MURES EMA: „Ma ei tea, olen ma ülihoolitsev, aga sellised noaga vehkimised võivad ju väga kurvalt lõppeda.“ (Teet Malsroos)

Ühele Tallinna jalgpalliväljakule on laste tunglemine läinud niivõrd suureks, et konkurendid tõrjutakse noa ähvardusel minema. "Üks poiss võttis taskust noa välja ja käskis kõigil minema kaduda, kuna nende kord on mängida," räägib mures ema. 

Jaanika kolis kolm aastat tagasi ühes perega Mustamäe piirkonda, Männi pargi lähedale. "Juba siis hakkas mu laps koju tulema olles endast täiesti väljas ja ütlema, et ta ei saa mänguväljakul jalgpalli mängida. Uurisin, mis siis on? Kiusatakse. Ma mõtlesin, et ta pingutab üle ja ütlesin, et pangu omal sõna maksma ja ma ei teinud sellest välja, sest mõtlesin, et laps on lihtsalt kapriisne."

Tänavu aprillis ostis Jaanika laps endale pikalt kogutud taskuraha eest väravavahikindad ja läks järgmisel päeval  mänguväljakule jalgpalli mängima. "Õhtul tuli aga laps nuttes koju, sest ta kindad oli taskunoaga lõhki lõigatud," räägib Jaanika, kes seepeale otsustas Männi parki uurima minna, kuidas sai selline asi juhtuda.

"Tulin ja kutsusin ühe poisi, kes väidetavalt oli kinda ära lõhkunud, eemale ja uurisin tema käest, kes mu poisi kindad ära lõhkus. Vastu tuli sõim väitega, et tema pole midagi teinud. Et ma pean hakkama tõestama seda! Küsisin, miks ma pean? Kõik väiksed lapsed ju nägid seda pealt!"

Jaanika tegi poisile ettepaneku, et lõhutud kinnas tuleb kinni maksta, kuid laps ei tunnistanud oma tegu. Seejärel pöördus naine politseisse.

Läinud nädalavahetusel läks olukord mänguväljakul palju tulisemaks. "Mul oli poiss mänguväljakul jalgpalli mängimas, kui tema sõnul olid tulnud ühed poisid, kes tahtsid mängida," meenutab Jaanika. "Neile öeldi, et mängivad mängu lõpuni, siis saavad, kuid siis võttis üks poiss taskust noa välja. Käskis kõigil minema kaduda, kuna nende kord on mängida."

Seepeale kutsus Jaanika poeg ühe mänguväljakul olnud täiskasvanu appi, kes kutsus omakorda kohale politsei. "Politsei kutsus noaga ähvardanud noorukile ema või isa järgi," teab Jaanika. "Mu laps oli väga ehmunud sellest ja ma ei teagi öelda, kas ta pärast  seda enam on julgenud mänguväljakule tulla."

Juhtunu järel kutsus Jaanika kohalikke lapsevanemaid üles rohkem pargis käima. "Ma arvan, et lapsevanemad said viimaks selle tõsidusest aru, et lapsed ei peaks rohkem seda terroriseerimist taluma ja nüüd on nad nii-öelda patrullimas siin," kinnitab Jaanika. "Ma saan aru, et omavahelisi tögamisi on läbi aegade olnud ja need ei kao kuhugi, aga kui juba noaga hakatakse vehkima? Sellist inimest ei tohiks teiste laste juurde lastagi! Ma ei tea, olen ma ülihoolitsev, aga sellised noaga vehkimised võivad väga kurvalt lõppeda."

Jaanika sõnul käib ta igal õhtul pärast tööd Männipargis. „Ja nii kui näen, et lapsed kambakesi jälle joovad ja suitsetavad siin, kutsun jälle politsei siia. Muudmoodi lihtsalt ei saa!“ 

Naise väitel on ta pöördunud ka linnaosa valitsusse, kuid sealt pole abi saanud. Mustamäe linnaosa valitsuse avalike suhete peaspetsialist Lea Arme ütleb, et Mustamäe linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna lastekaitse talitus ei ole kirjeldatud juhtumi kohta seni märguannet saanud.

"Ei lapsevanema ega ka politsei poolt, kuid suhtume sellesse täie tõsidusega. Selles ei maksa kahelda,“ ütleb Arme ning leiab, et üks võimalus olukorda pargis paremaks muuta, on pargivahi palkamine, ja see ametikoht on ka loomisel. 

Politsei: vestlesime poisiga

Lääne-Harju jaoskonna Mustamäe-Kristiine piirkonnagrupi vanem Tago Trei tunnistab, et politsei on eadlikud laste omavahelistest konfliktidest Männi pargis, kuid sellised noaga ähvardamise juhtumid ei ole tavapärased. "Enamik laste omavahelistest tülidest on pigem palliplatsil või muul atraktsioonidel tekkinud arusaamatused selles osas, kes oli seal enne ning kellel on eesõigus," ütleb Trei ning viitab, et politseie ei saa küll tagada pargis ööpäevaringset valvet, kuid suurendatud on kohalolekut.

"Samuti soojade ilmade saabudes kogunevad inimesed parkidesse ja looduskaunitesse kohtadesse. Sellest tulenevalt pöörab ka politsei oma tähelepanu piirkondadesse, kus on tavapärasemalt suuremad inimeste kogunemised või koosviibimised, selleks, et tagada avalik kord," selgitab Trei.

Mis puudutab aga mänguväljakul toimunud noaga seotud vahejuhtumit, ütleb Trei, et teisi ähvardanud laps viidi jaoskonda. "Talt võeti nuga ära ja uurija suhtles poisiga ning võttis alaealiselt selgituse. Samuti vesteldi temaga ja koostati vajalikud dokumendid juhtumi toimumise osas. Selle juhtumi osas on samas veel asjaolusid, mis vajavad selgitamist,“ selgitab ta. „Ning juhtumi osas, kus lõhuti ära ühe poisi kindad, on alustatud väärteomenetlust asja lõhkumist käsitleva paragrahvi alusel. Politseil ei õnnestunud kinnaste lõhkujat kohapeal tabada ning antud juhtumi asjaolud on samuti selgitamisel."

Trei toob ka välja, et alates 1. aprillist on Männi parki olnud 16 väljakutset. "Ühel korral oli väljakutse sisuks suitsetav alaealine, ühel korral eksinud laps, kolmel korral tuli lahendada laste omavahelist tüli. Kolmel korral oleme kutsutud välja leitud asjade tõttu ja ülejäänud kaheksa väljakutset on olnud joobes täiskasvanute pärast, kes on pargis või selle läheduses viibinud," toob Trei välja, milliseid väljakutseid on viimase kuu aja jooksul politseile tehtud.

"Võrreldes varasemaga ei ole väljakutsete arv Männi parki suurenenud, kuid tegeleme koostöös Mustamäe linnaosavalitsusega selle nimel, et parkides turvalisust tõsta," toob Trei välja.

"Lapsevanematel ja ka lastel palume politseid koheselt teavitada, kui säärased sündmused pargis või kusagil mujal aset leiavad. Kiidan kahe juhtumi puhul lapsi ja möödujat, kes märkasid korrarikkumist ning politseid teavitasid. Ühine märkamine ja reageerimine tagab nii pargis kui ka mujal turvalisuse."

19 kommentaari

7
70+  /   17:15, 13. mai 2018
See on eeskuju, mis maailmas toimub, vehitakse nugadega kogu maailmasa.
N
nojah-le  /   17:24, 13. mai 2018
Miski vana ja toimiv ei lähe enam loosi.
P
pragma  /   19:16, 13. mai 2018
probleemi algus on see, et kui laps annab teisele lapsele molli, siis äärmisel juhul vibutatakse näppu..
annab täiskasvanu teisele molli, saab krim karistuse kaela..
lastega tuleb käituda samamoodi - teise inimese löömine lõpeb ALATI politseis..
karistamatuse tunne on selle asja nimi..
Õ
õps  /   19:45, 13. mai 2018
Enamus inimesi ei suuda ettegi kujutada, millised on tänapäeva lapsed. Kahjuks on pea täiesti ära kadunud komme, kus täiskasvanud tänaval suitsetavaid-ropendavaid-üksteist peksvaid lapsi korrale kutsusid. Miski poleks nagu enam kellegi probleem.
Lapsevanemad tänapäeval teevad lapsi ainult toetuste pärast. Kasvatajat neist ei ole. Seetõttu peaks kasvatusprotsessi sekkuma iga inimene, kelle arvates midagi valesti on. Teismelisi kasvatada on juba hilja, kuid väikesi lapsi peaks küll õpetama ja keelama-käskima.
N
Noast ja selle "välgutamisest"  /   22:04, 13. mai 2018
Vana hea kinnimaja kombe kohaselt torgati siis, kui "välgutaja" seda teise ihusse ei pistnud, see nuga "välgutajale" tagapalgeisse. Ka mustlastel oli selline väärt komme.
Ja "välgutamist" polnudki.
  /   22:43, 13. mai 2018
me lapsena mängisime ka indiaanlasi omatehtud vibude-noolte ja tomahookidega,aga meist leht tol ajal kahjuks ei kirjutanud.
S
see sama park  /   22:54, 13. mai 2018
Tean, et selles pargis liigub ringi ka üks hull kes otsib oma õde/venda taga. Teadaolevalt pidi see hull, ema silme all, lapse endaga kaasa viima. Õnneks seda siiski ei juhtunud ema krabas oma lapse tagasi. Sellest juhtumist minuteada politseid ei teavitatud.
N
nagu näha  /   09:04, 14. mai 2018
siis kommentaar kaob kui rääkida nii nagu elutarkused elu edasi viivad, pagana lumehelbed, saamatute põlvkond ja seda isegi siin modereerijate hulgas. Kas vanemate antud triibulised püksid tulid meelde, et oli vaja komm kustutada. Siis võta teadmiseks, et mõned lapsed ei saa sinu jutust mitte sendi eest ka aru mida sa seletad vaid mõistus lüüakse alt üles. Ja kui tuled ütlema, et see on ahistamine siis küsin kohe vastu, et kas sellise nolgi poolt näidatud noaga vehkimine ei ole ahistamine? Ärge unustage, et medalil on kaks külge.
Ü
üks ema  /   10:06, 14. mai 2018
Nonii, ei nimesid ega vanuseid pole välja toodud- jee, ikka kaitseme pätipoisse :( Artikli põhjal saan aru, et tegemist on 10-11 aastaste poistega. Politsei nagu tegelt ka piirdub sellise selgitusega: vestlesime poisiga ja vormistati vajalikud dokumendid??? Ja kõik??? Aga kooli teatamine? Missuguse karistuse saavad sellise pätilapse VANEMAD, kes ei ole osanud enda last kasvatada nõnda, et ta oskaks teiste lastega koos olla, meeskonnas käituda ja konflikte lahendada vägivallata??? See on ju jälle väga ilmekas näide lapsest, kellel vanemad on lasknud lihtsalt omasoodu KASVADA! Mida ta arvutis vaatab ja mängib ja kust "inspiratsiooni" saab- see niisuguseid vanemaid ei huvita! Kindla peale on sellele lapsel ka koolis suured pahandused ja päevik märkusi täis halva käitumise pärast...Inspiratsiooni saab selline laps totakatest ja vägivaldsetest videotest ning mängudest ja muidugi on aj aküsimus, millal seal nähtut hakkab rakendama inimeste peal, kes talle EI meeldi! Koolist välja visata sellised pätid!
D
dr. Mõngel  /   11:09, 14. mai 2018
Vaadake, kuhu on lapsed viinud neile Tanel Talve eeskujuks sättimine. Kõik lapsed on tüdrukud ja aina "välgutavad".
O
Oh ei,  /   11:50, 14. mai 2018
minu nooruspõlves olid kõigil poistel taskunoad, tülid lahendati kätega, just kätega, mitte jalgade ja nugadega, nagu kaasajal, noad lihtsalt olid, aga et nendega vehiti, no andeks, mitte kunagi! Miski on kaasajal väga katki ja kohe kõvasti.
M
mees  /   11:54, 14. mai 2018
ja keda sa selles süüdistad ,kui mitte vanemaid kes ei suuda oma võsukesi kasvatada
K
Ka männipargi külastaja!  /   13:43, 14. mai 2018
Uudis on ilmselt TEADLIKULT poolik!
Aantud Vene pätakas on seal 2-3 koral käinud noaga vehkimas ning Eesti lapsi sõimanud, et Eesti lapsed ei tohi seal mängida! Ning antud poisi ema ei arva asjast midagi!
  /   14:53, 14. mai 2018
Hea, et ainult nuga. Küll tullakse varsti relvaga. Nii toredad meie nunnukesed ja mida kõike välja ei mõtle.
A
aasta 1972  /   18:40, 14. mai 2018
oli mustamäe ehitamise aeg- ehitusplats Ekstra poe ligiduses, kus olin tädi pool külas vanematega ja ehitusplatsil mängisime sugulaste laste ja nende tuttavatega tagaajamist nagu sel ajal poisikesed ikka. Äkki oli mul ees omavanune venekeelne poisike nuga käes ja kukkus tegema torkavaid liigutusi. ega ma aru saanud, mis ta tahtis, või mis viga. No ma siis ütlesin talle fasist ja panin jooksu- see karjudes järel. Tagaajamisse haakusid veel mõned suuremad poisid ka- lõpptulemusel oli mul jalaluu puruks löödud ja kodulinna jõudsin tagasi juba kipsis jalaga.
Olge õnnelikud, et politsei mingilgi määral asjaga tegeleb- NL ajal miilits selliste asjadega ei tegelenud kuna taolist asja ei saanud olla selles sõbralikus riigis!
M
Minu lapsepõlves  /   19:12, 14. mai 2018
60 aastat tagasi või veidi rohkem. Minul oli taskunuga. Kasutasin seda pajuvile tegemisel ja teistel samasugustel eesmärkidel. Mehel peab nuga taskus olema, see oli seadus. Kui nuga ära kadus, mis sagedasti juhtus, osteti uus. Teistel külapoistel kehtis sama seis. Päris noaga kedagi ei ähvardatud. Selleks olid taskunoaga tehtud puust noad ja mõõgad. Peale selle oli taskus veel mõned tühjad ja mõned laetud püssipadrunid. Tühjaks sulatatud püssikuul sobis pilliroost vibunoole otsa, tühja padruniga sai vilistada ja täis padruniga sai lõkkes pauku teha. Kuul ei lennanud minema, padrun läks tules väikese pauguga lõhki.
J
jaa  /   11:09, 15. mai 2018
kes välgutab titti, kes nibu ja mõni nuga. Igaühel oma hobi.
T
Tänapäeva mämmerdised.  /   13:58, 15. mai 2018
Mis siin imestada. Nüüd on küll hala lahti aga ise te tatikad ära mämmerdanud olete! Iga asja peale on vanem võimeline õpetja, kasvataja või teise vanema maha tampima, õigustama igat oma kutsika tegu aga nüüd need samad tatipärdikud vehivad nugadega.
.
...  /   09:34, 16. mai 2018
Elan Inglismaal ja siin on sama, karjuvad tänavatel, ei kuula vanemaid, lapsed teevad mis tahavad, bussis istuvad nagu vanad ässad pakkumata istet vanainimestele, seisavad bussis seljakotid seljas ja ei tule selle pealegi, et viisakas oleks kott seljast võtta mitte hõõruda vastu teisi reisijaid ja kallid emmed ja issid lubavad kõike teha... las,aga karjuvad, peksavad, räägivad halvasti jne 😮 ... kui mina koolis käisin õpetati elementaarseid viisakuisi, kodus alati räägiti mis on ok ja mis mitte ning sama räägin ka oma tütrele kuidas olla viisakas teistega.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias