Värsked Tallinna uudised

Võidupüha paraad toimub juubeliaastal Tallinnas lauluväljakul 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 21. juuni 2018, 10:47
Tallinnas oli võidupüha paraad eelmine kord kümme aastat tagasi. Siis trotsiti heitlikku ilma. Foto: Arno Saar (Õhtuleht)
Kaitseliidu paraad ja maakaitsepäev peetakse tänavuse Eesti ja Kaitseliidu 100. aastapäeva puhul pealinnas.

„Lauluväljak on eesti rahvale sümboolselt tähtis koht – me oleme siin ennast vabaks laulnud ja nüüd siis näitame, et kavatseme ka vabaks jääda. Näitame kõigile oma võimeid,“ rääkis kaitseväe paraadi korraldamise olulisim isik, rivistaja, Kaitseliidu veebel staabiveebel Peeter Land. Ta on paraadi korraldamisega seotud alates esimesest Kaitseliidu paraadist 2000. aastal. Paraadi on tollest ajast saati korraldatud kõikides maakondades, nüüd siis taas Tallinnas. „Me võtsime suuna lauluväljaku kasutamiseks väga teadlikult. Lauluväljaku eelis on see, et paraad on rahvale paremini jälgitav, kuna seal on tõusev nõlv. See on üks paremaid platse paraadi jaoks üldse,“ märkis Land.

Pealtvaatajaile teadmiseks: Pirita teel on liiklus ja parkimiskord paraadipäeval tavaline, lauluväljaku kohal Lasnamäel on avatud paar lisaparklat, neile osutavad seal viidad. Paraad algab presidendi saabumisega kell 11, aga kohale võiks tulla juba mõni aeg varem, sest kell 10.30 algab paraadiüksuste ülesrivistamine. Paraad toimub iga ilmaga, aga pealtvaatajatel soovitatakse võtta kaasa vihmavari või -keep. „Vihmaga on olnud kaks paraadi – 2008. aastal Tallinnas ja 2012. aastal Pärnus. Enamasti on hakanud sadama siis, kui paraad on juba läbi,“ ütles Land oma tähelepanekutele toetudes.

Üks suuremaid

Tänavune paraad on üks Kaitseliidu ajaloo suuremaid. Platsile koguneb ligikaudu 1500 inimest: esindatud on kõik Kaitseliidu malevad, naiskodukaitsjad, noorkotkad, kodutütred, Kaitseliidu kool ja küberkaitseüksus. Läbimarsil osalevad ka neli tankitõrje- ja neli miinipildujate rühma. Eesti üksustest on rivis veel politsei- ja piirivalveameti rühm ning abipolitsei liputoimkond. Välisüksustest on oodata Eesti liitlaste Taani, Läti, Leedu, USA, Poola ja Rootsi liputoimkondi ning Soome ja Suurbritannia rühmi.

Kaitseväe paraadist erineb Kaitseliidu paraad selle poolest, et seal on peaaegu kõik, ka väliskülalised, vabatahtlikest üksustest. Ja sellegi poolest, et eriti ei tooda välja sõjatehnikat nagu kaitseväe paraadil. Küll aga saab Eesti ja liitlasvägede sõjatehnikat näha pärast paraadi lõppu laulukaare taga maakaitsepäeva üritusel.

Ülejäänud Kaitseliit, need, kes ei ole Tallinnas paraadil, osalevad üle Eesti maakondade keskustes korraldatavatel maakaitsepäevadel, peetakse rivistusi ja näitusi. „Kui tuletoojad saavad lauluväljakul võidutule kätte, siis viiaksegi see maakaitsepäevale oma maakonnas, kus seda jagatakse soovijatele, ning neist tuledest süüdatakse ka jaanituled maakonnas,“ kirjeldas Land võidupüha aja ettevõtmisi. Võidutuli ise sünnib noorkotkaste tulevibuga süüdatud muinastule ja Tori kirikus süüdatud Vabadussõja mälestustule liitmisel sama päeva hommikul toimuval tseremoonial Kaitseväe kalmistul mälestisehise juures.

Paraadiks valmis

Küsimusele, kui valmis on Kaitseliit paraadiks, vastas rivistaja staabiveebel Land: „Praegu käivad meil proovid. Kõige paremini näeb muidugi valmisolekut paraadil. Meil on peaproov, mida me ise nimetame ka paraadväljakuga tutvumiseks, õhtul enne võidupüha, 22. juunil kell 20. Kõik huvilised on oodatud seda lauluväljakule vaatama.“

Land lisas: „Et kuidas Kaitseliit marssida oskab? Kaitseliit marsib hästi. Eriti kui arvestada seda, et harjutamiseks on piiratud aeg. Selleks tuleb aega leida kaitseliitlaste vabast ajast õhtuti või puhkepäevadel. Ajateenijate või tegevväelaste ajaressursiga ei anna meil käsutada olevat aega võrrelda. Ma olen alates 2000. aastast kaitseliitlasi paraadidel palju näinud, oma kogemustele toetudes ütlen, et nad on valmis ja annavad täispanuse.“

Maakaitsepäev

Maakaitsepäeva tähistatakse kella 12–15 laulukaarest mere poole jääval platsil.

Ajalooklubi Front Line Eesti näidislahing algab kell 13, sellele järgneb Tallinna maleva näidislahing ning politsei- ja piirivalveameti demonstratsioonesinemine.

Tehnikanäitusel on väljas Kaitseliidu 100. sünniaastaks ehitatud soomusauto Estonia koopia.

Tänapäevasest tehnikast on liitlased, Kaitseliit ja kaitsevägi näitusele toonud tanki Challenger, lahingumasinad CV9035 ja Warrior, 155 mm haubitsa, 23 mm õhutõrjekahuri, õhutõrjeraketikompleksi Mistral, soomustransportöörid Pasi XA-188 ja XA-180, sillamasina TMM-3M, tankitõrjeraketisüsteemi Milan ning 120 mm miinipilduja.

Lisaks tutvustavad oma tegevust Kaitseliidu koostööpartnerid.

Avatud on ka Airsofti lasketiir.

--------------------------------------------------------------------------------------

Võidupüha ajakava

23. juunil

Kell 8.30 pärgade asetamine Vabadussõjas langenute mälestusehisele Kaitseväe kalmistul; mälestustule ja muinastule ühendamine võidutuleks.

Kell 11 võidupüha paraad Tallinna lauluväljakul.

Kell 12 maakaitsepäev lauluväljakul: näidislahingud; Kaitseliidu, kaitseväe, päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti näitused; tegevused lastele ja noortele.

Kell 15 Jüriöö pargis võidutule üleandmine Harjumaa omavalitsustele ja Tallinna linnaosadele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee