Värsked Tallinna uudised

Pühapäeval heliseb kontsertidest kogu linnamüür 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 30. august 2018, 15:28
Tiina Mägi ja helisema hakkav linnamüür. Taustal Kodulinna maja ja Nunnadetagune torn. Foto: Heiko Kruusi
Sel pühapäeval toimub juba kuuendat korda ühepäevane mammutkontserdisari „Helisev linnamüür“.

Kontserdipäevaga on teist aastat hõivatud terve linnamüür. Kodulinna maja eestvõttel toimub kogu päeva linnamüüri tornides, endiste tornide ja linnaväravate asupaiga juures kokku 37 kontserti.

Päev algab kell 9 Viru väravas Kullo huvikeskuse ansambli Piibar etteastega „Igaühel oma pill“ ja lõpeb kell 21 kontserdiga „Öö valgus“, kus esineb laulja Helin-Mari Arder ja kitarril Teet Raik. Nende vahele jäävad Otsa-nimelise ja Tallinna muusikakooli õpilaste, tšellokvarteti C-Jam, ansambli Tuuleviiulid, korp! Rotalia meeskoori, segakoori I.N.T.A., vanamuusikaansambli Hortus Musicus ning paljude teiste solistide ja ansamblite kontserdid.

Vaadata saab ka tantsulisi etteasteid, igas toimumiskohas tutvustatakse Eesti kunstiakadeemia ja Tallinna vanalinna täiskasvanute gümnaasiumi õppurite eestvõttel lühidalt paika ja selle ajalugu. Kõiki ja kõike aitavad koos hoida Tallinna 21. kooli õpilased. Kõik kontserdid on tasuta.

Meie linna au

Küsisime Kodulinna maja juhilt ja Kodulinna liikumise kauaaegselt eestvedajalt Tiina Mägilt, kas nüüd on kõikide arvukate linnamüüri tornide nimed selged. Ta vastas: „Aga need on kogu aeg selged olnud. Sellega on selline lugu: asukoha ja nime teadmine on üks asi, see on jõukohane igaühele, lastest vanuriteni, aga asja olemuse ja tunnetuse selgekssaamine on omaette lugu, mõni ei saa seda selgeks surmani, isegi siis, kui väga tahta.“ Ta märkis, et „Helisev linnamüür“ on tallinlastele ka õppeprogramm vanalinnaga tutvumiseks. „Hale on vaadata, kuidas turistide hordid kappavad ümber linnamüüri ja meie inimesed küsivad, kus see koht on. No teeme siis selgeks, kus see on!“ lisas Mägi.

Ja ta jätkas küsimusega enesele: „Miks ma seda kontserdisarja teen? Vaat, seesama hall kivi, millest Tallinn on enamikus tehtud, ja see linnamüür, see on nii väljendusrikas, nii ürgne, nii lõputu, tal on aimatav algus, tal pole fikseeritud lõppu. Seda peab kogu aeg laskma end ise tutvustama, see on kogu tegevuse mõtteline alus.“

Kontsertide juures pole lisatud midagi, mis vana müüriga kokku ei lähe: puuduvad dekoratsioonid, lavad, poodiumid ja helivõimendus, sest vanalinn ja linnamüür on ise dekoratsioon, lava ja seal on ka suurepärane akustika. „Linnamüür oma täies hiilguses on meie linna au, meie ju ainult aitame seda vaadata, aitame vaadata silmadega, aitame tunnetada ja kuulata – kontserdisari on ju „Helisev linnamüür“,“ ütles Mägi.

Valge klaver torni

Kõiki pühapäeval ees ootavaid kontserte pole kellelgi füüsiliselt võimalik ära kuulata, ehkki need algavad veerand- ja pooletunnise vahega. Paratamatult tuleb teha valik, leida kavast just need etteasted, mis huvi pakuvad.

„Ma arvan, et see, kes tahab kava terves ulatuses kaasa teha, on oma päeva väga halvasti planeerinud. See, kes võtab kava ette, peaks endaga läbi arutama, mida ta soovib – nalja, põnevust, leebet lüürikat –, otsib kavast selle koha, kust ta seda saab, ning läheb õigeks ajaks sinna kohale,“ rääkis Mägi. Ta lisas, et festivali algusaegadel oli kontserte ja toimumispaiku palju vähem, siis mõned inimesed ikka üritasid kogu kava kaasa teha. 2013. aastal alustati väikese müürijupiga, mis algas Pika jala väravatornist ja lõppes Paksu Margareeta katusega – ikka pool müüri. „Siis olid tõesti mõned, kes otsustasid, et see on nende päevategevus. Aga neid roidunud silmi oli päeva lõpus päris kurb vaadata. Praegu juba osatakse valida,“ märkis Mägi.

Kui linnamüüril on nüüd ring peal, siis kui kaua Tiina Mägi mõtleb seda suurt programmi veel juhtida? „Me teeme seda üritust kuuendat aastat. Nagu ma naljatades ütlen: tegelen sellega nii kaua, kuni Tallinn kannab selle Euroopa kultuurisündmuste iga-aastasele kaardile. Siis ma ütlen, tehke nüüd ise!“ vastas Mägi ning lisas, et „Helisevale linnamüürile“ on plaanis kasvatada juurde teine osa, muuta sündmus kahepäevaseks, samuti teha teine ring – Toompea, aga märkis, et sellest on veel vara rääkida.

„Kriips ei ole sugugi all, näiteks paar päeva tagasi rääkisin Rein Rannapiga, et tulevikus võiks teha kontserdi Bremeni torni lamedal katusel, kuhu tuleks siis tõstukiga tõsta valge tiibklaver. See saab teoks, kui leiab firma, kes selle tõstmise kinni maksaks,“ tutvustas Mägi tulevasi plaane.

------------------------------------------

„Helisev linnamüür“

Pühapäeval kella 9–21 toimuvate kontsertide kava ja toimumispaikade kaardi leiab aadressilt www.kodulinnamaja.ee ja Facebookist märksõnaga „helisev linnamüür“.

Kõik kontserdid on tasuta.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee