Päevateema

Jaanituld tuleb sel aastal tuleb teha eriti ettevaatlikult 

Ada Maltseva, 21. juuni 2018, 10:44
Sel aastal nõuab lõkke tegemine palju suuremat ettevaatust kui mullu. Pildil mullune Kiili jaanituli. Foto: Robin Roots
Hoolimata sellest, et jaanipäevaks ennustatakse vihma, jätkub päästeameti kinnitusel kogu Eestis suure tuleohu aeg. See tähendab, et metsad, põllud ja ka koduaiad on kaua kestnud kuiva ajaga muutunud äärmiselt tuleohtlikuks ja see tuleoht kestab.

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu sõnul on pikk põud tekitanud looduses hoopis teistsuguse olukorra. „Päästeamet ei ole minu mäletamist mööda nii varakult ja kogu Eesti territooriumi hõlmavat suure tuleohuga aega välja kuulutanud,“ sõnas Tammearu.

Piirangud looduses

Eestis on eelmiste aastatega võrreldes olnud erakordselt kuiv ja soe kevad ning seetõttu on metsa- ja maastikupõlengute oht ka praegu väga suur. Suure tuleohuga aeg, mis hakkas kogu Eestis kehtima 31. mail, kestab ning lahtise tule tegemine metsas ja maastikul on keelatud.

„Suure tuleohuga ajal on keelatud metsas suitsetamine, grilliseadme kasutamine ja lõkke tegemine ka selleks ettevalmistatud kohas,“ märkis päästeameti peadirektor. Lisaks tuleks vältida mootorsõidukiga looduses ja maastikusõidukiga turbasel pinnal sõitmist. Auto tuleks parkida mittesüttivale pinnasele. Auto väljalaskesüsteem võib kuiva looduse süüdata ja ATV-ga turbapinnal sõites võib koguneda turbamulla tolm sõiduki summutile ning selle kuumenemise ja tagasi maapinnale langemise tagajärjel puhkeda tulekahju.

Otsitakse lõkkevalvureid

Päästeamet kutsub seltskondi üles jaanilaupäeva ja jaanipäeva ajaks valima endi seast jaanitule valvuri, kes vastutab selle eest, et tuld tehes oleks järgitud tuleohutusnõudeid, kes ei jäta tuld hetkekski järelevalveta ning kannab hoolt selle eest, et tuli kindlalt kustutataks.

Samuti kutsub päästeamet registreerima oma ohutu lõke veebilehel jaanituli.geoape.com.

Jaanijuhi meelespea

Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele hoonest vähemalt 15 ja metsast 20 meetri kaugusele ning hoia lõkkeaseme ümbrus puhas vähemalt poole meetri raadiuses süttivast materjalist.

Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (tuule kiirus alla 5,4 m/s). Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele ning suits ei häiriks naabreid.

Suure tuleohuga ajal on keelatud metsas lõket teha, grilliseadet kasutada ja suitsetada. Keeld kehtib ka RMK lõkkeplatsidel.

Avalikel üritustel lõkete tegemine peab olema kooskõlastatud päästeasutusega. Samuti ei tohi suurt lõket süüdata linna territooriumil ilma loata.

Kodulõkete tegemisest päästeteenistust teavitama ei pea, kuid tuleohutusnõudeid tuleb arvestada igal juhul.

Nii lõkke tegemise kui ka grillimise ajal hoia käepärast esmased kustutusvahendid, näiteks pangetäis vett või tulekustuti. Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks, ning viimane pidutseja või grillija peab kandma hoolt selle eest, et tuli oleks kindlalt kustutatud.

Hoia käepärast laetud telefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda. Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutuse küsimustega võib helistada päästeala infotelefonile 1524.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee