Vaba aeg

Kuhu minna muuseumiööl?  

Linnaleht, 17. mai 2018, 16:50
Muuseumiöö üheks hitiks on aastast aastasse olnud uunikumbussid. Foto: Arno Saar
Laupäeval toimub taas üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja „Öös on pidu“.

Kümne toimumisaasta jooksul on muuseumiööst kujunenud Eesti suurim muuseumiüritus, kus osaleb igal aastal järjest rohkem huvilisi. Eelmisel aastal kogunes viie tunni jooksul üle Eesti rohkem kui 111 000 muuseumikülastust, mis tähistab ka muuseumiöö rekordit.

Muuseumiöö tänavune peo-teema on kantud Eesti riigi 100. aastapäeva tähistamisest. Muuseumid lähenevad teemale oma vaatenurgast ja räägivad sellest, mida tähendab pidu ja pidutsemine just nende valdkonnas.

Korraldajad panevad muuseumiöö huvilistele südamele, et kui on plaanis külastada väiksemaid muuseume, võiks programmile pilgu peale heita, sest pisemates muuseumites on muuseumiööks või eriekskursioonideks vaja end sageli ette kirja panna ning praeguseks on mõnedes paikades juba ka kõik kohad täitunud.

Tallinnas: ajaloolised bussid ja videodiskod

1. Puust bussi esitlus

2. Kolm näitust korraga

Maarjamäe ajalookeskuses võib uudistada nii Maarjamäe lossi püsinäitust „Minu vaba riik“ kui ka filmimuuseumi püsinäitust „Duubel ÜKS“. Filmimuuseumi kinosaalis linastuvad non-stop-lühifilmid, elektroonilised visuaalid ja eksperimentaalfilmid Austrias Linzis toimunud mulluselt Ars Electronica festivalilt. Tallihoones on avatud teatri- ja muusikamuuseumi näitus „Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu“. Kella 20-st näeb seal Heino Maripuu haruldasi kaadreid Eesti levimuusika ajaloost ning kell 21 järgneb videodisko – kontsert „Üks laul“. Seegi pole veel kõik: Maarjamäe lossipargis saab tutvuda nõukogudeaegsete monumentide väljapanekuga.

3. Tammsaare sünnipäevapidu

Tammsaare muuseumis (Koidula 12a) asuvas kirjaniku korteris toimub kella 19–21 suur sünnipäevapidu, mis viib tagasi aastasse 1938. Tol aastal pidas A. H. Tammsaare 60 aasta juubelit ning selleks puhuks tulid teda õnnitlema teised kirjanikud. Muuseumiöö külastajad saavad kohapeal taaselustatud sünnipäevameeleolu kogeda. Kell 21 algab aga Maarja Vaino kuraatoritund Tammsaare juubelinäitusel „Vanapagan/Laps. Tammsaare Eesti Vabariik“.

4. Filmidest inspireeritud tantsupidu

Rahvusarhiivi filmiarhiivis (Ristiku 84) algab kell 18 ja 20 majatuur. Kella 19-st saavad väiksemad huvilised kaasa lüüa Eesti filmidest inspireeritud tantsupeol. Suured võivad filmimuusika saatel tantsida kella 22-st. Rahvusarhiivi filmiarhiivi fuajees eksponeeritakse 1923. aastal valminud tummfilmi „Must teemant“ (režissöör ja stsenarist Fjodor Ljubovski, operaator Jakob Sildnik) vahetekste ja reklaamfotosid, mis on hävinud filmi ainus teadaolev sisuline ja pildiline materjal.

5. Videodisko

Rahvarinde muuseumis (Vabaduse väljak 9) toimub muuseumiööl videodisko. Tantsida saab parimate 1988.–1991. aasta Eesti ja välismaa hittide saatel. Samuti on võimalik tutvuda ajastutruu tehnikaga, sealhulgas arvutiga, mida praegu lausa dinosauruseks võib pidada. Lisaks ootavad ees viktoriin, joonistusvõistlus jpm. Muuseumi püsiekspositsiooni mitmekülgne filmimaterjal ja laulva revolutsiooni muusika edastab ajajärgu kordumatut emotsiooni ja vaimsust.

Tartus: pidu ERM-is ja tuumavarjend

1. Tuumavarjend

Tartus Karlova ja Ropka piiril asuv Tehase tänava pommivarjend (Tehase 23) on vaatamisväärsus, mida igapäevaselt ei näe. Muuseumiööl saab uudistada paika, kus oli võimalik pakkuda katastroofi korral peavarju lausa 250 inimesele. Pommivarjend on küll algselt mõeldud tuumakatastroofi üleelamiseks, kuid kuuldavasti pidasid nõukogude partei- ja komsomolijuhid varjendis lihtsate inimeste eest varjatud uhkeid pidusid. Vaata ka: www.facebook.com/tuumavarjend.

Eesti Rahva Muuseumis toimub muuseumiööl „Üle piiri pidu“. Kell 18 algaval üritusel esinevad mustkunstnikud Kubo ja Charlekas, akrobaadid, mustlastantsuansambel Maljarka ja ansambel Bombillaz. Õhtu lõpetab kell 23.50 algav tuleetendus. Lastele pakuvad lusti näomaalingud ja mängud. Pööriöö kohvikus laulab Anna Lea Haamer, muuseumi välialal on kella 18–20 külas ponid ja kuulata saab väntorelimuusikat.

3. Valguse mängud

Muuseumiöö ajaks on Tartu tähetorni (Lossi 40) muuseumisaalides valgus veidi teistsugune kui tavaliselt, pakkudes ühtaegu silmailu ja mõtlemisainet. Erilises õhustikus saab ka teada, milline supernoova avastati peo käigus ning saab selle supernoova kodugalaktikat kaasa meisterdada. Mõistagi tasuks üle vaadata püsiekspositsioon, kus hinnalised teadusriistade kollektsioonid on ühendatud informatiivsete ja interaktiivsete ekraanide ning mitmete „käed külge“ eksponaatidega. Tähetorn on avatud kella 18–23.

4. ÖÖmälukas spordimuuseumis

Spordi- ja olümpiamuuseumis (Rüütli 15) lõpetab muuseumiöö üritused kell 23 algav traditsiooniline mälumängurite pidu – ÖÖmälukas. Meelelahutuslikus vormis mängus tuleb vastata 40 küsimusele. Mängida võivad kõik, pole oluline, kas üksi, kaksi, pere- või sõpruskonniti, kuid gruppi võib kuuluda kuni viis inimest. Vastuseid hinnates arvestatakse aga võistkonna suurust ja punkte jagatakse sellest lähtudes. Mängule tuleb ette registreeruda, kõige lihtsam on seda teha meiliaadressil malumang@spordimuuseum.ee.

5. Ärakeelatud näidend

Tartus rahvusarhiivi peahoones Noora (Nooruse 3) võtab fuajees külastajad vastu grammofonimuusika, uurimissaalis saab uudistada pidudest kantud filmiprogrammi ja originaale arhiivi kogudest. Et peoõhtu kujuneks meeldejäävaks, tasub läbi astuda arhiivi muuseumist, kus saab end fotole jäädvustada. Kell 20 lavastub konverentsisaalis rahvusarhiivi kogudest pärinev ja 1883. aastal tsensori keelu saanud näidend „Surnu pealuu ehk Köstri saladus“. Väiksemaid arhiivihuvilisi oodatakse õppeklassi, kus saab meisterdada peokutseid. Soovijad saavad minna giidiga ekskursioonile Noorat avastama kell 18, 19 ja 22.

----------------------------------

Muuseumiöö sündmused Pärnus ja Pärnumaal

Pärnumaal osaleb ettevõtmises üheksa muuseumi ja kaks üheöömuuseumi, samuti löövad kaasa Pärnu Giidide Ühing ja Ammende villa.

Pärnumaal löövad ettevõtmises kaasa C. R. Jakobsoni talumuuseum, Eesti muuseumraudtee, Häädemeeste muuseum, Kihnu muuseum, Koidula muuseum, Pärnu muuseum, Seljametsa muuseum, Tori muuseum ja Pärnu Uue Kunsti muuseum.

Pärnu muuseumi fuajees esineb kell 18 naiskoor Leelo ja kell 19 folkloorirühm Kunglarahvas. Muuseumis näeb valikut meeleolukaid peofotosid muuseumi fotokogust. Pärnu Giidide Ühingu giidid tutvustavad fuajees giidituure. Kell 23 algab muuseumi ees hilisõhtune giidituur.

Koidula muuseumi aias avatakse kell 16.30 kodukohvikud. Esinejad jagub kogu õhtuks: kell 17 esinevad Pärnu vabakooli lapsed, kell 18 Vana-Pärnu kultuuriselts, kell 19 naiskoor Leelo ja kell 20 ansambel Vanad Sõbrad.

Jakobsoni talumuuseumis Kurgjal tähistatakse muuseumiööl suvistepühi. Rehetoas tutvustatakse suvistepühade kombeid ja värvitakse mune, peamajas saab valmistada pulmatutte. Kell 18 algab rehes karaski valmistamise töötuba, kell 20 sõira ja või valmistamise töötuba ja kell 22 maitsevõi valmistamine. Veskis küpsetatakse pühadeleiba. Kell 21 annab kontserdi Pärnu käsikellade ansambel.

Eesti muuseumraudteel Lavassaares sõidavad rong ja dresiinid, meelelahutust pakub Pärnumaa Lõõtspillihaigete Selts. Seljametsa muuseumi ees peetakse kella 10–15 kevadlaata, kell 19 esinevad Kukerpillid.

Üheöömuuseumid vanalinnas

Muuseumiööl kehastuvad muuseumiks ka kaks vanalinna kauplust – VB kinga- ja kotiäri ning vintage-kauplus Zigrimigriz. Neist esimeses peetakse muuseumiööl tantsupidu, kus tantsitakse läbi ajaloo. Tantsuretkel kiviajast tänapäeva vaadeldakse ka pidusaalides valitsenud stilistikat – mis jalga, mis selga. Pidulisi hakkab tantsitama Pärnu rahvatantsurühm Tuurit-Tuurit. Puhkepauside ajal saavad tantsijad uudistada Seljametsa muuseumist külla tulnud retrokilekottide väljapanekut. Zigrimigrizes peetakse samuti pidu, soovijatel on võimalik end sättida eri ajastute peorõivastesse ja neis ka pilti teha.

Sajandivanune Ammende villa, üks kolmest tõelisest juugendhotellist maailmas, kutsub muuseumiööl oma väärika ajalooga tutvuma. Hoonet tutvustavad ringkäigud algavad kell 17 ja 18, osalemiseks tuleb end eelnevalt kirja panna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee