Arvamus

Kust leida õpetajaid? 

Kristjan Roos, toimetaja, 28. juuni 2018, 17:23
Aabitsapidu Vabaduse väljakul. 1. september on õpetajate pidupäev Foto: Arno Saar
Kõik me tahame, et meie lapsed saaksid maksimaalselt hea hariduse ning et nende õpetajad oleks üheaegselt targad, empaatilised ja nõudlikud.

Aga samavõrra valitseb Eestis tava, et õpetajad ja nende mured tõstetakse fookusesse aastas vaid korra, 1. septembril. Tõsi, tegelikult ka õpetajate päeval ja kooliaasta lõpetamistel märgatakse õpetajaid. Kui mitte muul moel, siis tuuakse neile vähemalt lilli.

Ülejäänud ajal on aga õpetajad pahatihti jäetud üksi. Vaadaku ise, kuidas saavad hakkama paljude pealesurutud bürokraatlike kohustustega ja diplomaatilisi oskusi nõudvate lapsevanematega suhtlemisega. Ning üllatus-üllatus, kõige selle kõrvalt tuleb neil veel õpetada ka.

Jah, ükski tund ei jää lastel enamasti saamata ning kiirkorras ja sageli hädapäraseid lahendusi otsides leiavad koolijuhid enne 1. septembrit ka puudutavatele kohtadele inimesed. Iseasi, kas alati parimad. Paraku näitab massiline igasuvine õpetajate otsing suurt kaadrivoolavust. Tartu ülikooli teadlased ütlevad aga otse, et õpetajate põud kasvab praegu kiiresti ning kui jäetakse olulised otsused tegemata, siis ei ole Eesti ühiskonnana edukas.

Kust siis leida uusi õpetajaid? Ilmselt on see miljoni euro küsimus, millega peaks haridusministeerium, omavalitsused ja koolid palehigis igapäevaselt tegelema. Parafraseerides üht tsitaati kultusfilmist, julgeks koolijuhtidele siiski soovitada: otsige häid ja noori õpetajaid vaenlaste ja sõprade seast, maa alt ja maa pealt!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee