Laulja Tõnis Mägi loodab, et riigijuhid tulevad mõistusele ning Emajõe äärde tselluloositehast ei ehitata. (Arno Saar)

Armastatud muusik Tõnis Mägi on üks paljudest, kes osaleb laupäeval kell 12 Tartus algaval „Emajõe keti“ üritusel, millega seistakse vastu Emajõe lähedusse kavandatavale tselluloositehasele.

Pärast keti moodustamist esineb Mägi paljude teiste muusikutega meeleavalduse toetuseks korraldataval vabaõhukontserdil. Lisaks Mägile astuvad Atlantise ette paigaldataval veelaval üles Ivo Linna, InBoil, Toomas Lunge, Peeter Volkonski, Lenna Kuurmaa, Marten Kuningas ja paljud teised.

Tõnis, kas osalete „Emajõe ketil“ hea meelega?

Tselluloositehase kavandamine on üks suur teema. Emajõe reostus – esiteks. Teine teema on see, et tselluloositehase tarbeks läheb tohutult palju metsa. See on metsade teema. Ja kolmandaks Rail Baltic. Need on kõik seotud.

Praegu kavandatakse tselluloosivabrikut, aga oma ala spetsialist, teadlane Erik Puura on selle mõjudest keskkonnale rääkinud ja kirjutanud. Inimesed on käinud kohal Äänekoskis uurimas sealset tehast. Seal on suured probleemid ja inimesi on minu teada valeandmete esitamise eest ka kohtu alla antud. Tselluloositehase asjus teeb muret, et vassitakse, valetatakse ja varjatakse. Kolm v-d. Ja sinna juurde tuleb neljas v: keegi ei vastuta.

Rahval on suur mure, aga positiivne aja märk on see, et niisama kergelt ei lase rahvas ka endale pähe istuda.

Nojah. Samas 2000. aastate algusest saadik on inimesed kirjutanud ju kõiksuguseid petitsioone, andnud igale poole allkirju. Siin Tartuski. Kui hakati plaanima uue kaubamaja ehitust, siis samamoodi oli rahvas vastu ja ütles, et ärge ehitage. Keegi ei mäleta seda enam. See on kohutavalt kole ehitis, mis varjab Vanemuise mäelt ilusa vaate jõele ja arhitektuurse väärtusega turuhoonele.

Taaskord on ütlejaid, ah need untsantsakad, pillimehed ja lauljad tulevad kokku, ei tea asjast mitte midagi ning tekitavad segadust. Eesti vabariigi põhiseaduse paragrahv 5 ütleb, et Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. Ja samas on kõrgeim riigivõimu kandja rahvas. Kui meie sõna ei loe, siis kelle sõna loeb?

Mis te arvate, mis nüüd edasi saab? Võib ette kujutada, et inimkett ikkagi mõjub ka valitsusele?

Ma tõesti ei oska öelda. Lihtsalt sisehääl ja südamehääl ütlevad, et tuleb vastu seista. Ma ei ole hiromant, kes ennustaks kohvipaksu pealt, kuidas see tselluloosi saaga lõpeb. Ma ei tea. Aga väga tahaks loota, et otsustajatel, riigimeestel aru pähe tuleb. Praegu jääb mulje, justkui oleks riigikogu saalis üleval loosung „Pärast meid tulgu või veeuputus“.

-------------------------------------

Võidu sillast Vabaduse sillani

Emajõe inimketi korraldajate teatel on aktsiooni sõnum selge ja lihtne – seda, millest hoolid, tuleb hoida ja vajadusel ka kaitsta.

„Meie hoolime oma elu- ja töökeskkonnast ning väärtustest, mille Emajõgi ja Peipsi järv loovad. Eesti e-edu, maailmatasemel heliloomingu, hariduse ja teaduse kõrval on puhas loodus üks meie äratuntavamaid kaubamärke. Majandusliku kasu nimel ei saa ohvriks tuua praegugi mitte just parimas seisundis olevat Emajõge ja Peipsi järve ning 100 000 tartlase ja tartumaalase, aga ka kaugemate piirkondade elanike elu- ja töökeskkonda. Me vajame tööstust, kuid mitte iga hinnaga: toorpuidu väärindamiseks ja riigile tulu tootmiseks on kaasaegsemaid võtteid kui 1884. aastal patenteeritud kraft-tehnoloogia,“ andsid keti korraldajad teada. „Emajõe keti“ üritust korraldavad kodanikualgatuse korras vabatahtlikud, kes on koondunud Facebooki gruppidesse „Tartu tselluloositehas“ ja „Ei! Emajõe tselluloositehasele“. Liikumise tunnuslause on „Emajõe elu hoieldes“.

Meeleavalduse päeval kohale tulevad inimesed moodustavad üle Tartu kesklinna sildade Emajõge hoidva ja kaitsva inimketi. Arvuka osaluse korral ulatub kett Võidu sillast Vabaduse sillani, Kaarsild kaasa arvatud. Samal ajal toimub Emajõel keti toetusaktsioon „Emajõel Emajõe kaitseks“, kuhu tullakse osalema veesõidukitega.

Neil, kel ei ole võimalik kohale tulla, kuid kes soovivad toetust avaldada, on võimalik moodustada toetuskett mõne teise veekogu ääres ja saata sellest korraldajatele foto veebilehe www.emajogi.ee vormi kaudu.

19 kommentaari

K
Kulla Tõnis  /   17:50, 17. mai 2018
See ongi tänapäeva uus asjaajamise stiil . Saab vastastest mööda hiilida. Räägid ühte, mõtled teist ja teed kolmandat ! Selliseid rahvaasemikke me valisimegi !
N
nii jah  /   17:53, 17. mai 2018
ensv aegu saadi vene fosforiidi plaanidest jagu,enam eesti plaanidest ei saada,,aga ärapanemine käib täiega,Priit Pärna karikatuur väga aktuaalne ka praegu,s6nnik ja eesti kaart
M
mula  /   18:13, 17. mai 2018
vist ei käida enam selle solisti kontserdidel, et oma arvamust ajalehe veerul avaldab
N
nii just  /   18:13, 17. mai 2018
aeg oli teine,inimesed teised,poh ui
J
Jep  /   18:28, 17. mai 2018
Vassitakse ja valetatakse mõlemalt poolt - ka tehase vastaste poolt.
A
Allkiri  /   18:44, 17. mai 2018
Kas allkirja saab ka kuskil anda, kaitsen Emajõge.
O
oioi  /   19:03, 17. mai 2018
Mägil on südametunnistus, sest tema on üks avaliku elu inimesi, kes kriitilises olukorras tunneb, et tal on moraalne kohustus välja tulla. Igaüks sedasi ei julge, vältimaks igasugu negatiivset tagasisidet.
E
Eriolukord Tartu raudteejaamas võib kesta pühapäevani  /   00:17, 18. mai 2018
Isegi raudtee relee-kapp hakkas nädalavahetust kartma ja läks põlema.
Aga nädala pärast (26. mai) on puidukeemikute üritus - "Keemikute päev"
https://www.vkg.ee/est/urituste-kalender/213/keemikute-paev
N
N  /   08:32, 18. mai 2018
Kõik ei ole sellised pohhuistid,nagu sina,kes Eesti tulevikust ei hooli.
M
Madis  /   09:30, 18. mai 2018
Valetakse jah, ja mitte vähe. Lubati kassikusehaisu, aga järjest rohkem selgub, et seda ei tulegi. Õnneks saab seda Supilinnas nautida juba täna.
S
see ongi demokraatlik poliitika  /   09:32, 18. mai 2018
kui juba taskud täis kõrgetel ametnikel siis peabki vassima , mida ikka sellele alamklassile vaja
A
August  /   09:36, 18. mai 2018
Ei mina oska midagi kosta, siin neid tarkpäid küllaga oma vaimukusi loopimas.
T
Tselluloositehast püütakse igasuguste nippidega  /   09:49, 18. mai 2018
Emajõe kaldale läbi suruda.Päriselt dramaatiline lugu.Kunda jõel on Ulvi mõisa
juures abajas,kuhu omal ajal suunati palgiparved saekaatrisse töötlemist ootama.Möödunud
on 60 aastat ja selle abaja pruun vesi on surnud,sinna harusse ei tule ükski elusolend.
Ometi olid vees vaid palgid,ei mingit keemiat.Vaprust tartlastele võitluses puhta keskkonna
eest !
0
09.40 - le:  /   10:06, 18. mai 2018
Tõnis Mägi väljaütlemine on aruharv nähtus,kunstirahvast eriti sisekliima tervis
eriti ei koti.Sinu nn.kommentaar aga on lihtsalt labane ja rõve sõim,seda ei ravi mittemiski.
Ehk vaid,kui viitsid end peeglist vaadata.
T
Tegija  /   15:04, 18. mai 2018
Taas üks kõiketeadja , kes arvab, et rahva elujärge parandab tema laulmine ja laulupidu.
P
part24  /   18:19, 18. mai 2018
Ma saaks aru kui Paldiski sadamasse mindaks laulema ja kette tegema, et Rootsi veetavatele puidulastidele käsi ette panna.
A
ansip IV  /   19:12, 19. mai 2018
Tartusse pressitakse tehast sellepärast, et maismaal on puidu transport kallis. Juba sadamasse veetud puidu ostavad ära soomlased ja rootslased - seepärast ei taha Estfor kuuldagi midagi Kundast, Paldiskist , Pärnust või muudest kohtadest kus sadamad lähedal on, sest Soome hinda nad maksta ei taha.
Äriplaan ongi selline, et maksta metsaomanikule paar senti rohkem kui ta sadamasse viidava puidu eest saaks.
Eesti tervikuna ei võida Tartus asuva tselloloositehase pealt midagi. Pigem kaotab, sest laekumata jääb kasvõi kütuseaktsiis, mis puidu sadamatesse vedamisel riigikassat täiendaks. Metsaomanik saab ikka sama raha, sest Estfor ei kavatsegi neile sadama hinda maksta.
Tselloloosi või mis iganes materjali pealt ei võida Eesti samuti midagi, sest Estfor pole riigiettevõte ja ettevõtted Eestis teatavasti tulumaksu ei maksa. Pigem kaotab, sest töötuks jääb hulk logistikat.
Võidaksid ainult paar jurakat, kes tehast iga hinna eest Tartusse suruvad.
  /   08:55, 20. mai 2018
ja kusjuures seda vassimist ja valetamist alustas jälle Reformierakonna peapätt S.Kallas seoses RB-ga
T
Tartu Vabariik  /   00:21, 21. mai 2018
Tubli Tõnis , tore teada , et saa oled rahva poolt ja rahvas austab sind selle eest.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias