Üks „Emajõe keti“ korraldajaid Paul Volmer loodab, et ürituse mõjul muudab valitsus oma otsust ja tselluloositehase eriplaneering lõpetatakse. (Reigo Teervalt)

Tuleva nädala laupäeval toimuva tselluloositehase-vastase ürituse „Emajõe kett“ üks peakorraldajaid Paul Volmer ütleb, et sellega soovitakse näidata, et rahvas ei ole praeguse asjade käiguga rahul.

„Demokraatlikes riikides peaksid asjad natuke teisiti käima. Me oleme maha istunud ja rääkinud, et tegelikult peaks Emajõgi kõnelema. Tundub, et ta ei ole suutnud enda eest kõneleda ja tema eest tuleb nüüd seista,“ ütleb Volmer resoluutselt.

Juba praegu võib eeldada, et „Emajõe ketist“ tõotab kujuneda üksjagu rahvarohke üritus, sest Volmeri sõnul on peale tartlaste tulekul rahvast üle Eesti. Kutsutud on nii paadimehi kui ka mootorrattureid, rääkimata peredest. „Umbes kaks nädalat tagasi hakkasime „Emajõe ketti“ reaalselt käima lükkama. Kahe nädalaga on see asi päris suureks läinud, alguses ei oleks osanud nii suurt aktiivsust oodata,“ tõdeb tartlane.

„Emajõe keti“ kontserdil astuvad lavale väga paljud armastatud lauljad, Volmeri sõnul on paljud ise soovi avaldanud, et saaksid üritusel osaleda. Samas on korraldajad osa lauljatega ise ühendust võtnud ja nende arvamust küsinud. On lauljaid, kes on lausa esinemisplaane pidanud muutma, et saaks kindlasti üritusel osaleda.

Tselluloositehase loomisse kriitiliselt suhtuvad tartlased olid juba mõnda aega kogunenud kahte Facebooki gruppi. Ühel hetkel hakkasid inimesed avaldama arvamust, et midagi peaks ette võtma. Kahe Facebooki grupi eestvedajad said kokku, leiti, et eesmärk on ühine, ning ühel hetkel keegi käiski välja, et tuleks korraldada kett Emajõe kaitseks.

„Me oleme hääl rahva hulgast ning ei ole seotud ühegi teise grupiga. Oleme küll suhelnud Tartu linnapea ja linnavolikogu esimehega, nad on kursis, et selline üritus tuleb,“ lisab Volmer, kinnitades, et poliitiliste huvigruppidega seosed puuduvad. „Toetame Tartu linna ja valdade otsust, millega nõutakse tehase eriplaneeringu lõpetamist. Niikaua, kui nemad on rahvaga samal seisukohal, oleme nende selja taga ja toetame seda,“ tõdeb Volmer.

Kas korraldajad eeldavad, et „Emajõe kett“ toob läbimurde tselluloositehase kavandamise protsessi ja valitsus muudab meelt? Paul Volmer vastab: „Loodame, et Eesti on tõesti demokraatlik riik ja keskvalitsus hindab ja kuulab rahvast. Kui rahvas ütleb, et ta midagi ei soovi, siis tuleks rahvast kuulata. „Emajõe keti“ sugust üritust peaks valitsus kuulama,“ avaldab Volmer.

Peale tema on „Emajõe keti“ peakorraldajad Jüri Pilm ja Terje Oden. Keegi neist omavahel varem tuttav ei olnud, neid ühendab vaid üks suur huvi ja mure: kaitsta Emajõge ja Tartut. Kõik tegelevad ürituse organiseerimisega oma töö kõrvalt, aga nüüdseks on korraldustoimkonnaga liitunud mõistagi teisigi vabatahtlikke.

Paul Volmer sattus „Emajõe keti“ korraldajaks üksjagu juhuslikult. Umbes aasta tagasi kuulis ta esimest korda, et Tartu lähedale Emajõe äärde on kavas ehitada tselluloositehas. Pool aastat hiljem, tänavu jaanuaris hakkas linnaosaseltside ümarlaud korraldama tselluloositehase-teemalisi ümarlaudu. Volmer läks kohale ja kuulas, mida seal räägitakse.

„Mõtlesin, et üle poole aasta on toimunud arengud ja sealjuures räägitakse kodanike kaasamisest. Aga infot asja kohta oli vähe. Surfasin internetis ning leidsin siit ja sealt mõned artiklid, aga mulle tundus, et rahvast ei olnud kaasatud. Mõtlesingi siis, et tuleks luua Facebooki grupp, kust saaks aimu, mida tselluloositehase rajamine üldse tähendaks. Hakkasin sinna infot riputama ja varsti liitus teisigi. Üsna pea hakkasin taipama, et tselluloositehase rajamisega seoses on palju hämamist. Rahvast ei ole kaasatud. 19. mail toimuv „Emajõe kett“ on üks esimene kord, kui rahvas osaleb protsessis. Me saame oma meelt avaldada,“ räägib mees, kuidas temast sai ürituse üks peakorraldajatest.

Lõpuks on Paul Volmeril rääkida üks väga isiklik lugu nagu tõenäoliselt igal tartlasel, kes tuleval nädalal „Emajõe ketti“ astub: „Oma elu jooksul olen Kosovos välismissioonil olles elanud aasta reostatud piirkonnas, kus 15 kilomeetri kaugusel asuvast katlamajast lasti ööpäevas välja kaheksa tonni tahma. Õhtul pesid auto ära, aga hommikul oli sel jälle tolmukiht peal. Hingasin seda kõike sisse. Tartlasena ja nelja lapse isana ma ei taha, et minu lapsed ja lapselapsed peaksid elama reostatud piirkonnas. Olen seda ise kogenud ning ma ei taha seda oma lastele. Ma loodan, et teised tartlastest pereisad ja pereemad tahavad samuti oma laste jaoks keskkonda kaitsta!“

31 kommentaari

R
Rainer  /   16:21, 10. mai 2018
Ühe tubli eesti mehe õiged mõtted.Olen koos perega ketis .
  /   16:35, 10. mai 2018
tuleme ka naisega osa võtma ,igal juhul tubli mees,sõitku see tehas kus see ja teine ,Eestimaa metsade hävitajad
A
alar  /   16:38, 10. mai 2018
kosovo on ju väga arenenud maa isegi jaa arenum kui eesti miks siis jah sealt vaadata ja oma järeldused teha .tänapäeval on tehnika midagi muud ja lapsed tänavad ikka kusagil välismaal elamisega kuna eestis lihtsalt pole ju töökohti noo kui muidugi nad soovivad mugavustsoonist välja minna .
M
maakas  /   16:44, 10. mai 2018
Paluks veidi infot, Mis kell ja kuhu tulla.
E
emajogi.ee  /   16:48, 10. mai 2018
19 mai kell 12.00 võidu ja vabaduse sildade vahel
M
M  /   16:58, 10. mai 2018
Infot igaks juhuks: Emajõe Kett toimub 19. mail kl 12.00 Tartu kesklinnas Emajõe ääres! Kui võimalik, jälgige Facebooki gruppi "Emajõe Kett".
R
Rainerile  /   17:06, 10. mai 2018
Kett? On maakondi, kes sooviksid tselluloositehast endale , miks Tartu sellest siis lahti ei lase? Pealegi on Emajõe vesi kemikaalidega hetkel nii reostunud, et peaksite hoopis selles suhtes midagi ette võtma. Aga edu ja loodan südamest, et see tehas tuleb meie maakonda -saaksime lõpuks ometi kõige rikkamaks maakonnaks !
M
Muidugi  /   17:14, 10. mai 2018
Mitte minu lapsed las elavad teiste lapsed mitte tartusse aga kuhu siis teie arust?
K
Kloun  /   17:21, 10. mai 2018
Järjekordne kuulsuse narr
T
Tegelikult ei ole  /   17:45, 10. mai 2018
see plödivabrik mitte ainult tartlaste mure. See on kogu eestlaste mure. Ja mitte ainult haisu pärast. Arvestage, et metsa ei jätku ja mis saab Eesti loodusega allpool Emajõe voolu, kuni Soome laheni välja? Kaasaarvatud Emajõe Suursoo. Ütleks, et poole Eestit on reostatud.
A
Al  /   17:51, 10. mai 2018
Kohe kindlasti olen oma perega kohal.Tahan edaspidigi grillida aias ilma tselluloosi haisuta.
P
pirtsakas  /   17:54, 10. mai 2018
ja mis see sinu s.i.t.a asi on kui paks või peenike keegi on, peaasi, et ajab õiget asja.
Ö
Ökoöko  /   18:37, 10. mai 2018
Seisame ka selle eest, et Tartu linnas ja maakonnas suletaks kõik tootmisettevõtted, kui otsesed reostajad, ühtlasi nõuame, et Tartust likvideeritaks ülikoolid, millede tundegitemassid talluvad pühat linna, jätavad maha katastroofilised, taastumatud ökojalajäljed! Tartu vabaks, Tartu vabaks!!
I
idast  /   19:01, 10. mai 2018
Ida-Virust ka inimesi tulemas.
Ning palun ärge keegi häbenege minna. Või mõelge, et küllap teised lähevad ja mis nüüd mina. See on üritus, kus tuleb oma meelsust avaldada. Hiljem on juba hilja. Tulge kohale!
K
kahjuks  /   19:13, 10. mai 2018
see kõik ei aita, otsused on tehtud, tuleb tehas, tuleb rail baltika ja tulevad seejärel ka fosforiidikaevandused
N
Nojah  /   19:24, 10. mai 2018
Lapsed vaevalt selliste väidetega nõustuvad. Nad kolivad sinna, kus tööstust lastakse ehitada ja sellega inimesed on jõukamad.
  /   19:40, 10. mai 2018
Ida-virumaa peaks siis kõige suurem tõmbekeskus olema, kui rahvas soovib lagastatud keskkonnas elada. Lisaks ka kõige rikkam. Kahjuks nii ei ole, kuigi võiks. Eestlased hoiame oma keskkonda.
A
A   /   19:48, 10. mai 2018
Killadi kolladi uhke maasturiga läbi tänavaaukude ja Eestimaa vaesuse ning lagastuse Emajõe ketti
K
kits kärneriks  /   21:39, 10. mai 2018
organiseerijate ja osalejate teadmiste taset näitab juba see,kui võrreldakse Kosovo katlamajast väljuvat tahma ja tänapäeva tehnoloogiaga tselluloositehast.Kuna Emajõgi on juba reostunud,siis teen ettepaneku korraldada kett Emajõe tühjendamiseks ,sest reostunud vesi mõjub minu tervisele väga halvasti.Tartu vabaks - ajuvabaks!
A
Aga  /   23:44, 10. mai 2018
Edu anne kanali junnide ja bakterite sees solberdamisel.
E
eu  /   12:56, 11. mai 2018
Tarkadele teadmiseks.
Tegemist on vananenud/iganenud tehnoloogiaga, kus kasutatakse arutul hulgal magevett ( umbes 1 kuupmeeter sekundis)!
Uue tehnoloogiaga ( suletud veekasutus süsteemiga) oleks tehas Eestis võimaik ka teostada, kuid miljardi mehikesed ( arvatavalt hinnakate raha eest) pidasid seda kalliks.
Aga teades, kuidas Hiina on oma looduse pekki keeranud, siis Eestisse tselluloosi odavtehast vaja pole!!!
K
Kindlasti...  /   16:27, 11. mai 2018
..oleme vastu ja tuleme! Võitleme niigi rikaste edetabelis olevate tegelaste ahnitsemisele iga hinnaga! Polli-juuniori käekiri Aafrikas iseloomustab hästi naglade jõmmide tegevust... Siililegi on selge, et paari aasta pärast on monstrum hiinlastele megasumma eest müüdud ja piludel on Eestimaa loodusest sügavalt pohh...
A
Ahven Emajõest  /   07:51, 12. mai 2018
Tahtmata pisendada tselluloositehase ohtlikkust, pean artikli teksti parandama - eestvedajaid ühendab peale ühe suure huvi ja mure kaitsta Emajõge ja Tartut ka üks teine nüanss: kõigil kolmel on planeeritava tselluloositehase piirkonnas Vorbuse kandis kinnisvara.
K
Kuidas  /   14:02, 12. mai 2018
näiteks tänapävane Muuga sadam on, aastate eest ajas roppu aroomi, kas on paremaks muutunud?
J
Jauram  /   15:55, 15. mai 2018
Peagi laulame mitte Emajõgi ... Emajõgi ... on see, vaid Solgijõgi on see !? Aeg oleks see lugu linti laulda !
T
Tüdinenud  /   23:36, 16. mai 2018
Ega jälle valimisi tulemas pole, või keegi ehk Reformiga seotud. Mulle tundub pigem eneseupitamisena.
E
Emajõe kepp  /   01:03, 19. mai 2018
Emajõe ketimehed võiks pihta hakata iseendast. Vähendage paberikasutust, näiteks ei pea vetsupaberit üldse kasutama, tatise nina korral pole vaja pabertaskurätikuid osta, võib selle tatiläraka otse tänavale nuusata, väikelastele tehke marlist mähkmed jne. Üldse, Tartu linn võiks kehtestada korraliku paberiaktsiisi. Kui see juhtuks, siis kõlaks ka see jutt veenvalt- aga praegu- tehast ei taha, aga kui on riigilt pappi vaja, siis on käsi pikalt väljas.
P
peab Rail Baltiku  /   20:08, 19. mai 2018
vastu ka keti tegema.Songivad ilusa Eestimaa üles.
T
to emane  /   20:13, 19. mai 2018
segi oled peast või? mine paldiski mnt haiglasse.
R
rahvas on väga, väga rahul, kiirendage ehitust Paulid pidurid vastutusele võtta  /   21:22, 20. mai 2018
oleme ammu oodanud, et meile töökohti ja raha tuleks
Paul ära valeta, ootame pikkisilmi tehase kiiret valmimist

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias