Arvamus

Hunt pole paha loom (1)

Kristjan Roos, toimetaja, 26. aprill 2018, 16:58
Siil või hunt? Rahvas eelistab siili, loodushoiuga seotud asutused hunti Foto: Robin Roots
Esmaspäeval sai laiem avalikkus ootamatult teada, et nüüdsest on Eestil ka oma rahvusloom, kelleks loodushoiuga seotud asutused valisid hundi.

Võsavillem pole mõistagi paha valik, sest nagu looduserahvas isegi rõhutas, on ta metsiku ja puutumatu looduse sümbol, meie looduse pärisosa. Eestis veel on hunte, erinevalt paljudest Lääne-Euroopa riikidest. Aga arusaamatu on kogu asja juures, miks korraldati rahvuslooma valimine üsna salaja, avalikkust kaasamata. Muidu räägitakse meil ju pidevalt, kuidas kõiki on vaja kaasata; kui aga valitakse sümbolit, siis äkki rahva valikuid enam ei usaldata. Paljude küsitluste tulemuste järgi eelistanukski rahvas siili.

Rahvuslooma kandidaatideks olid veel mäger, rebane, kobras ja metskits. Kolleegiga teemat arutades jõudsime aga arusaamisele, et miks ei võinuks rahvusloomaks saada hoopis ilves. Tegu on targa loomaga, ilvest on meie looduses rohkem kui hunti, ta on Tallinna loomaaia sümbol ja esimene asukas. Ning meil on olnud ka sama nime kandev president.

Rahvuslooma valimine on üksjagu emotsioone tekitav intelligentselt huvipakkuv tegevus. Teisalt tekib hunt vs. siil vs. ilves jutte kuulates ja rääkides paratamatult küsimus, kas Eestis enam tähtsaid teemasid ei olegi. Kas olemegi saanud unistatud igavaks Põhjamaaks?

Lõpuks: kui susi on valitud, siis olgu susi. Ega siis nõukogude ajal suitsupääsukest rahvuslinnuks ja rukkilille rahvuslilleks valinud ka terve rahvas, vaid keegi kuskil. Ja need olid väga head valikud. Austagem siis hunti! Kummastav oli selles valguses eile lugeda ühest suurest ajalehest pealkirja, et rahvusloom murdis lambaid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee