Tarbija

Kevadine kodukoristus kiiremaks ja lihtsamaks 

Linnaleht, 26. aprill 2018, 18:14
Akende pesuks tasub valida poolpilvine päev.Foto: TIINA KÕRTSINI
Pärast talve on majapidamises kombeks pöörata kapid pahupidi, vabaneda vanadest asjadest ning talvel kogunenud tolmust ja mustusest.

Elamuarendusettevõtte Bonava sisearhitekti Grete Laane sõnul ei tähenda suurem puhastuskuur ilmtingimata päevi kestvat pingutust, milleks on vaja varuda must miljon puhastusvahendit, harja ja lappi ning haarata kaasa terve pere. Mõned lihtsad nipid aitavad elamisele käepäraste ja lihtsate vahenditega värske ilme anda.

Kapid

Suurpuhastusel ei ole mõtet, kui hoiad vanadest asjadest kümne küünega kinni. Vaata riidekappi – kui vana teksapaar ei ole kapist viimase aasta jooksul välja pääsenud, on aeg talle uus omanik leida. Sama kehtib köögitarvikute kohta. Kui väikese killu kaotanud taldrikud, purunenud pannilabidad, mõraga klaasid jne koguvad juba pikemat aega kapis tolmu, siis järelikult ei ole neid vaja.

Suurpuhastust tehes pese kõik kapid ja sahtlid nii seest kui ka väljast. Tolmu kogunemist riietele ja kapipealsetele aitab edasi lükata pesupehmendisse kastetud lapiga koristamine. Puhastatud riidekapi värsket lõhna aitab hoida seebitükkide asetamine kapinurkadesse.

Aknad

Aknale kinnitunud talvisest mustusest vabanemiseks puhasta neid äädikase lapi või svammiga, seejärel pese veega puhtaks ning kuivata siis pehme paberiga ringjaid liigutusi tehes. Äädikas on looduslik, kuid leotab akendelt mustust tihti paremini lahti kui mis tahes kemikaal.

Akende pesuks vali poolpilvine päev, et aken päikese käes liiga kiirelt triibuliseks ei kuivaks, aga samas ei jääks ükski kriim ega mustusejääk tähelepanuta.

Seinad ja lagi

Isegi kui seinad ja lagi ei tundu määrdunud, on neile pika talve jooksul kogunenud parajalt tolmu. Seinte ja lae puhastamiseks on parim moodus mähkida harja ümber kergelt märg lapp. Loputa lappi tihti ja liigu määrdunud pindadel suunaga ülevalt alla, et tolm ei jääks juba puhastatud pinnale kinni.

Mööbel

Kõvale mööblile kipub kiiresti tolmukiht kogunema, kuid selle vastu on võlurelv – pesupehmendi. Võta pehme paber või kangas, kasta see õrnalt pesupehmendisse, pühi mööbel puhtaks ja naudi tolmuvaba kodu.

Vanale mööblile värske välimuse andmiseks sobib vaha asemel kasutada kookosrasva, mille võib mööblile kanda pehme flanell- või velvetkangaga. Pehmelt mööblilt tolmu eemaldamiseks kata mööbel niiske linaga ja klopi seda siis õrnalt.

Kevadpuhastuse käigus vajab värskendust ka voodi. Tolmulestade, ebameeldiva lõhna ja üleliigse niiskusega aitab võidelda söögisooda: raputa seda sõelaga madratsile, jäta mõneks tunniks toimima ja eemalda seejärel tolmuimejaga.

Vannituba

Valamust ja vannist põikpäiste plekkide eemaldamiseks haara üldpuhastusvahend, aga unusta karedad svammid, küürimispulbrid ja raudvill, mis võivad kahjustada sanitaartehnika pinda.

WC-poti puhastamiseks kata poti sisepind äädikhappega, jäta ööseks toimima ja harja puhtaks alles hommikul. Vannitoakardinal tüütutest veeplekkidest ja hallitusest vabanemiseks pane pesumasinasse kloorivaba valgendit ja pese kardin masinas.

Köök

Köögitasapindade pesemiseks sobib hästi õrn sidruni-veelahus, mis viib ruumist ka halvemad lõhnad.

Kevadkoristuse ajal oleks hea ette võtta ka külmik. Ebameeldivast lõhnast vabanemiseks aseta puhastamise lõpus külmiku riiulile kruus värskelt jahvatatud kohviga.

Suur murekoht köögis on õhupuhastaja rasvafilter, millele kipub kogunema kangekaelne toidurasv. Pane kraanikaussi keeva vett, lisa sellele pisut nõudepesuvedelikku ja soodat ning filter saab lihtsasti puhtaks. Kindlasti peaks filtrit puhastama tihemini kui kord aastas.

Kappide ja seinte kõrval vajavad hoolitsust pimeda talve ja kütteperioodi üle elanud toataimed. Tolmuste lehtede puhastamiseks kata muld potis kilekottide või fooliumiga, tõsta taimed vanni või dušinurka ja dušita neid sooja veega. Seejärel jäta taimed paarikümneks minutiks soojust ja niiskust nautima. Alles siis võta kate mullalt ja aseta taimed oma kohale silmailu pakkuma ning õhku puhastama.

Samal teemal

21. mai 2018, 13:40
Koristamata kodu soosib depressiooni teket

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee