Värsked Tallinna uudised

Rannahooaeg algas enne rannahooaja algust 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 17. mai 2018, 15:37
Pirita rannas on peesitajaid sama palju kui jahedamal südasuvepäeval. Kui meri külm, siis sobib pallimäng. Foto: HEIKO KRUUSI
Lämmatavkuumad päevad on täitnud linna supelrannad ja ka metsikud rannad suvitajatega.

Tavaliselt naljatletakse, et talv tuleb linnavõimule ootamatult. Sel pikaks veninud kevadel aga tuli üllatusena suur suvi. Seda ka linnavõimule, kes juba hulk aastaid tagasi nihutas ametliku rannahooaja alguse Tallinna päevalt ehk 15. mailt kaks nädalat hilisemaks. Neid patisaksu, kes ei vaata kalendrisse, vaid lihtsalt hommikul päikesest säravasse päeva, on randades neil päevil pea sama palju kui kesksuvisel tööpäeval harilikult. Nemad ei lase end segada sellest, et ametlik rannahooaeg algab Tallinnas juba hulga aastaid 1. juunil.

Pillirooga randades, Stroomi ja Kakumäe rannas, on rannaala pilliroo niitmisega laiendatudki. Sellele, et ametlik hooaeg pole veel alanud, viitab kõige rohkem see, et pea kõik müügipunktid on veel kinni. Eriti oluline on aga, et randades on avamata vetelpäästepunktid, nii on rannalised ja iseäranis suplejad juunini omavastutusel. Esialgu pole muidugi ujumisega riskijad eriti palju, sest vesi on meres ikka väga külm. Küll on aga Harku järves vesi juba täitsa ujutav.

Pirita rannas on peesitajaid sama palju kui jahedamal südasuvepäeval. Kui meri külm, siis sobib pallimäng. Foto: HEIKO KRUUSI

Pirita
Linna suurimas rannas oli esmaspäeval rahvast hulganisti. Silma hakkas rohkesti muuli peal jalutajaid, jõe ääres ridvaga õngitsejaid. Muuli lõpu juures ujusid luiged. Mõned inimesed päevitasid tribüünil. Jões kedagi ujumas ei paistnud, ega ka harrastamas keelatud tegevust ehk autosillalt vettehüppamist. Aga päris rannas oli ka päris rannalisi, kes praadisid päevitusriietes liival lebades enam kui 25-kraadise kuumaga ega lasknud end meretuulest heidutada. Piki randa püüdis pilk hulga jalgupidi end vees jahutajaid, ujujaid siiski näha polnud. Kui üks poisike end madalas vees vette heitis, tormas ta ka kohe kaldale end soojendama. Ukrainast siia külla tulnud Julia ja Denis kiitsid, ise jalad meres, et rannas on tore, aga vesi on ikka külm. Mõned neist, kes peesitada ei mallanud, mängisid kuumale vaatamata võrkpalli.
Rannahoone kohvik oli juba avatud, aga näiteks kebabikiosk veel kinni. Suletud tundus olevat ka surfimaja, ehkki lipud lehvisid.
Muide, Pirita rand saab tänavuseks suveks taas sinilipu, mis tunnistab, et see on keskkonnasõbralikult majandatud ning ümbrus on puhas ja turvaline. Pirita linnaosavalitsusest teatati, et rand on põhilises osas suveks valmis: liiv puhtaks sõelutud, prügikastid ja kiiged paigaldatud, promenaad liivast puhastatud. Aga hulk töid olevat veel ees. 

Ametlik rannahooaeg algab 1. juunil. Üksikuid ujujaid siiski leidub.Foto: HEIKO KRUUSI

Pikakari
Piritast üle lahe on Tallinna kõige uuem ametlik rand, see asub Katariina kai juures. Mõned märja pea ja käterätiga poisid tulid meile vastu juba Paljassaare teel. Kohapeal torkaski esmajoones silma kalastajate parv kail, aga ka veel tiirutavad lagled.
Rannaäärsete luidete vahel oli küllalt palju inimesi, kui arvestada, et sellesse randa pole eriti lihtne tulla – peab üsna pikalt sõitma, jalutades jääb see veidi kaugeks. Päris rannas oli päevitajaid vähem, sest merelt puhus päris tugev ja jahe tuul. Ka meres polnud eriti kedagi, sest vesi läheb seal järsult sügavaks ja püsib pikalt külm. Üks ujuja siiski silma hakkas, veidi eemal olid aga ujumisala märkivate poide asemel hoopiski kalavõrgu punased lipud. „Täitsa mõnus, mulle meeldib mere kohin ja soolane vesi,“ kiitis Oleg, kes jalgupidi kaldavees kahlas. Rand oli korras, liiv kevadkoristuse käigus puhastatud. Kui lahkusime, asus üks surfar varustust lahti pakkima.
Muide, Pikakarile on kai lähedale kavas lähiajal rajada slipp ehk kaldtee, mida mööda saab paate merre lasta ja kuivale tõmmata. Ka Pikakari rand saab 1. juunil sinilipu.

Stroomi rannas on rahvast päris palju, jätkub ka madalasse merre.Foto: HEIKO KRUUSI

Stroomi
Pika liivaalaga Stroomi rannas oli päevitajaid päris rohkesti, teist samapalju piirneval haljasalal päikest nautimas. Meri oli madalal, sinnagi jätkus kahlajaid end jahutama. Rannakohvik juba töötas. Stroomi rannas on hulga lastele mõeldud mänguplatse, seal oli elevust piisavalt. Ühel platsil ootas batuut täispumpamist. Stroomile iseloomulikke grillijaid seekord eriti silma ei hakanud. Rannaäärsel promenaadil oli tugevasti tunda õitsevate toomingate hõngu. Surfijaama lipud olid püsti, aga tegevust ei hakanud silma.
Randade suveks valmissättimisega on tööd küllalt, peale liiva sõelumise on olnud vaja promenaade liivast puhastada, rannas oli sellist liiva ära toimetada paarisaja tonni ringis, öeldi Põhja-Tallinna linnaosavalitsusest.

Margus ja Risto ehitavad uut kohvikut.Foto: HEIKO KRUUSI

Kakumäe
Kaugel vabaõhumuuseumi taga peituv Kakumäe rand on väidetavalt üks soojema veega randu Tallinnas, seal peaks meri ujumiskõlbulikuks soojenema kõige varem.
Praegu on Kakumäe randa pääsemine veidi keeruline, sest randa viiva tee viimane kilomeeter on killustikuga kaetud, seal käivad osalised teetööd. Läbi siiski sai ja kui kohale jõudsime, oli väikeses parklas vaid mõni vaba koht. Ööbikud laulsid valjult, merekohinat kuulda ei olnud. Ja põhjusega – nagu enamikus teistes randades oli meri kaugel, isegi väga kaugel, nagu ütles meie fotograaf, kellele see rand kaua tuttav.
Rannas käivad parasjagu suured tööd: pügatud on pilliroogu ja kõrkjaid, et randa laiendada ning surfimaja edasi nihutada. Randa tuuakse neil päevil 300 tonni uut liiva. Lastele on talveks kokku kuhjatud ka suur liivamägi kelgumäeks. Parasjagu naelutasid ja kruvisid Margus ja Risto samas kokku uue kohvikuhoone seinu. Veel samal õhtul pidi rannas toimuma esimene päikeseloojangu matk, ütlesid mehed, kelle põhitegevuseks ongi surfimaja tegevuse korraldamine. Ja nende aerusurfilaudade ehk SUP-laudadega matkade korraldamine igal õhtul kuni sügiseni. Matku korraldatakse merel Linnusaarele või Tabasalu pangale, kui vesi kõrge, siis ka mööda Tiskre oja. Mehed ütlesid, et Kakumäel algab rannahooaeg sel laupäeval. Muide, seal rannas müüdi juba jäätist.

Rannas on rahvast nagu kesksuvisel ennelõunal. Järve vesi on juba nii soe, et meelitab mõnedki ujuma. Foto: HEIKO KRUUSI

Harku
Harku järve rannas oli justnagu suur suvi juba täies hoos. Õhk oli kuum, päike kõrvetas, vees oli nii suuremaid kui ka väiksemaid rannalisi. Suuremad ujusid, väiksemad solberdasid jalgupidi madalamas vees. Järvel hakkas silma palju sõudesportlasi, eriti tihe liiklus käis taamal sõudebaasi juures. Põlvepikkuse lapse ema püüdis oma kasvandikku veest välja meelitada, nentis, et külm vist ei ole, aga kutsus siiski last liivaga mängima. Too ei lasknud end eriti segada, vaid hakkas ämbriga järvest vett loiku kandma. Lühikese ranna liivane ja murune kallas oli inimesi üsna tihedalt täis. Ükski teenuseputka polnud küll veel avatud, suletud oli ka punavalge vetelpäästepunkt.
Haabersti linnaosast öeldi, et tänavu kulutatakse Harku ranna heakorrastamisele 20 000 eurot. Plaanis on tuua 200 tonni uut liiva ja rajada mänguväljak. Rand peaks saama uue ilme, lubati linnaosavalitsusest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee