Tarbija

Rohkem tähelepanu tundeoskustele 

Linnaleht, 24. mai 2018, 16:20
Tervise arengu instituudi toel anti hiljuti välja tõlkeraamat „Talumatud tunded. Hea tunde käsiraamat noortele“.

Soome lastepsühhiaatrite Raisa Cacciatore ja Max Karukivi koostatud raamat aitab noortel mõtiskleda muuhulgas küsimuste üle, kuidas olla endaga sõber ja muutuda selle tulemusena enesekindlamaks, mil moel olla toeks sõpradele ja kuidas õppida tülitsema konstruktiivselt. Raamatust leiab ka juhiseid selleks puhuks, kui tuleb ette masendust, ärevust, söömishäireid, samuti on lisatud konkreetseid harjutusi.

Tervise arengu instituudi tervise edendamise osakonna juhataja Tiia Perteli sõnul peaksid tundeoskused kuuluma igaühe põhioskuste hulka. „Enesekindlus, oma tugevuste teadmine ja oskus keerulistes olukordades toime tulla on aluseks tervele ja täisväärtuslikule elule,“ ütles Pertel. „Ennast väärtustavad ja oma tunnetega toime tulevad noored pöörduvad lohutuse saamiseks vähem tõenäoliselt uimastavate ainete poole ning ennast kehtestada oskavad noored julgevad öelda „ei“ uimasteid pakkuvale sõbrale või seltskonna liidrile. Seepärast on ka tervise arengu instituudi lastele ja noortele mõeldud uimastiennetuse programmides keskendutud just tundeoskuste kasvatamisele.“

Tartu noorte nõustamiskeskuses töötav naistearst Kai Part nentis, et noorte tunnetele ja tundeoskustele on siiani liiga vähe tähelepanu pööratud. „Noortel pole mõnikord häid eeskujusid lähedaste täiskasvanute hulgas, nii saabki raamatu seltsis õppida ja harjutada praktilisi oskusi, kuidas oma talumatute tunnetega arukalt ja elutervelt hakkama saada ning selle tulemusena kogeda rahulolu ja rõõmu ka oma suhetes,“ lausus naistearst.

„Suhtlemisoskused ja oma emotsioonidega toimetulek on meie ühiskonnas baasilise tähtsusega kompetentsid. Lastele on nende omandamine elus toimetulekuks sama oluline kui emakeele või matemaatika õppimine. Mul on hea meel, et selleks on nüüd eesti keeles asjalik käsiraamat olemas,“ lisas noorte vaimse tervise portaali Peaasi tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee