks kuulutamise protsess, mis on esimene etapp pühakuks kuulutamisel, siis tõenäoliselt toimub Peeter-Pauli katedraalis asuva mälestustahvli ees paavsti väike palvus. Igatahes on paavst sellest protsessist teadlik, seda enam, et Profittlich oli jesuiit nagu ka ta ise.

Paavsti visiit tipneb kell 16 algava paavsti missaga Tallinnas Vabaduse väljakul. Seda on kõigil huvilistel võimalik vaatama tulla, ainukeseks kohustuseks on enne 15. septembrit end aadressil paavsteestis.ee registreerida. Registreerimine on tasuta ja vajalik turvakontrolli jaoks, mõned päevad pärast 15. septembrit saadetakse registreerunute meilile pilet.

Teisipäeva hommiku seisuga oli end missale registreerinud juba ligi 3000 inimest, nende kõrval aga registreeritakse inimesi ka Eesti katoliku koguduste kaudu. Visiidi pressiesindaja hindab, et missal osaleb lõpuks üle 7000 inimese. Juba praegu on teada, et näiteks Soomest saabub üle 500 katoliiklase, suuremad grupid on tulekul ka Venemaalt Peterburist, Rootsist ja isegi Poolast. „Leedu on Poolale küll lähemal, aga paljud poolakad võtavad Eestisse tulekut kui palverännakut, sest Eestis on kõik teistmoodi kui Leedus,“ tutvustab Paas ning lisab, et tulijaid on ka paljudest teistest riikidest.

Marge-Marie Paas soovitab vanematel missale tulijatel kaasa võtta iste, sest istumiskohad on missal vaid katoliiklastele, kes võtavad vastu armulauda. Lisaks tasuks Vabaduse väljakule saabuda varakult, sest kella 16-st enam platsile ei pääse. Paavst saabub sel ajal valge autoga väljakule ja tervitab rahvast.

„Kõik inimesed on kutsutud. Paavst annab seal kogu Eesti rahvale läkituse. Ootame huviga, mis sõnumi ta selles annab. Missa lõpus õnnistab ta kõiki inimesi. See õnnistus läheb kõigile, mitte ainult katoliiklastele,“ räägib Paas. Tema sõnul on paavsti võimalik tervitada ka linlastel, kes tööpäeva tõttu ei saa missale tulla. Kohtadest, kus paavsti saab Tallinnas tervitada, annavad visiidi korraldajad teada lähiajal.

Mõistagi tulevad paavsti visiidi tõttu Eestisse ka rahvusvahelised meediaväljaanded, visiiti kajastab vähemalt 300 ajakirjanikku, kellest 72 saabuvad paavstiga samas lennukis. Just lennuk on ka ainuke koht, kus paavst Tallinnast lahkudes pressikonverentsi annab. Lisaks kannab ERR kogu paavsti visiidi üle alates tema saabumisest lennujaama kuni Eestist lahkumiseni. Missast teevad otseülekande ka Vatikani telejaam ning Prantsuse ja Itaalia katoliiklikud telejaamad.

Viimane emotsioon Eestist

„Maailmas on katoliiklasi umbes 1,2 miljardit ja paavsti sõnum jõuab nende kõigini. Muidugi see sõltub sellest, kuidas keegi seda teadvustab. Aga kindlasti see jõuab paljudeni. Paavst on moraalne autoriteet väga suurele hulgale inimestele ning see, kus ta käib ja millega tegeleb, jõuab väga paljudeni,“ selgitab Paas, miks visiit saab maailma meedias nii palju tähelepanu. „Paavst on kaks päeva Leedus, siis päeva Lätis ja seejärel tuleb Eestisse. Just Eesti on riik, kust ta võtab koju kaasa kõige viimase emotsiooni. Selle, mida me siit anname, mida me väljendame ja mida me laulame,“ lisab Eesti katoliku kiriku esindaja.

Kaks korda paavstiga isiklikultki kohtunud Marge-Marie Paas märgib, et kui Balti riikidele räägib paavst Franciscus, et soovib neid toetada, siis kogu maailmale on tal kindel sõnum: ta püüab jõuda iga üksiku inimeseni, olgu see väike laps, eakas, ärimees või popstaar. „Ta puudutab paari oma sõnaga sind niimoodi, et toob pisara välja. Tal on mingi fenomen. Lihtsus. Tema sõnum on: armastage oma ligimest,“ tutvustab praegust paavsti Paas. Ja lisab: „Tänavu mais temaga kohtudes ütles ta mulle lihtsalt, et ah, kui Eestisse tulen, siis räägime!“

----------------------

Skandaalidest räsitud kirik

Katoliku kirikut on viimastel aastatel räsinud üle maailma mitmed ahistamisskandaalid, kuid paavsti visiidi pressiesindaja Marge-Marie Paas viitab siinkohal paavst Franciscuse väljaöeldud soovile, et kõik kirikurahva pahad teod tuleb päevavalgele tuua. „Paavst on ise öelnud, et kinnimätsimine peab ära jääma. Ta püüab kannatanuid avalikult toetada ja kõigi eest andeks paluda,“ vahendab Paas paavsti mõtet, et ainult asju avalikustades on võimalik kirikul skandaalide järel edasi liikuda.

----------------------

Kas teadsid?

13. märtsil 2013 valiti toona 76-aastane Jorge Bergoglio roomakatoliku kiriku paavstiks. Pärast paavstiks saamist eelistas ta Vatikani apostelliku palee asemel elada Vatikani külalistemaja Santa Marta lihtsas kahetoalises korteris.

Allikas: paavsteestis.ee

4 KOMMENTAARI

i
inimkonnale 19. oktoober 2018, 06:47
Peetruse esimene kiri 3:8 Aga viimaks, olge kõik üksmeelsed, kaastundlikud, vennalikud, halastajad, alandlikud. 9 Ärge tasuge kurja kurjaga ega sõimu ...
(loe edasi)
a
Aga muidugi 31. august 2018, 04:43
Arvestades, et Eesti on pedofiilide paradiis on arusaadav et paavst tuleb Eestisse omale toetust hankima.
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee