Värskemad linnauudised

Astudes turistilõksudest kõrvale – Mouffetardi tänav Pariisis 

Kristjan Roos, Linnaleht, 12. juuli 2018, 16:03
Maja, kus elas Ernest Hemingway. Kristjan Roos Mouffetardi tänav.  Kristjan Roos
Kui ma külastan mõnda linna, siis soovin ikka põigata ka kõrvaltänavatele, kuhu turistid naljalt ei satu. Just seal saab rohkem aimu, millist elu selle linna elanikud elavad. Peatänavad on ju vähemalt suurtes linnades üksjagu sarnased, täis turistide horde.

Nii avastasingi Pariisis Ladina kvartali kandis sellise tänava nagu Mouffetard. Piisab kuulsast Panthéonist umbes viis minutit edasi kõndida, ja satud hoopis teise maailma. Kohvikutes ja kõrtsides on peamisteks kundedeks pariislased ise, väga palju on üliõpilasi, sest Sorbonne’i õppehooned on lähedal. Muidugi leidub ka turiste, sest lõpuks asub ka Mouffetardi tänav kesklinnas, aga pigem eksib neist sinna ära vaid mõni üksik. Tõelist prantslaslikku melu võib kogeda ka tänava lähedal asuval Monge’i platsi turul.

Kõige selle juures on tähelepanuväärne, et Mouffetardi tänav on Pariisi tänavatest üks vanimaid, rikka ja põneva ajalooga. Wikipedias on tänava ajaloo artikkel üksjagu pikk. Teel Panthéoni juurest Mouffetardi tänavale jääb ette ka Descartes’i tänav, mille majas nr 39 elas noore mehena oma Pariisi-aastatel kirjanik Ernest Hemingway. Sama maja on kuulus sellegi poolest, et seal suri prantsuse luuletaja Paul Verlaine. Nii kohtub peatänavatelt kõrvale astunu ka ajalooga.

Oma Pariisi elust rääkivas romaanis „Pidu sinus eneses“ kirjeldab Hemingway Mouffetardi tänavat kui kitsast ja imepärast: „Möödusin Henri IV lütseumist ning vanast Saint-Étienne-du-Monti kirikust, seejärel tuulest puhtaks pühitud Panthéoni väljakust, läksin varju otsides üle tänava ja jõudsin peagi Saint-Micheli bulvarile. Tuulealusesse külge hoides läksin piki puiesteed jõe suunas, möödusin Cluny muuseumist ning ületasin Saint-Germaini bulvari, kuni jõudsin Saint-Micheli väljakule, kus teadsin olevat ühe hea kohviku.“ Seda Hemingway romaanis kirjeldatud umbes saja aasta tagust teekonda saab igaüks korrata ka praegu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee