Värsked Tallinna uudised

Pronksist suurtüki pauk avab Tallinna päeva 

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 10. mai 2018, 15:32
Taani kuninga aeda Neitsitorni ette paigaldati suurtükk Punane Lõvi.Foto: HEIKO KRUUSI
Taani Kuninga aeda Neitsitorni ette paigaldati 16. sajandil Tallinnas valatud suurtüki koopia.

Koht pole valitud juhuslikult. Seal lähedal, kunagise Marstalli mäe nõlva all asusid vanasti Tallinna tähtsamad arsenal ja töökojad, mida kutsuti tollal marstalliks. Seal Rüütli tänava kõrval olnud valukojas on valatud sajad Tallinna suurtükid ja ka paljud kirikukellad. Suurtükkidest on vaid vähesed alles jäänud, sest Vene võim vedas aastal 1800 kõik Tallinna, toonase Revali arsenalis olnud suurtükid, mida oli teadmata arv alla saja, Peterburi.

„Praeguseks on seal nendest säilinud vaid kolm: Lõvi, Kibe Surm ja Punane Lõvi. Just Punasest Lõvist käidi nüüd Peterburis suurtükiväe ajaloo muuseumis vorme võtmas, et saaks Tallinna vanimast säilinud suurtükist Tallinna jaoks täpse koopia valada,“ rääkis Tallinna linnamuuseumi teadur ja kuraator, muuseumi relvakogu hoidja Ando Pajus. Teisest kahest suurtükist, lihtsalt Lõvist ja Kibedast Surmast olid Kiek in de Kökis väljas vaid kipsist pronksvärviga üle värvitud koopiad, kuni 2010. aastal valati nende järgi juba pronkskoopiad, mida igaüks nüüd tornis näha saab.

Kuulus valumeister

4,22 meetri pikkuse suurtüki Punane Lõvi koopia valas Tartus meister Bruno Kadak. Suurtüki torul on olemas nii Tallinna mõlemad vapid kui ka toonase marstalli valamismeistri, Tallinnale palju suurtükke ja kelli valanud Kort Hartmanni initsiaalid. Suurtükil on ka alamsaksakeelne kiri. Tõlgib Ando Pajus: „Mind nimetatakse Punaseks Lõviks, raudse kuuliga tulistan ma vaenlast. Valatud 1559.“

Suurtükil olevat kirja tõlgib muuseumi relvakogu hoidja Ando Pajus: „Mind nimetatakse Punaseks Lõviks, raudse kuuliga tulistan ma vaenlast. Valatud 1559.“Foto: HEIKO KRUUSI

Punasel Lõvil on kaliiber 96 millimeetrit, see laskis raudkuulidega, mida tihtipeale veel enne tulistamist hõõguvaks kuumutati, et tekitatav kahju oleks võimalikult suur. Selliste suurtükkide laskekaugus oli muide kaks kilomeetrit. Punane Lõvi on ilmselt kaasa löönud ka ägedais Tallinna kaitselahinguis 1575. aastal, kui Ivan Groznõi väed pikalt, kuid tagajärjetult Tallinna piirasid.

Mitut sorti tamme

Punase Lõvi originaal kaalub 1566 kilo, koopia on palju kergem, „vaid“ 400 kilo. Hoolimata sellest saab koopiaga aupauke lasta, sest sellel on sees terastoru. Suurtüki jaoks valmistati ka suurte rautatud ratastega lafett, mille jaoks kasutati mitut sorti tamme Saaremaalt, Viljandist, Muhumaalt ja isegi Ameerikast. Lafetil suurtükk seisab nüüd Neitsitorni-esisel platsil, kus seda igaüks saab vaatamas ja katsumas käia. Pauku teeb suurtükk pidulikel puhkudel.

Esimene võimalus Punase Lõvi häält kuulda on Tallinna päeva hommikul. Siis toimub kõigepealt Lühikeses jalas peaministri ja linnapea kohtumine. Tallinnale on külla tulnud ka Vilniuse ja Riia linnapea. Pärast kohtumist kogunetakse Taani Kuninga aeda, kus juhatakse Punase Lõvi avapauguga Tallinna päev sisse.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Punane Lõvi rahvale

Tallinna päeval, 15. mail kutsub Tallinna linnamuuseum kõiki kella 17-st ajarännakule aastasse 1559 Taani Kuninga aeda. Tutvustatakse Tallinna vanimat säilinud suurtükki Punast Lõvi ja elustatakse Liivi sõja aegsed sündmused.

Enne suurtüki pidulikku tuleandmist selgitab algse Punase Lõvi valmistanud Kort Hartmann ajaloolase Ando Pajuse suu läbi, kuidas see sealsamas tööhoovis omal ajal valmis. Samal ajal saab sepa käe all proovida metallitööd ja valada tinakuule, köiepunujalt õppida aga köiepunumist. Köiest õpetab sõlmemeister ja meisterpäästja Jaan Künnap tegema nii meremeeste kui ka suurtükivedajate sõlmi.

Kell 18 etendab taaskehastamisklubi Lonkava Hundi koda ajastupäraseid võitlusviise.

Kell 19 algab suurtükkide esitlus: näidatakse suurtüki puhastamist, laadimist ja laskmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee