Värsked Tartu uudised

Emajõe keti organiseerija: ma ei taha, et mu lapsed peaksid elama reostatud piirkonnas (32)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 10. mai 2018, 15:13
Üks „Emajõe keti“ korraldajaid Paul Volmer loodab, et ürituse mõjul muudab valitsus oma otsust ja tselluloositehase eriplaneering lõpetatakse. Foto: Reigo Teervalt
Tuleva nädala laupäeval toimuva tselluloositehase-vastase ürituse „Emajõe kett“ üks peakorraldajaid Paul Volmer ütleb, et sellega soovitakse näidata, et rahvas ei ole praeguse asjade käiguga rahul.

„Demokraatlikes riikides peaksid asjad natuke teisiti käima. Me oleme maha istunud ja rääkinud, et tegelikult peaks Emajõgi kõnelema. Tundub, et ta ei ole suutnud enda eest kõneleda ja tema eest tuleb nüüd seista,“ ütleb Volmer resoluutselt.

Samal teemal

Juba praegu võib eeldada, et „Emajõe ketist“ tõotab kujuneda üksjagu rahvarohke üritus, sest Volmeri sõnul on peale tartlaste tulekul rahvast üle Eesti. Kutsutud on nii paadimehi kui ka mootorrattureid, rääkimata peredest. „Umbes kaks nädalat tagasi hakkasime „Emajõe ketti“ reaalselt käima lükkama. Kahe nädalaga on see asi päris suureks läinud, alguses ei oleks osanud nii suurt aktiivsust oodata,“ tõdeb tartlane.

„Emajõe keti“ kontserdil astuvad lavale väga paljud armastatud lauljad, Volmeri sõnul on paljud ise soovi avaldanud, et saaksid üritusel osaleda. Samas on korraldajad osa lauljatega ise ühendust võtnud ja nende arvamust küsinud. On lauljaid, kes on lausa esinemisplaane pidanud muutma, et saaks kindlasti üritusel osaleda.

Tselluloositehase loomisse kriitiliselt suhtuvad tartlased olid juba mõnda aega kogunenud kahte Facebooki gruppi. Ühel hetkel hakkasid inimesed avaldama arvamust, et midagi peaks ette võtma. Kahe Facebooki grupi eestvedajad said kokku, leiti, et eesmärk on ühine, ning ühel hetkel keegi käiski välja, et tuleks korraldada kett Emajõe kaitseks.

„Me oleme hääl rahva hulgast ning ei ole seotud ühegi teise grupiga. Oleme küll suhelnud Tartu linnapea ja linnavolikogu esimehega, nad on kursis, et selline üritus tuleb,“ lisab Volmer, kinnitades, et poliitiliste huvigruppidega seosed puuduvad. „Toetame Tartu linna ja valdade otsust, millega nõutakse tehase eriplaneeringu lõpetamist. Niikaua, kui nemad on rahvaga samal seisukohal, oleme nende selja taga ja toetame seda,“ tõdeb Volmer.

Kas korraldajad eeldavad, et „Emajõe kett“ toob läbimurde tselluloositehase kavandamise protsessi ja valitsus muudab meelt? Paul Volmer vastab: „Loodame, et Eesti on tõesti demokraatlik riik ja keskvalitsus hindab ja kuulab rahvast. Kui rahvas ütleb, et ta midagi ei soovi, siis tuleks rahvast kuulata. „Emajõe keti“ sugust üritust peaks valitsus kuulama,“ avaldab Volmer.

Peale tema on „Emajõe keti“ peakorraldajad Jüri Pilm ja Terje Oden. Keegi neist omavahel varem tuttav ei olnud, neid ühendab vaid üks suur huvi ja mure: kaitsta Emajõge ja Tartut. Kõik tegelevad ürituse organiseerimisega oma töö kõrvalt, aga nüüdseks on korraldustoimkonnaga liitunud mõistagi teisigi vabatahtlikke.

Paul Volmer sattus „Emajõe keti“ korraldajaks üksjagu juhuslikult. Umbes aasta tagasi kuulis ta esimest korda, et Tartu lähedale Emajõe äärde on kavas ehitada tselluloositehas. Pool aastat hiljem, tänavu jaanuaris hakkas linnaosaseltside ümarlaud korraldama tselluloositehase-teemalisi ümarlaudu. Volmer läks kohale ja kuulas, mida seal räägitakse.

„Mõtlesin, et üle poole aasta on toimunud arengud ja sealjuures räägitakse kodanike kaasamisest. Aga infot asja kohta oli vähe. Surfasin internetis ning leidsin siit ja sealt mõned artiklid, aga mulle tundus, et rahvast ei olnud kaasatud. Mõtlesingi siis, et tuleks luua Facebooki grupp, kust saaks aimu, mida tselluloositehase rajamine üldse tähendaks. Hakkasin sinna infot riputama ja varsti liitus teisigi. Üsna pea hakkasin taipama, et tselluloositehase rajamisega seoses on palju hämamist. Rahvast ei ole kaasatud. 19. mail toimuv „Emajõe kett“ on üks esimene kord, kui rahvas osaleb protsessis. Me saame oma meelt avaldada,“ räägib mees, kuidas temast sai ürituse üks peakorraldajatest.

32 KOMMENTAARI

i
imelik mees 23. mai 2018, 21:24
võtab rahaseina seest ja loodab, et saame rikkaks teiste kaupadega äritsemisest
r
rahvas on väga, väga rahul, kiirendage ehitust Paulid pidurid vastutusele võtta 20. mai 2018, 21:22
oleme ammu oodanud, et meile töökohti ja raha tuleks
Paul ära valeta, ootame pikkisilmi tehase kiiret valmimist
Loe kõiki (32)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee