Päevateema

Nii nagu Prantsusmaal, nii ka Eestis: aiad avavad külastajatele uksed  

Ada Maltseva, ada.maltseva@linnaleht.ee, 31. mai 2018, 16:30
Hellema talu aed Harjumaal Arukülas. Aiaomanik Anne tutvustab riigivanema ja peaministri Kaarel Eenpalu rajatud aeda, koduses muuseumi salongis toimub kontsert.Foto: Eesti Muinsuskaitse Selts
1.–3. juunini võtavad aiaomanikud tuhandetes aedades kümnes Euroopa riigis vastu uudistajaid. Prantsusmaalt alguse saanud ettevõtmisega ühineb tänavusel Euroopa kultuuripärandiaastal ka Eesti. Tõsi, aedu, mida siin külastada saab, on vaid kümme.

„Euroopa avatud aedade üritus toimub Eestis esimest korda. Loodame, et läheb hästi, et asja vastu tunnevad huvi nii aiapidajad kui ka külastajad, et aiad kutsuvad vaatama palju inimesi,“ märkis Helle Solnask Eesti Muinsuskaitse Seltsist, kes on ka „Euroopa aiad 2018“ projektijuht.

„Ettepaneku ühineda avatud aedade ettevõtmisega tegi minu Prantsusmaa kolleeg, kellega koos töötame Euroopa Nõukogu juures tegutsevas kultuuripärandi võrgustikus. Prantsusmaa soovis Euroopa kultuuripärandiaastat laiemalt tähistada ning tegi teistele riikidele ettepaneku avatud aedade algatusega ühineda, kui Prantsusmaal saadab seda suur edu. Tänavu on selle algatusega ühinenud 10 riiki, teiste seas Eesti.“

Vaatamisväärsusi jagub

Peale Eesti löövad ettevõtmises tänavu kaasa Saksamaa, Horvaatia, Ungari, Iirimaa, Leedu, Holland, Slovakkia ja Valloonia piirkond Belgias. Seega tasub neil, kes juhtuvad sel nädalavahetusel neis riikides reisil olema, ringi vaadata, kas läheduses on avatud mõni tavaliselt külastajatele suletud eraaed, kiriku või kloostri aed, kaunis barokkaed või vabakujuline looduslik aed, soovitab Solnask.

Eestiski tutvustavad aiaomanikud oma hoole ja armastusega rajatud aedu, avatud on nii ajaloolisi kui ka moodsaid aedu, linna- ja taluaedu, puuvilja- ja lilleaedu, nii hoolikalt vormi trimmitud kui ka looduslähedasi aedu. Aedades korraldatakse ekskursioone, kontserte, näitusi, töötubasid taimede tundmaõppimise, istutamise ja hooldamise kohta. Reede on mõeldud eeskätt õpilastele, laupäev ja pühapäev kõikidele huvilistele.

„Eesti aedades saab muu hulgas imetleda 50-aastast jugapuud, mis laiub 10 ruutmeetril, ning kuulata nõuandeid, kuidas rajada jätkusuutlikku koduaeda,“ märkis Solnask. „Mõeldud on ka lastele, osas aedades pühendatakse lapsi aiaharimise põnevasse maailma. Saab istutada, punuda lillepärgi ja valmistada lillekimpe.“ Uksed avab näiteks Hellema talu aed Arukülas, mille rajas Eesti kunagine riigivanem Kaarel Eenpalu. Seda tutvustab nüüd tema lapselaps Anne Eenpalu.

Aias peitub ajalugu

Euroopa avatud aedade üritusega juhitakse tähelepanu sellele, et kauni aia rajamine ja hooldamine, säilitamine, taastamine, hoidmine ja kaitsmine nõuab palju tööd ja vaeva. Aiad on osa meie mälust ja ajaloost, aedade kujundus ja liigirikkus kuuluvad kultuuripärandisse. Põhimõtteliselt on sel üritusel seos ka kodukohvikute päevaga, sest aiaomanik võib ju külastajatele ka kohvi ja koduseid küpsetisi pakkuda, aga põhirõhk on siiski aial – kuidas seda rajada, ja mis ehk tähtsamgi, kuidas hooldada ja hoida, rõhutab Solnask.

„Eriti vanad aiad satuvad tihti arusaamatu löögi alla, kui uus perenaine laseb aia kordategemise nimel maha võtta vanad puud ja põõsad, hävitab aias ammuilma kasvanud taimed, täidab aia uue mullakihiga ning külvab muru täis, muutes nii liigirikka ja huvitava aia roheliseks kõrbeks. Nüüdse aiafestivaliga juhitakse tähelepanu aedade väärtusele ja õpetatakse hindama ajalugu, mida aiad tihti endas kannavad. Lisaks hoonetele talletavad mälu ka aiad, “ lisas ta.

Ettevõtmine „Euroopa aiad 2018“ kuulub tänavuse Euroopa kultuuripärandiaasta programmi.

---

10 aeda kutsuvad külla

Külastajaid ootavad neli aeda Harjumaal, üks Tallinnas, üks Sindis, üks Tartus ja kolm Põlvamaal. Aiafestivalil osalevad aiad, külastamistingimused ja -ajad leiab Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehelt muinsuskaitse.ee ning Euroopa kultuuripärandiaasta kodulehelt www.parandiaasta.ee.

Teavet teistes Euroopa riikides avatud aedadest kajastab prantsuskeelne leht rendezvousauxjardins.culturecommunication.gouv.fr.

---

Kogukonnaaed ootab talgutele

Kümne aia hulgas kutsub huvilisi uudistama ja kaasa lööma MTÜ Lasnaidee eestvõttel rajatud Laagna kogukonnaaed Tallinnas Lasnamäel Võru 11.

Pühapäeval kella 12–17 toimuvad kogukonnaaias talgud, kus ettevõtmise eestvedajad tutvustavad aia kontseptsiooni ning räägivad permakultuurist, ravimtaimedest ja keskkonnasäästlikust aiandusest. Ühiselt ehitatakse kompostikasti ja infostendi, tehakse uusi peenraid ja värvitakse pinksilauda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee