Värsked Tartu uudised

Uus rektor Toomas Asser: teeme Tartu ülikooli üheskoos paremaks 

Linnaleht, 26. aprill 2018, 16:58
Valimiskogu valis eile Tartu ülikooli uueks rektoriks neurokirurgia professori ja ülikooli närvikliiniku juhataja Toomas Asseri. Valimistulemus annab tema sõnul usu, et ülikoolisisene koostöö on igati võimalik. Foto: Andres Tennus (Tartu ülikool)
Tartu ülikooli 263-liikmeline valimiskogu valis täna 187 häälega ülikooli rektoriks neurokirurgia professori Toomas Asseri.

Kuna eelmise aasta lõpus suri rektor Volli Kalm, toimusid uued valimised ennetähtaegselt. Paljude hinnangul oli seekord favoriit praktilise filosoofia professor Margit Sutrop. Mäletatavasti pakkus Sutrop mullu märtsis toimunud rektorivalimistel Kalmule tõsist konkurentsi: avavoorus sai Kalm 113 ja Sutrop 97 häält.

Täna toimunud valimiste esimeses voorus andis Toomas Asseri poolt hääle 120 ja Sutropi poolt 95 valimiskogu liiget. Teise vooru jäi kandideerima vaid Asser, kelle valituks saamise eelduseks oli, et kandidaadi poolt hääletab üle poole valimiskogu koosseisust ehk vähemalt 132 liiget. Asseri poolt hääletas 187 liiget.

Võidujärgses kõnes tänas Toomas Asser vastaskandidaati: „Ma tänan Margitit selle pika, keerulise, aga erakordselt õpetliku perioodi eest, mida me koos valimisdebattide käigus läbisime.“ Ühtlasi tunnistas Asser, et sellist edu ta oodata ei osanud. „Tänane tulemus ei ole selline, mida ma arvasin iial tulevat. Aga see annab mulle julguse mõelda, et minu soov teha koostööd on igati võimalik. Ma tänan usalduse eest! Teeme Tartu ülikooli koos paremaks. Üheskoos, koos töötades,“ oli vastselt valitud rektori esimene sõnum nii ülikoolirahvale kui ka tervele Eestile.

Enne valimiskoosoleku algust peetud sõnavõtus märkis Asser, et on valmis pühendama järgmised viis aastat Tartu ülikooli teenimisele. „Olen siinsamas ülikooli aulas andnud arstivande kogu eluks, mida olen nüüdseks ligi 40 aasta vältel vääramatult järginud. Olen valmis andma ka rektorivande, et olla rektor teie kõigi jaoks,“ sõnas Asser, kes astub ametisse 1. augustil.

Valimiseelses intervjuus Linnalehele ütles Asser, et peab oma eeliseks rektori ametis valmisolekut kõikide valdkondade vajadusi tasakaalukalt arvesse võtta. „Pühendumine ja järjekindlus – teema tuleb teha selgeks ja edasi liikuda tagasilööke kartmata. Nõudlikkus enda ja teiste vastu – tulemus tuleb meeskonnatöös ja kõik peavad pingutama. Otsustusjulgus – kui argumendid on põhjalikult läbi kaalutud,“ märkis ta.

Asser otsustas ülikooli rektoriks kandideerida kahel põhjusel. „Esiteks minu sisemine soov arendada ülikooli, kõrgharidust ja teadust, mida olen seni saanud realiseerida arstiteaduskonna dekaani ja ülikooli nõukogu liikmena. Tunnetan ülikooli tervikuna ja soovin viia elu edasi, rakendada oma teadmisi ja kogemusi,“ tõdes Asser Linnalehele märtsi keskpaigas. Uue väljakutsena pidas ta silmas, et ülikoolidel on kehtiva rahastamisskeemi juures väga suur vabadus teha ise otsuseid ning need otsused peavad olema targad ja head. „Igavikuline küsimus on akadeemilise järelkasvu eest hoolitsemine, märksõnadeks on näiteks karjäärimudel ja doktorandi sissetulek,“ lisas ta.

Toomas Asser on sündinud 14. juulil 1954 ja lõpetanud 1979. aastal Tartu riikliku ülikooli arstiteaduskonna. Aastal 1987 kaitses ta Moskvas meditsiinikandidaadi kraadi väitekirjaga „Aju verevoolu regulatsiooni küsimused ja stereotaktilised operatsioonid originaalse termokauteri kasutamisega“. Alates 1995. aastast on Toomas Asser Tartu ülikooli neurokirurgia professor ja alates 1996. aastast Tartu ülikooli närvikliiniku juhataja. 2011. aastal valiti ta teaduste akadeemia liikmeks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtuleht.ee