Vaba aeg

Nightwish, Nickelback, Iron Maiden ja Deep Purple – kõik nad ragistasid raju tormituulena 

Ülo Külm, muusikavaatleja, 14. juuni 2018, 15:24
Laupäeval Rocca al Mare suurhallis esinenud briti rokkansambel Deep Purple tähistab oma 50 aasta juubelit. Foto: Teet Malsroos
Sel kevadel võis tunnetada, et meil Eestis on muusikaelu nagu Lääne-Euroopas: väikeste vahedega käisid külas soomlaste elitaarne Nightwish, kanadakate tippsoosingus Nickelback, brittide metal-tööstuse lipulaev Iron Maiden ja legendaarne Deep Purple.

Publikut jätkus kõigile, kuid lõpuni välja müüs siiski ainult Iron Maiden. Kui Nightwish, Iron Maiden ja Deep Purple esinesid Rocca al Mare suurhallis, siis esimest korda Eestit külastanud Nickelback sai privileegi anda kontsert Tallinna lauluväljakul.

Omamoodi huvitav oli jälgida, kuidas publik kontsertide lõikes erines. Nightwishi olid vaatama tulnud peamiselt soomlased, kuigi see staažikas grupp on Eestiski väga populaarne. Nickelbackile elasid kaasa vahest rohkem naised kui mehed, vanusegruppide mõttes kõige kirevam seltskond. Iron Maideni kontsert oli aga tõeline rahvaste paabel. Tuldi kõikjalt Euroopast, vanalt healt Inglismaaltki. Täiesti arusaadav, kuna tegu oli ju Maideni uue tuuri avakontserdiga! Deep Purple seevastu tõi peamiselt kohale veidi vanema põlvkonna, üle 40-aastased, 50-aastased ja vanemadki.

Kes andis võimsama etenduse?

Show mõttes jagasid esikohta mõistagi ja ettearvatult Nightwish ja Iron Maiden.

Nightwishi kontserdi ajal videoekraanidelt vastu peegeldunud pildid ja visioonid haakusid esitatavate lugudega perfektselt, pürotehnilised efektid toimisid, lavakujundus ise oli juba klass omaette. Ning faktki, et bändi uus laulja Floor Jansen suudab varasematki materjali piisavalt ehedalt, vigadeta edasi anda!

Iron Maideni kontsert lausa kubises kõikvõimalikest vaatemängulistest teguritest. See kippus kohati liigagi kirevaks, tõrjudes nii mingil määral muusikatki mõnes loos vaat et tagaplaanile. Tõeliselt uudne oli show-element – Motörheadilt „laenatud“ inglaste Teise maailmasõja aegne sõjalennuk. Lennuk tiirles avaloo „Aces High“ ajal kenasti esiridadegi kohal! Militaristlikus etteastes tuli korraks lavale Maideni armastatud maskott Eddiegi, sel korral briti sõjaväemundris ja seljakotiga, käes mõõk. Intensiivne „The Trooper“ ja laulja Bruce Dickinson lehvitamas kord Inglise, kord Eesti lipuga... Kava erilisemad lood olid fantastiline „Flight of Icaros“, „Where Eagles Dare“ (Alistair MacLeani sõjaromaani motiividel) ja võimsalt edasi antud „Revelations“.

Deep Purple’i parim kontsert

Kuigi väga paljud kiitsid Iron Maidenit seekord lõputult – esimese Eesti kontserdiga, lauluväljaku omaga, olnud vahe nagu öö ja päev –, sai muusikalises mõttes võidu ikkagi pigem vana korra raskerokibänd Deep Purple. Tema show oli märksa tagasihoidlikum, kuid esitus ja programm ise äärmiselt stiilne, väljapeetud, läbimõeldud ja värkendavaltki mõjuv. Muidugi vaimustas klahvpillimängija Don Airey (endine Rainbow ja endine Ozzy Osbourne) ühe soolo ajal tehtud žest, kui ta tuli korraks episoodiliselt lagedale Eesti hümniga!

Kontserdil kõlasid mõistagi Deep Purple’i repertuaari pärlid rokiklassika vallast: „Pictures of Home“, „Space Truckin’“ ja n-ö veidi uuemast ajast emotsionaalne, parajalt läbilõikav „Sometimes I Feel Like Screaming“. Ning jah, „Child in Time’i“ ei esitatud seegi kord, kuid kohustuslik „Smoke on the Water“ lõpetas põhikava.

Ülemeelik Nickelback

Tegelikult mängis Nickelback end samuti välja. Bändiliikmed viskasid vaherepliikide ajal rohkesti nalja, tarbisid mitmeti topsidest „kangemat kraami“, kutsusid rahvast korralikult pidutsema ja tõmbasid lavale paar õnnelikku publiku hulgast.

Kuigi Nickelbacki repertuaaris oli kordi paremaid palasid, läks publik absoluutsesse pöördesse ikkagi alles lööklaulu „How You Remind Me“ ajal.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
linnaleht@linnaleht.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtuleht.ee