Tarbija

Kuidas rajada kodust päikeseparki? 

Vidrik Võsoberg, Õhtuleht, 10. mai 2018, 16:41
Peale juriidiliste isikute saavad väikeelamute omanikud KredExist taastuvenergiaseadmete kasutuselevõtuks toetust taotleda. Foto: Aldo Luud
Tänavuse rahvusvahelise ehitusmessi „Eesti ehitab“ üks päevadest oli pühendatud energiale. Seminaril „Energiasäästlik mõtteviis hoonetes – kuidas tegutseda?“ oli kõne all päikeseenergia kasutuselevõtmine.

Eesti Päikeseelektri Assotsiatsiooni juhataja Andres Meesaku sõnum oli üldjoontes lihtne: Eestis on päikest ja päikeseenergia kasutuselevõtt on üks lihtsamaid viise kodumajapidamisi nii sisuliselt kui ka juriidiliselt energiatõhusamaks saada. Meesak tõi näitena välja oma suvila põhjarannikul: 9 kW tootmisvõimsusega päikesejaam on tootnud enam kui viie aasta jooksul üle 50 000 kilovatt-tunni elektrit. Ehk katus on igal aastal andnud ligikaudu 10 000 ühikut elektrit, mis on kahe Eesti keskmise kodumajapidamise aastane elektritarve.

Ilmselt seminaripäeva mitmekülgseimast ja sisukaimast ettekandest sai veel teada, et praegu teeb Eestis taevakehast elektrit tuhatkond tootjat ja koguvõimsus on 20 MW, kusjuures eelmisel aastal paigaldati 8. Suurimad päikesepargid on ühemegavatised (Kärdla ja Kareda), aga Fortum tahab Tartusse Raadile ehitada 50 MW võimsusega päikesejaama. Selleks tuleb paneelid paigaldada umbes sajale hektarile.

Kui aga koduomanik küsib, kuhu ta päikesepaneelid peaks paigaldama, siis Meesaku sõnul põhimõtteliselt piiranguid pole: ükskõik mis katusele, hoone külge, fassaadile või vajadusel isegi maapinnale. Kui paneelid on õigesti paigaldatud, siis toodab umbes kuueruutmeetrine pind aastas 1000 kilovatt-tundi päikeseenergiat.

Talvel on paneelid talveunes

Sealjuures tuleb küll arvestada, et tootmine käib Eestis umbkaudu aprillist oktoobrini. „Kui paneelide müüja ka ütleb, et no talvel natuke ikka ka toodab – tegelikult muhvigi ei tooda,“ tõdes päikeseenergia spetsialist. Eesti on küll väike, aga siingi on oma klimaatilised erinevused: mõõtmisandmed näitavad, et näiteks Peipsi kaldal ja Kesk-Eestis on päikeselisi tunde vähem kui Saaremaal või põhjarannikul. Meesaku sõnul kasutab ta sõber täpselt samasugust päikeseenergia komplekti nagu tema, aga kuna see asub Eestimaa keskel, siis toodab energiat kümnendiku vähem.

„Tasuvusaeg näiteks Kesk-Eestis on kübeke pikem kui rannikualal,“ nentis Andres Meesak. Ideaalis peaks päikesepaneelid olema paigaldatud täpselt lõunasuunda ja 40-kraadise nurga all. Märkimisväärset kasu nende talvine lumest puhtakspühkimine ei anna, kui koduomanik või korteriühistu aga iga elektrikübet taga ajab, siis võiks seda teha umbes alates vabariigi aastapäevast.

Kõige kasulikum on ise kodus toodetud päikeseelekter ära tarbida, mitte seda elektrivõrku müüa. Nii teenitakse investeering kiiremini tagasi. See eeldab küll päris tõsist tarbimise juhtimist. „Mõistlik investeering, kui on läbimõeldult tehtud,“ sõnas Meesak.

---

Päikesepaneelide paigaldamiseks saab toetust küsida

Ettevõtjatel, korteriühistutel ja omavalitsustel on võimalik KredExist küsida toetust päikesepaneelide paigaldamiseks. Tänavu antakse toetust kokku 1,4 miljonit eurot ja järgnevatel aastatel miljon eurot aasta kohta. Taotlusvoor on avatud eelarvevahendite ammendumiseni.

Toetust saab taotleda päikesepaneeli projekteerimise, soetamise ja paigaldamise kulude katteks. Toetuse määr on kuni 30 protsenti toetatavate tegevuste kogusummast, kuid mitte rohkem kui 30 000 eurot taotleja kohta.

Toetus on suunatud põhiosas väljapoole Tallinna. Pealinnas paikneva hoone ettevõtjast omanik saab toetust taotleda vaid juhul, kui ta tegevusala on kohustuslik sotsiaalkindlustus, tervishoid ja sotsiaalhoolekanne.

Kuigi see meede on mõeldud juriidilistele isikutele, on ka eraisikutel juba poolteist aastat olnud võimalik taotleda toetust taastuvenergiaseadmete kasutuselevõtuks. Selleks väljastab KredEx väikeelamute rekonstrueerimistoetust, mida saavad taotleda enne 1993. aastat ehitatud ja kasutusse võetud väikeelamute omanikud. Päikesepaneelide investeeringutoetuse kohta saab lähemalt lugeda KredExi kodulehelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee