Vaba aeg

Valitud hetked Viinistu katlamajast Gulliveri ja paarisaja nuku keskelt 

Linnaleht, 28. juuni 2018, 17:24
„Gulliveri reiside“ nimiosaline Anti Kobin suvelavastuse proovis.  Tiit Tamme
Kuidas käib tegelikult suvelavastuse ettevalmistamine, sellest pajatab Linnalehele pühapäeval Viinistul esietenduva nukuteatri tüki „Gulliveri reisid“ näitel teatri töötaja Hannele Känd.

Kolmapäev, kell on 10.38. Nukuteatri ette Laiale tänavale on kogunenud paarkümmend asjaosalist ja mõned bussid-autod. Oodatakse veel paari kolleegi, kes tulevad viimasest kostüümikohendamise proovist. Siis istutakse masinatesse ja alguse saab 70-kilomeetrine sõit Tallinnast välja, Viinistu külla. Juba paar nädalat on niiviisi alanud „Gulliveri reiside“ trupi, loominguliste ja tehniliste töötajate päev. Proovid ja läbimängud päädivad pühapäeval nukuteatri suvelavastuse „Gulliveri reisid“ esietendusega Viinistu katlamajas.

Teekonnal Viinistule jõuab teha kohvipeatuse Lasnamäe bensiinijaamas ja Jõelähtmelt peale võtta ühe näitlejanna. Meeleoluks ja päevale energia andmiseks kostab nii Limp Bizkiti „Rollin’“ kui ka musta huumorina jõululaulud „Punanina Rudolf“ ja „Aisakellad“.

Kell on 12.04. Viinistule sisse sõites hakkab silma kunstimuuseumi ees kõrguv kivitorn, mille oleks sinna justkui naljaviluks kokku kuhjanud mõni hiiglane. Keskplatsil seisavad betoonist reisikohvrid, nagu asuks keegi kohe pikale reisile.

Ka „Gulliveri reiside“ lugu saab alguse sellest, kui peategelane Lemuel Gulliver on naasnud kaheaastaselt merereisilt. Tema tervis ja meelemõistus on reisil kogetust kannatada saanud ning ta sonib. Oma lastele reisi meenutades muunduvad mälestused teatrivahendite abiga mänguks ja reaalsuseks. Gulliveri reis on viinud ta sõjakate liliputtide juurde ning keevaliste hiiglaste kuningriiki. Tema unistus end maailma ajalukku kirjutada ja endast jälg maha jätta muudab selle teekonna jooksul kuju ja olemust.

Kell on 12.32. Proovi algus. Lavastaja Taavi Tõnisson: „Kas kõik on valmis, jah?“ Keisrinna (Lee Trei) repliigist: „Kallis, sa oled elus!“ Lavastaja: „Koos liikumisega peab sinna tekkima valgus.“ Täpsustakse valguspilte ja -detaile. Saalis jälgivad tegevust koreograaf, lava taga etenduse juht, selles stseenis mitte kaasa tegevad kolleegid ja lavameistrid.

Ettevalmistustöö on kestnud üle poole aasta. Materjali, Jonathan Swifti 18. sajandil kirjutatud ühiskonda satiiriliselt suhtuva samanimelise romaani valis lavastaja välja juba septembris. Sellisesse ettevõtmisse on kaasatud kogu teatrimaja, rääkimata paljudest koostööpartneritest ja abilistest. Laval on tosin näitlejat ja abilised, paarsada nukku, nende hulgas hiigelsuur, lausa seitsmemeetrine nukk Gulliver.

Laval kogub keiser enda ümber oma nõunikud, kõlaritest kostab pinget lisav muusika ning algab liliputtide salanõupidamine, et Gulliveri asjus midagi ette võtta.

Etendusi antakse Viinistu katlamajas veel 4.–15. juulini ja 24.–30. augustini, Tallinnast sõidab Viinistule 12. juulil ja 28. augustil ka teatribuss.

PÄEVATOIMETAJA

+372 614 4181
linnaleht@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee