Arvamus

Kirjandus on linnas 

Kristjan Roos, toimetaja, 24. mai 2018, 14:50
Lugeja Tallinna keskraamatukogu raamatukogubussis Katariina Jee Foto: HEIKO KRUUSI
Kui võrrelda tänavapilti Eestis ja mõnes Euroopa suurlinnas, näiteks Londonis või Pariisis, siis torkab silma, et siin on kõigi pilk nutitelefonis, seal aga on metroos jätkuvalt üksjagu neid, kel käes paberraamat.

Sellest ei maksaks siiski teha ekslikke järeldusi. Tegelikult on eestlane Euroopa kõige suurem lugeja – vähemalt kui uskuda Eurostati värskeid andmeid. Täiskasvanud eestlane loeb keskmiselt raamatuid ja ajalehti päevas 13 minutit. Sellega on Eesti Euroopa tipus, järgnevad Soome, Poola (mõlemal 12 minutit) ja Ungari (10 minutit), seevastu prantslane päevas keskmiselt üle kahe minuti lugemisele ei kuluta.

Üldine tendents näikse olevat, et ka raamatud liiguvad üha enam telefoni ja lugerisse. Näiteks lugemisfanatist kolleeg on telefonist juba kümneid raamatuid läbi lugenud. Üha enam võib märgata, et raamatuid visatakse prügikasti. Näiteks sügisel jahmatas avalikkust uudis, et haridusministeeriumi prügikastid uputasid ENE-dest. Teisalt olidki nõukaaegsed tiraažid kümnetes, et mitte öelda sadades tuhandetes ning kui nüüd noorte moodsad kodud enam raamaturiiuleid ette ei näe, siis tekibki paratamatult küsimus, mis neist raamatutest saab.

Kui raamatuga inimene on Tallinna linnapildis üldiselt haruldus, siis sel nädalal mitte. Juba 10. korda toimuval kirjandusfestivalil HeadRead saab meist igaüks ette kanda mõne kirjandusteose lõigu, mis puudutab Tallinna. Laupäeval kell 12 algav ühislugemine „Kirjanduslik Tallinn“ toob kirjanduse sõna otseses mõttes tänavale ja vähemalt sel hetkel võib Tallinn pidada end Euroopa kirjanduspealinnaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee