Värsked Tartu uudised

Tõnis Mägi: käib närvidele, et tselluloositehasega seoses vassitakse ja valetatakse (18)

Kristjan Roos, 17. mai 2018, 16:50
Laulja Tõnis Mägi loodab, et riigijuhid tulevad mõistusele ning Emajõe äärde tselluloositehast ei ehitata. Foto: Arno Saar
Armastatud muusik Tõnis Mägi on üks paljudest, kes osaleb laupäeval kell 12 Tartus algaval „Emajõe keti“ üritusel, millega seistakse vastu Emajõe lähedusse kavandatavale tselluloositehasele.

Pärast keti moodustamist esineb Mägi paljude teiste muusikutega meeleavalduse toetuseks korraldataval vabaõhukontserdil. Lisaks Mägile astuvad Atlantise ette paigaldataval veelaval üles Ivo Linna, InBoil, Toomas Lunge, Peeter Volkonski, Lenna Kuurmaa, Marten Kuningas ja paljud teised.

Samal teemal

Tõnis, kas osalete „Emajõe ketil“ hea meelega?

Tselluloositehase kavandamine on üks suur teema. Emajõe reostus – esiteks. Teine teema on see, et tselluloositehase tarbeks läheb tohutult palju metsa. See on metsade teema. Ja kolmandaks Rail Baltic. Need on kõik seotud.

Praegu kavandatakse tselluloosivabrikut, aga oma ala spetsialist, teadlane Erik Puura on selle mõjudest keskkonnale rääkinud ja kirjutanud. Inimesed on käinud kohal Äänekoskis uurimas sealset tehast. Seal on suured probleemid ja inimesi on minu teada valeandmete esitamise eest ka kohtu alla antud. Tselluloositehase asjus teeb muret, et vassitakse, valetatakse ja varjatakse. Kolm v-d. Ja sinna juurde tuleb neljas v: keegi ei vastuta.

Rahval on suur mure, aga positiivne aja märk on see, et niisama kergelt ei lase rahvas ka endale pähe istuda.

Nojah. Samas 2000. aastate algusest saadik on inimesed kirjutanud ju kõiksuguseid petitsioone, andnud igale poole allkirju. Siin Tartuski. Kui hakati plaanima uue kaubamaja ehitust, siis samamoodi oli rahvas vastu ja ütles, et ärge ehitage. Keegi ei mäleta seda enam. See on kohutavalt kole ehitis, mis varjab Vanemuise mäelt ilusa vaate jõele ja arhitektuurse väärtusega turuhoonele.

Taaskord on ütlejaid, ah need untsantsakad, pillimehed ja lauljad tulevad kokku, ei tea asjast mitte midagi ning tekitavad segadust. Eesti vabariigi põhiseaduse paragrahv 5 ütleb, et Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. Ja samas on kõrgeim riigivõimu kandja rahvas. Kui meie sõna ei loe, siis kelle sõna loeb?

Mis te arvate, mis nüüd edasi saab? Võib ette kujutada, et inimkett ikkagi mõjub ka valitsusele?

Ma tõesti ei oska öelda. Lihtsalt sisehääl ja südamehääl ütlevad, et tuleb vastu seista. Ma ei ole hiromant, kes ennustaks kohvipaksu pealt, kuidas see tselluloosi saaga lõpeb. Ma ei tea. Aga väga tahaks loota, et otsustajatel, riigimeestel aru pähe tuleb. Praegu jääb mulje, justkui oleks riigikogu saalis üleval loosung „Pärast meid tulgu või veeuputus“.

-------------------------------------

Võidu sillast Vabaduse sillani

Emajõe inimketi korraldajate teatel on aktsiooni sõnum selge ja lihtne – seda, millest hoolid, tuleb hoida ja vajadusel ka kaitsta.

„Meie hoolime oma elu- ja töökeskkonnast ning väärtustest, mille Emajõgi ja Peipsi järv loovad. Eesti e-edu, maailmatasemel heliloomingu, hariduse ja teaduse kõrval on puhas loodus üks meie äratuntavamaid kaubamärke. Majandusliku kasu nimel ei saa ohvriks tuua praegugi mitte just parimas seisundis olevat Emajõge ja Peipsi järve ning 100 000 tartlase ja tartumaalase, aga ka kaugemate piirkondade elanike elu- ja töökeskkonda. Me vajame tööstust, kuid mitte iga hinnaga: toorpuidu väärindamiseks ja riigile tulu tootmiseks on kaasaegsemaid võtteid kui 1884. aastal patenteeritud kraft-tehnoloogia,“ andsid keti korraldajad teada. „Emajõe keti“ üritust korraldavad kodanikualgatuse korras vabatahtlikud, kes on koondunud Facebooki gruppidesse „Tartu tselluloositehas“ ja „Ei! Emajõe tselluloositehasele“. Liikumise tunnuslause on „Emajõe elu hoieldes“.

Meeleavalduse päeval kohale tulevad inimesed moodustavad üle Tartu kesklinna sildade Emajõge hoidva ja kaitsva inimketi. Arvuka osaluse korral ulatub kett Võidu sillast Vabaduse sillani, Kaarsild kaasa arvatud. Samal ajal toimub Emajõel keti toetusaktsioon „Emajõel Emajõe kaitseks“, kuhu tullakse osalema veesõidukitega.

Neil, kel ei ole võimalik kohale tulla, kuid kes soovivad toetust avaldada, on võimalik moodustada toetuskett mõne teise veekogu ääres ja saata sellest korraldajatele foto veebilehe www.emajogi.ee vormi kaudu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee