Arvamus

Ühe ministri osa ajaloos 

Ants Vill, vastutav toimetaja, 5. juuli 2018, 16:25
Nüüd on see siis käes. 15 maakonnast 11-s.

Minister Kadri Simson on oma tasuta ühistranspordi idee elluviimisel olnud järjekindel. Ta on ühe üksikult võetud Linna õnnelikuks muutmise idee surunud peale pea kogu Eestile. Siiski, nagu öeldud, mitte kõigile. Kõik ikka ei tahtnud. Valimisaegse idee elluviimine on nõudnud ministrilt suurt tarmukust, sest avalikke ja telgitaguseid kriitikuid pole just vähe olnud.

Miks ikkagi neli maakonda loobus oma elanikele tasuta sõidu õnne pakkumast, pole üheselt selge. Ilmselt on selle taga ettevaatlikkus raskesti tagasipööratava, kuid küsitava muutuse tegemiseks.

Vanarahvas on väga õigesti öelnud, et tasuta asju pole olemas. Nii peavad inimesed ka tasuta transpordi ikkagi kinni maksma, riigieelarvesse kogutud maksude kaudu. Maksavad kõik, ka need, kes ühistransporti ei kasuta. Ka jalgratturid. Lisakulude tõttu jääb edaspidistel aastatel riigieelarvest muuks hädatarvilikuks ka vähem raha.

Muutuse teinud maakondades krahhidest veel õnneks kuulda pole olnud. Aga mõju võib ilmnedagi alles aastatega. Vananev bussipark, ajast maha jäävad liinid ja sõidugraafikud on asjad, mille eest on korduvalt hoiatatud. Ja on ka kaudsed mõjud: turutingimustes tegutsevad firmad satuvad löögi alla, nad on ilmselt sunnitud liine sulgema. Ja väga raske on siis tagasi pöörata.

Aga need pole asjad, mille pärast minister muretsema peaks, selle aja peale on eelseisvadki valimised juba ajalooks saanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee