Värsked Tallinna uudised

Muhu portselani leiab Liivalt ja ka Tallinnast 

Ants Vill ants.vill@linnaleht.ee, 10. mai 2018, 15:13
Muhu Portselani juht Sabine Kaukis näitab suvekodu räästa all rippuvatest kaladest inspireeritud nõusid. Foto: HEIKO KRUUSI
Juba viis aastat on tegutsenud töökoda, kus valmivad Muhu mustriga lauanõud. Kaubamärgi Muhu Portselan taga on Sabine Kaukis.

Tallinnas Tondi tänavas asub tilluke salong Coloratum, kus müüakse sisustus- ja dekoratsioonivahendeid. Samas on osa riiuleist hoopis kauni mustriga lauanõude all. Seal müüb oma toodangut firma Muhu Portselan, kes siiani laiemale avalikkusele vähe tuntud. Muhu Portselani asutaja ning mustrite väljatöötaja, aga ka peamine teostamiskunstnik on Sabine Kaukis. Muhu Portselan nimelt müüb oma tooteid peamiselt Facebookis võetavate tellimuste kaudu. Siiski on ka müügikoht Tallinnas ja Muhul Liival.

Suur osa dekoorist lähtub Muhu tikandimustritest. Foto: HEIKO KRUUSI

„Muhu Portselan sai alguse umbes viis aastat tagasi, see oli minu armastusest lauanõude vastu. Ma olin parasjagu lastega kodus ja nagu ikka siis kipub olema, tuli endale eneseteostust leida,“ meenutab asjade algust Sabine Kaukis. „Kõik sai alguse sellest, et tahtsin endale Langebrauni stiilis kalavaagnat, kus kalapilt on keskel, aga et sellise hind tundus nii ebamõistlikult kallis, vaatasin, et teen parem ise. Ja tegingi,“ räägib ta.

Mustrid elust enesest

„Muhumaaga olen ma üle 20 aasta seotud, Muhumaal tegutsen hooajaliselt. Mul on kaks hooaega: suvehooaeg Muhumaal ja talvehooaeg Tallinnas. Maakodus on mul käsitöö tuba või salong, kus ma suviti maalin. Mustrite kohta sain algselt inspiratsiooni just Muhumaalt, kuna seal tehakse palju käsitööd ja see on hinnas,“ selgitab Kaukis. Ta lisab, et mustrites kajastuvad nii Muhu rahvuslikud mustrid kui ka loodusmotiivid, näiteks oma maja räästas kuivavad kalad. „See populaarne motiiv on suisa elust enesest,“ ütleb Kaukis.

Suur osa dekoorist lähtub Muhu tikandimustritest. Foto: HEIKO KRUUSI
Üks nõudeseeria on pühendatud Eesti juubelile. Foto: HEIKO KRUUSI
Mustreid jätkub mitmesugusele maitsele. Foto: HEIKO KRUUSI

„Muhu Portselan ei ole päris tavaline portselani maalimise ettevõte, kus maalitakse kõike, me lähtume ikka oma mustritest. Suveniire ei tooda. See on algusest peale olnud väga nišitoode, meieni jõuab ainult teadlik klient,“ räägib Kaukis. Ta lisab, et kuna õpib parasjagu Tallinna kunstiakadeemias, siis suuremalt äri ette võtta poleks lihtsalt aega. Siiski otsivad Muhu Portselan ja Coloratum koos suuremaid ruume. Ruumi on juurde tarvis nii äri kui ka töötubade tarbeks, mida Kaukis korraldab.

Ei soovi laieneda

„Siiski, mul polegi ambitsiooni ettevõtet suureks ajada, pole ka ju kuskilt eriti maalijaid võtta. Muhu Portselan on mulle rohkem missiooniprojekt. Mulle meeldivad lauanõud, mulle meeldib pakkuda selliseid lauanõusid, mida tahaksin ise osta. Alguses tegingi kõik ise, aga õpingute tõttu on see natuke keeruline. Mul on praegu üks abiline, kes maalib,“ tutvustab Kaukis väikese äri eripärasid.

Kaukis räägib, et valgele portselanile maalitud siniste ornamentidega nõusid ostetakse kingituseks, aga mõni tellib endale terve serviisi. „Ostjaid on üle Eesti, mitte ainult Tallinnast. On ka välismaalt, kaupa on saadetud Ameerikasse, Austraaliasse, Kanadasse. Muhu portselan on natuke nostalgiline, samas klassikaline. Inimesed tahavad sellist romantilisust,“ leiab Kaukis. „Teeme kõike – tassist supitirinani, mida klient soovib. Serviis 12 inimesele on kuu aja töö,“ valgustab Kaukis tootmise telgitaguseid.

Kuna Eestis eriti maalimiseks vajalikke toorikuid ei leia, tuuakse need Poolast, ja ka Tšehhist, kus hind ja kvaliteet on paigas. Nimelt Hiinast tänapäeval keegi eriti ei telli kvaliteetset ja seega ka kallist portselani. „Meil on klassikaline tarbeportselan, ei ole Hiina luuportselan,“ tähendab ettevõtja. Kõik nõud lähevad 800-kraadisesse põletusse, olenevalt mustrist käivad need põletuses kuni kolm korda. Tänu sellele on need suhteliselt vastupidavad.

Töötoad

Kaukis korraldab ka mitu korda kuus töötube, kus käivad nii lapsed, täiskasvanud kui ka kollektiivid. Kuna portselanimaal on väga keeruline õppida, siis tegeletakse seal trükitud ornamentide nõudele kleepimisega. Nõud põletatakse seejärel samamoodi ahjus kui maalitud nõud.

„Sellise trükitehnika kasutamisega nagu Langebraunil saavad hakkama needki, kes pole kunagi kunstiga tegelenud,“ räägib Kaukis. Mõnigi käib seal eesmärgiga endale originaalsed nõud luua.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee