Arvamus

Sõda jäi ära 

Ants Vill, vastutav toimetaja, 21. juuni 2018, 10:22
Suurtehase vastu võideldi lausa inimkettidega. Foto: Aldo Luud (Õhtuleht)
Tselluloositehase rajamise kava ja selle mõjude uurimiseks algatatud riiklik eriplaneering on äratanud ühiskonnas mitmesuguseid kirgi.

Mõistetav on ärimeeste soov rajada suur, majanduslikku tulu tõotav ettevõte. Ja mõistetav on nende soov rajada suurtehas sinna, kus ressursid on kõige lähemal.

Mõistetav on ka valitsuse soov toetada ettevõtluse arendamist riigis.

Kolmandaks on samuti mõistetav, et sellist, arvatavalt suurte keskkonnariskidega seotud projekti Tartu kandis kahel käel ei tervitatud. Rahvas ja kohalik võim koondusid, õhus on olnud fosforiidisõja hõngu.

Ühel hetkel oli ühiskonnas seis selline, et vastuolu lahendamiseks enam dialoogi tekkimise võimalust ei nähtud.

Tuleb nentida, et valitsus, kes aasta tagasi eriplaneeringu oli algatanud, sattus niimoodi kahe valusa tule vahele. Mis olulisem, muutus vägagi tõenäoliseks, et tehaseküsimus saab eelseisvate valimiste teemaks. Otsustamata ei saanud jätta, aga otsus ei tulnud ruttu, sest kõigile meeldivat lahendust enam polnudki.

Nüüdseks on siis otsus langenud, alustataksegi eriplaneeringu lõpetamisega. Mida senisest asjade käigust on õppida?

Esiteks seda, et keskkonnaküsimused võivad ka meie oma riigi tingimustes kerkida valimiste teemaks. Et roheline mõte pole kuhugi kadunud.

Teiseks järjekordselt seda, et kogukonnaga tuleb dialoogi alustada juba enne suurte kavade käivitamist. Et iga hääl loeb.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee