Tarbija

Seitse levinud sisustusapsu ja nende lahendamine (2)

Ia Mihkels, Õhtuleht, 10. mai 2018, 17:40
Pilt kaunistab seina siis, kui see on asetatud sobivale kõrgusele. Foto: Vida Press
Kel head silma ja oma stiili, sel pole mingeid nõuandeid vajagi – ükskõik, mida ta kodus ka ette ei võta, tulemus paneb iga sisseastuja ikka ahhetama.

Paraku pole kõigile seda õnne antud ja nii kulub mõni juhis ehk marjaks ära, kui asjad niikaugel, et saab hakata sisustamisplaane tegema. Just plaani järgi peaks see käima, kinnitavad asjatundjad – kui asjad läbi mõelda ja üles joonistada, on vigu palju lihtsam vältida.

Kes oma mõttetöö viljades kuigi kindel pole, saab lasta sellise kodutöö ka mõnel sisekujundajal üle vaadata, soovitatakse kodu- ja sisustusportaalis Apartment Therapy. Niisugune konsultatsioon ei maksa palju, aga aitab kõhklejal asjad paika loksutada. Kui aga avastad, et sinugi kodus on mõni siin kirjeldatud sageli esinevatest vigadest, leiad siitsamast lihtsa lahenduse.

Liiga palju ideid koos

Interneti vahendusel on kõigil võimalik end viimase sisustusmoega kurssi viia, nii võib aga juhtuda, et Pinterestist ja muudest keskkondadest inspiratsiooni ammutanuna soovitakse kodu sisustades ära kasutada kõik meelepärased ideed ja huvitavad leiud. Selle tagajärjeks on aga elamine, millel pole õiget nägu.

Lahendus: vali välja üks stiil ja jää sellele truuks. Stiile segada pole loomulikult keelatud, aga hea tulemuse annab see vaid siis, kui niisugusteks klapitamisteks on kätt ja silma. Tihtilugu ei saada sobitamisega hästi hakkama, märksa lihtsam on järgida üht kindlat stiili.

Kehvasti paigutatud mööbel

Kas toas liikumiseks tuleb kogu aeg laveerida mööblitükkide vahel, mis ei moodusta mingit tervikut? Või on keset põrandat lage lauakesega plats ja kõik kapid-toolid-diivanid rivistatud seina äärde? Kui tunned, et ruumis pole mõnus ja mugav olla, siis annab see põhjuse midagi muuta – kodu peab olema mugav.

Lahendus: mõtle igas ruumis läbi, millisteks aladeks saaks selle jaotada. Elutoas peaks ilmselt olema diivani ja diivanilaua või abilaudadega puhkeala, vajadusel kodukontorinurk, ehk peaks see mahutama ka laste mänguala. Koonda mööbel sellest lähtudes. Alade piire saad markeerida vaipadega: üks diivani ette, teine laste mänguplatsile, kolmas kontorinurka. Kui ruum on suur ja sinna peab mahtuma palju alasid, katsu jälgida, et igaühes oleks miski, mis kogu ruumi tervikuks seoks, näiteks läbiv värv, muster või materjal.

Liiga domineeriv tapeet

Kui ruumi sisenedes märkad esimese asjana ei midagi muud kui silmatorkavat tapeeti, on asjad ilmselt pisut valesti. Korraks mõjub selline ekstreemsus ehk värskendavalt, kuid pikapeale võivad liialt domineerivad seinad ka pererahvale ängistavalt mõjuma hakata.

Lahendus: kui armastad julgeid mustreid ja värve, katseta neid nelja seina asemel näiteks ühe peal, kontrastiks loo teiste seintega neutraalsem pind. Nii saad ka muu sisustuse asjus vabamad käed.

Valgustus ei valgusta seal, kus vaja

Kas valgustid vastavad sinu ja su pereliikmete vajadustele? Kas tööpinnad köögis ja kontorilaua taga on piisavalt valgustatud? Mitu valgustuspunkti lisaks laelambile asub elutoas? Kas diivani juures on piisavalt valgust lemmikraamatu lugemiseks? Kui vaja, võta asi tõsiselt käsile – otstarbekas valgustus muudab kodu hubaseks ja kõik askeldused mõnusaks.

Lahendus: mõtle oma harjumustele – kus sa valgustust vajad? Tõsta julgelt lampe ringi ja osta juurde, kui vaja. Valgust olgu pigem ülearu kui liiga vähe. Kui ruumi napib, võid kaaluda kohtvalgusteid, mida saab ühest kohast teise liigutada.

Mõttetult palju asju

Kas kõik riiulid, kummuti- ja kapipealsed kipuvad mattuma kraami alla, millest suurema osa kohta sa isegi ei tea, miks või kus see üldse on? Kapipealsed ei pea olema lagedad, kuid ilu pärast ostetud pisividinad ja perefotod segamini arvete, reklaamlehtede, korraks käest pandud esemete ja muu kolaga ei aita kuidagi tekitada õdusat ja hubast meeleolu, mis peaks kodus valitsema. Võimalik muidugi, et oled lihtsalt kehv koristaja või ei pea seda oluliseks – aga viga võib olla ka selles, et kodu sisustades on üht-teist tähelepanuta jäänud ning seal lihtsalt ei ole piisavalt panipaiku.

Lahendus: kanna hoolt selle eest, et majapidamises oleks ajalehehoidja, ravimikarp, kuskil käepärases kohas karp või dokumendihoidja arvete ja muu olulise paberimajanduse jaoks, seinal võtmekapp ja mujalgi ruumides piisavalt korve ja kaste, et kõik, mis muidu kuhugi vedelema jääks, oma kohale panna. Selgita välja, milline asukoht millisele esemele on kõige otstarbekam – kuhu sa tavaliselt selle käest viskad – ja paiguta karbid-korvid vastavalt sellele.

Veidra pikkusega kardinad

Sa ei kujuta koduaknaid ette kardinateta, aga pole rahul ka sellega, millise mulje need akna ees jätavad – tundub, et miski on valesti, aga kes ütleks, mis just?

Lahendus: palu sisekujundajalt abi. Tema oskab just sinu kodu arvestades asjakohaselt nõu anda. Küll aga tasub teada, et kui kodul on kõrged laed, sobivad akende ette maani ulatuvad kardinad. Seejuures pane tähele, et kardin ulatuks tõepoolest põrandani – kümnesentimeetrine vahe ei mõju hästi. Madala laega toas mõjub põrandani ulatuv kardin aga kummaliselt ja rõhutab kõrgusenappust.

Suvaliselt riputatud pildid

Lahendus: ilmselt pole pildid sobival kõrgusel. Kunstigaleriides kasutatava mõõdistiku järgi tuleks need seintele paigutada nii, et keskpunkt jääks ligikaudu poolteise meetri kõrgusele maast, nii on seda kõige mugavam vaadata. Seega mõõda ära maali kõrgus, jaga see pooleks ja jälgi pilti riputades, et leitud keskpunkt jääks maast umbes poolteise meetri kõrgusele. Raamitud fotode paigutamiseks tee kõigepealt mõõtkavas joonis või lõika paberist välja fotode suurused tükid ja sobita neid seinale, kuni leiad parima variandi. Nii pole ohtu, et puurid augud valesse kohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee